Impresii Darvari Iulie 2007

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

Stefan B scrie:Am fost in week-end la o partida scurta pe Darvari, de vineri dupa-amiaza pana sambata dimineata. Am stat pe partea Tamadaului, intre casuta 4 si 5, era concurs intre pelicani pe restul balti. Ma asteptam sa am maxim 2-3 trasaturi pe timp de noapte, dar din pacate nici un bip, pana la 6.15 dimineata, cand am luat un ten de 7.600 kg, urmat de un comun de 7.200 kg, inca unul de 7,400 kg si am incheiat la ora 10.00 cu un comun de 8.300 kg. Pentru 14 ore, ma declar multumit !
DACA NU E SECRET LA CE AI DAT???

------------------------------------------

PETRE IULIAN
GOLD-TEAM- " :wink: SI DOAR ATAT"

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

[quote="Florentin Iuga"] Eu am avut marca Senzor, de vreo 5 feluri si tot nu au mers.

Dar daca aveai numai un singur fel si aveai rabdare sa nu amesteci ''tocanita cu mamaliguta '' :?: :?:
Asta cu conditia sa fie din ''ALEA ''care sa nu fie facute pentru vanzare ,si sa fie din ''ALEA''pentru consum ''INTERN'' :idea: :idea: :roll: :roll:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

oanavictor scrie:Dar daca aveai numai un singur fel si aveai rabdare sa nu amesteci ''tocanita cu mamaliguta '' :?: :?:
Asta cu conditia sa fie din ''ALEA ''care sa nu fie facute pentru vanzare ,si sa fie din ''ALEA''pentru consum ''INTERN'' :idea: :idea: :roll: :roll:
Daca aveam un singur fel, ai fi zis ca bilele luate din 2 locuri nu au functionat :lol: . Te asigur ca erau "creme de la creme" cum ar spune neamtu' Ivan, am inceput sa mai cunoastem si noi cate ceva. Sigur nu erau din "ALEA" pentru vanzare, pentru ca erau facute de mine, dupa reteta marca SENZOR, testate, verificate si rasverificate, care mi-au dat rezultate remarcabile in comparatie cu oricare altele. Cand am zis vreo 5 feluri, nu m-am referit la 5 tocanite diferite. Erau variatiuni pe aceeasi tema, stii si tu - dipuite, nedipuite, tari, solubile, pop-up, mai mari, mai mici, etc. Mamaliga am pus-o abia sambata seara pe la 7 si spre dimineata au inceput sa intre. Nada (mixul de cereale), tot o combinatie marca SENZOR, a fost senzationala, ritmul de prindere fiind mai mare decat la partenerii mei de sector, tinand cont de faptul ca am prins la o singura lanseta, pe care o aruncam mult in stanga unde ma mai apropiam de zona cu apa adanca. Oare cum ar fi fost situatia, daca ma asezam pe locul pe care l-am tras la sorti, loc pe care a castigat Marian si nu ne puneai sa ne imprastiem spre podul rupt :?:
P.S. Sunt convins ca nu exista decat o singura marca "SENZOR" de boiliesuri. Nu si-ar permite sa se compromita in fata clientilor vanzand nada la care sa nu se prinda ci dimpotriva, cu cat prind mai bine, cu atat se vand mai bine. E adevarat insa ca se vand doar bile simple, nu garnisite cu stiinta folosirii lor (solubile/tari, snowman, mod de dipuire, imbracare in pasta, conservare, folosirea monturilor corecte etc.). Asta si multe altele, mai trebuie invatate. Pana murim tot invatam. Daca nu suntem prea orgoliosi si nu ne credem atoatestiutori.

@petre iulian
Nu e secret, pentru ca eu cu asta ma ocup, cu raspandirea informatiilor. Am dat cu porumb cu aroma de... porumb, adica fiert simplu. 3 boabe pe fir, cu expandat, bine echilibrate, sa nu ridice carligul. Atentie, la adancime presiunea e mai mare si se ridica mai mult. Mai bine folosesti o alica dupa carlig. Ca nada am folosit un mix din cereale, cauciuc pentru crap marca Poff, un malai foarte fin pe care l-am gasit la Senzor, pelete din faina de peste SBS amestecate cu CSL, lapte de porumb Nitu, porumb Bonduelle, grau si porumb Meleg si canepa fiarta. O mamaliga excelenta :!: :D Daca o mai incearca cineva, il rog sa ne comunice rezultatele.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

@petre iulian
Nu e secret, pentru ca eu cu asta ma ocup, cu raspandirea informatiilor. Am dat cu porumb cu aroma de... porumb, adica fiert simplu. 3 boabe pe fir, cu expandat, bine echilibrate, sa nu ridice carligul. Atentie, la adancime presiunea e mai mare si se ridica mai mult. Mai bine folosesti o alica dupa carlig. Ca nada am folosit un mix din cereale, cauciuc pentru crap marca Poff, un malai foarte fin pe care l-am gasit la Senzor, pelete din faina de peste SBS amestecate cu CSL, lapte de porumb Nitu, porumb Bonduelle, grau si porumb Meleg si canepa fiarta. O mamaliga excelenta :!: :D Daca o mai incearca cineva, il rog sa ne comunice rezultatele.[/quote]

Multumesc mult ! ma gandesc sa o folosesc dar fara faina de peste.{pelete)..!(e cam cald si sa nu i se "aplece") :D :D

------------------------
PETRE IULIAN
GOLD TEAM -SI "ATAT" :D

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan B »

Pot sa va spun ca nada folosita a fost boilies-ul de 20 mm, home made, avand la baza mix-ul de monster pursuit, cantitatea de nada folosita 2 kg.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Sigur nu erau din "ALEA" pentru vanzare, pentru ca erau facute de mine, dupa reteta marca SENZOR, testate, verificate si rasverificate, care mi-au dat rezultate remarcabile in comparatie cu oricare altele.

Esti sigur ca nu au incurcat retetele si a ajuns la tine una din retetele pentru Bugeac sau Moara Vlasiei in loc de reteta pentru Darvari :?: :idea: pentru ca pestii pe care i-ai prins tu sunt masura Buceacului :!: :!:
Eu i-mi aduc aminte ca ai mai fost odata la pescuit la Darvari cu rezultate nule .tot aceeasi reteta a-i folosit-o :lol: :lol:
Apropo..............ai pus ..........si........................ :idea: :idea: :idea:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Domnule OANA!(vorba eschimosului)Nu-i fu..-.i elanul DOMNULI IUGA! Va rog!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

oanavictor scrie:Esti sigur ca nu au incurcat retetele si a ajuns la tine una din retetele pentru Bugeac sau Moara Vlasiei in loc de reteta pentru Darvari :?: :idea: pentru ca pestii pe care i-ai prins tu sunt masura Buceacului :!: :!:
Eu i-mi aduc aminte ca ai mai fost odata la pescuit la Darvari cu rezultate nule .tot aceeasi reteta a-i folosit-o :lol: :lol:
Apropo..............ai pus ..........si........................ :idea: :idea: :idea:
Esti rau sau ai uitat sa pui zambaretii prin unele locuri? Eu nu-mi aduc aminte de partida de pescuit pe Darvari cu rezultate nule. Sau... :shock: sa fie vorba despre Cupa Pelicanul 2006 cand mi-ai fortat mana sa fac echipa cu Sever si ne-ai dat bile cu enibahar :lol: dar am poze, chiar si atunci am prins 2 crapi de 6 kg (numai 2 bile a putut sa subtilizeze Sever de la Gogu si Piticu, marca Senzor, desigur). Cat despre marimea crapilor prinsi, de ce razi? E balta ta, nu a mea. Ai facut o medie de greutate a fiecarei echipe? :wink:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

@Florentin

Nimeni nu contesta eficienta bilelor Senzor ''ALEA FACUTE DE EI PENTRU EI''si nici faptul ca au mai lasat sa le scape cate ceva din retete,dar in mod sigur nu ti-au spus ca primavara nu trebuie sa pui ''AIA SI AIA '',vara trebuie sa pui ''D'ALA SI D'ALA SI SA NU PUI ALA ''ca exista bile pentru ''VINERI sau pentru DUMINECA ,bile pentru ''CEATA '' :lol: :lol:
Faptul ca ai prins la concursul din primavara nu inseamna ca trebuie neaparat sa prinzi si la 40 grade cu aceleasi bile .
TU SPUI CA TOTI PESTII AU FOST PRINSI LA PORUMB DUPA CE AI INCERCAT TOATE COMBINATIILE CU BILELE PE CARE LE AVEAI LA TINE FARA NICI UN REZULTAT .PAREREA MEA ESTE CA RETETA PE CARE AI FACUT-O NU CORESPUNDE CU CERINTELE UNUI PESCUIT LA 40 GRADE . :idea: :idea:
LA FEL SI SEVER ,DUPA CE A INCERCAT TOATE BILELE PE CARE LE AVEA IN FRIGIDER DE 2 SI 3 ANI ,A AJUNS LA CONCLUZIA CA NU ARE SANSE SA PRINDA NICI UN PESTE SI S-A IMBATAT SI A INCEPUT SA DANSEZE CAZACIOC :lol: :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Bogdan Guguianu
Mesaje: 60
Membru din: Dum Ian 09, 2005 12:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Guguianu »

Gogu si Piticu au pescuit de multe ori cu nada Senzor, dar nu si la Darvari. Iar Sever a cerut bilele, nu le-a subtilizat...
Am tolba plina !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”