S-a redeschis balta PLEASA!

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
otto_ph
Mesaje: 417
Membru din: Mie Feb 29, 2012 12:33
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de otto_ph »

S-a redeschis lacul Pleasa!
Adminstratia lacului Pleasa a decis reluarea pescuitului sportiv pe aceasta balta, chiar din luna august a acestui an. Regulamentul este sensibil modificat, dupa cum urmeaza:
- 50 lei pentru 12 ore in sistem „prinde si elibereaza”
- 60 lei pentru 12 ore cu retinere 5 kg de peste
- se pescuieste doar pe timp de zi, in intervalul 06.00 – 18.00
- nu se retine nici un peste mai mare de 2 kg
- se pescuieste doar in lacul Pleasa 1 (cel de 10 hectare)
Lacul a fost recent populat cu 5 tone de ciortan intre 1-3 kg, la care se adauga peste 100 de exemplare de crapi intre 7-16 kg. Fire intinse tuturor!
Viata este de unica folosinta, n-o cauta la 38!

- Otto Fishing Team -

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de dancalinescu »

Sa fie de bun augur. ! :)

Avatar utilizator
Costi Lunca
Mesaje: 155
Membru din: Mar Feb 16, 2010 21:32
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de Costi Lunca »

Salutare Otto, ai omis un amanunt la regulament: cand ajungi la balta obligatoriu trebuie sa mergi la sala o perioada, deoarece nu ai acces cu masina la stand cand ajungi dimineata si esti nevoit sa transporti bagajul pe brate!
Adica daca ai rezervat unul din standurile mai indepartate ex:10,11,12,13,14 ai putea sa incepi partida de pescuit pe la ora 12 si pe la 16 incepi sa strangi ca sa ai timp pana la ora 18 sa eliberezi standul.
Fire zbuciumate!
Nume utilizator schimbat din costi-2001

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de Dan Mateianu »

In Anglia asa e pe toate baltile, iar pentru transportul sculelor exista niste roabe speciale.

http://www.crapmania.ro/articole/report ... glia-30561

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de ionut72 »

Dan M scrie:In Anglia asa e pe toate baltile, iar pentru transportul sculelor exista niste roabe speciale.

http://www.crapmania.ro/articole/report ... glia-30561
Pai da, dar exista acele carucioare! In plus, eu chiar nu inteleg ideea asta. Inteleg ca, in timpul partidei de pescuit, masina sa stea in parcare, ba chiar recomand tuturor baltilor sa practice acest sistem. Dar, cand vii pe balta, n-are nici o logica sa nu fi lasat sa-ti duci tot calabalacul pana la stand, dupa care sa duci frumos masina in parcare. Iar la plecare impachetarea sa se faca sub stricta supraveghere a unui paznic.

Dar asa, sa fi obligat sa-ti cari cum oi putea bagajele e dovada de lipsa de ospitalitate. Plus nesimtitul ala de Manole pe post de administrator, primul care ar fi tebuit concediat (ca sub abila lui conducere balta a fost devalizata).

Ma dau cu parerea, pen' ca, in conditi de trafic redus (dimineata, de exemplu cand nici semafoarele nu functioneaza pana in ora 6:00), eu fac 8-10 min pana la balta. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de Madalin Dirla »

costi-2001 scrie:Salutare Otto, ai omis un amanunt la regulament: cand ajungi la balta obligatoriu trebuie sa mergi la sala o perioada, deoarece nu ai acces cu masina la stand cand ajungi dimineata si esti nevoit sa transporti bagajul pe brate!
Adica daca ai rezervat unul din standurile mai indepartate ex:10,11,12,13,14 ai putea sa incepi partida de pescuit pe la ora 12 si pe la 16 incepi sa strangi ca sa ai timp pana la ora 18 sa eliberezi standul.

Fire zbuciumate!
Asta inseamna sa fi mafiot :lol: !!!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S-a redeschis balta PLEASA!

Mesaj de cornelserbu »

Dan M scrie:In Anglia asa e pe toate baltile, iar pentru transportul sculelor exista niste roabe speciale.

http://www.crapmania.ro/articole/report ... glia-30561
danute, baltoacele din anglia sunt mai mici ca pleasa :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Pleasa 2015

Mesaj de andrei0001 »

La Pleasa ramai fara scule !!!
Si da, am fost ieri la Pleasa, bucuros ca s-a deschis balta pe care am invatat sa pescuiesc la crap, unde si recordul meu actual de 14,5 kg a fost atins acum 2 ani. Am ajuns pe balta la 6 fara 15 minute. La 6 fara 10 a fost deschisa poarta. Am parcat in fata administratiei si la 6 si jumatate am terminat impreuna cu partenerul meu de carat toate sculele din masina. Am ales pontonul 20 (pe acest ponton am pescuit in majoritatea partidelor). La 7 jumatate am aruncat ultima lanseta. Pe la ora 9 a venit si primul peste, un ciortan de 3 kg. Am zis gata, balta si-a revenit si va urma o zi excelenta. Nu a fost asa, toata ziua nu ne-a mai deranjat nimic la lanseta, ba chiar la cateva recuperari scoteam agatati carasi tip ,,bricheta’’. De plcitiseala am dat la bat...finalul: 3 kg de caras mai mic ca palma si un caras mai imbracat sa zic de 500grame. La ora 5 ne-am apucat de strans. In dreapta mea ( pontonul 21) mai era un domn care a plecat inaintea noastra, iar in stanga (ponton 19) un grup de 5 persoane printre care si o fata. Am strans toate bagajele la un loc si impreuna cu partenerul meu am plecat sprea masina cu o parte din bagaj. Nu are rost sa spunem ca un pescar la crap, cara o gramada de bagaj dupa el, automat si aranjarea bagajelor in masina nu este aleatorie!. Am plecat deci cu scaunele, galetile si cateva acareturi cat sa putem duce 2 persoane. Cand ne-am intors, pe drum ne-am intalnit si cu cei care au pescuit pe pontonul 19.
Dupa 3 drumuri si un drum de verificare ne-am suit in masina si am plecat spre casa. Aseara am dus toate sculele in casa (nu le las in masina, totusi este o mica avere...). Astazi de dimineata m-am apucat sa pun echipamentul la locul lui (stau in apartament, fiecare ustensila are locul ei). Am ramas uimit cand din geanta din buzunarul exterior lipsea trusa de prim ajutor (trakker firs aid kit). Am scris aceste randuri dua ce am am deschis toate gentile, cutiile si galetile si am verificat toata masina si prin casa. Trusa nu costa o avere (55lei) dar in aceeasi geanta erau si swingerii, avertizorii, mulinetele si alte acareturi care totusi nu sunt ieftine..chiar deloc pot spune! Nu acuz persoanele de pe pontonul 19, poate au fost ei poate altcineva dar sigur trusa nu s-a evaporat.
Si da, a fost ultima partida la Pleasa, un lac care mi-a lasat un gust amar...
Ghinea Andrei

pescuitcrap
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iun 22, 2015 13:49

Mesaj de pescuitcrap »

Prostia se plateste...atat timp cat erati 2 pescari...unul cara altul ramanea la ponton din moment ce aceati alte persoana langa voi.

Asa ca nu mai pisha ochii PROSTIA SE PLATESTE....

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pleasa 2015

Mesaj de osc1or »

pescuitcrap scrie:Prostia se plateste...atat timp cat erati 2 pescari...unul cara altul ramanea la ponton din moment ce aceati alte persoana langa voi.

Asa ca nu mai pisha ochii PROSTIA SE PLATESTE....
Hai ca ai rezolva-o tu....


E mai mult de discutat ce a cautat pe balta aia cu regulile alea imbecile de a cara bagajul la mana juma de km pana in stand.... dar sa mai si stai cu ochii in 14 sa nu iti fure vecinii viermusii din borcan....
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”