APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de miyagi »

pharaoh scrie:Daca tineti minte, permisul ANPA se elibera de catre cluburi si asociatii, acestea conditionand pescarilor, oarecum fortat, sa se inscrie si in clubul respectiv. Asa ajunsesera cluburi sa aiba pe hartie mii de membri, de la elevi, studenti pana la pensionari. Cu 2-3 cluburi de-astea se rezolva problema "sportivilor" :lol: .

Da faraoane, da` aia nu erau sportivi :lol: . Aia nu participau la concursuri :wink: . Probabil pe asta a si mers dupa cum am zis si io mai sus.
Urban culture.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

miyagi,
Ai ceva sincope în logică. Solicitarea recunoașterii pescuitului ca sport a fost făcută în anul 2002 și a fost monitorizată de ANST timp de 3 ani. Nu știu cine a demarat acest proces și nici nu are importanță. Cert este că în urma acestui fapt, au început să apară cluburile de pescuit sportiv. Acestea au avut posibilitatea constituirii federației, începând din anul 2005, fără să le oprească nimeni. Cine le-a oprit?
Legea sportului spune clar:
Înscrierea în Registrul sportiv se face în ordinea solicitării. Deci o altă federație nu se mai poate înființa. Cluburile nu au decât să solicite afilierea. Cine le oprește?

Avatar utilizator
Ovidiu Oancea
Mesaje: 346
Membru din: Mar Mai 04, 2010 16:39

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Ovidiu Oancea »

Me?? :lol:

Daca la mine va refereati... Mie imi place in general dialogul :lol: :lol: Acum serios vorbind, ma intereseaza subiectul, desi doar de curand sunt implicat in pescuitul de competitie. In cateva luni va vedea lumina si modestul meu club de pescuit. E drum lung, dar frumos.
In alta ordine de idei, raman la parerea ca este trist ca abordati la modul asta problema cu pescari uriasi si cluburi importante din Romania. Cu bune si rele, cu eforturi mai mari sau mai mici, cluburile de traditie din Romania trebuie respectate pentru ce au facut si ce fac in continuare. Prin ele exista si s-a dezvoltat acest fenomen si foarte multi dintre noi am imbratisat ideea de competitie datorita lor si ca sa fim ca ei. Eu as alerga cu monografia aia de care vorbeati dupa ei pe balta ca sa o completez daca as vrea sa fac o structura de management al pescuitului care sa conteze cu adevarat pe termen lung...

Intr-adevar pentru cativa, aceasta abordare poate sa fie scurtatura pe care si-o doreau. Arunca cu o afiliere printre primii si intra in top. Pentru mine si multi altii, drumul anevoios al invatarii este cel corect. Sa tremure chilotii pe noi in competitii adevarate ca sa nu ne facem de ras si sa punem osul la treaba. Lejeritatea cu care dumneavoastra sunteti dispus sa stergeti cu buretele rezultatele celor care nu au sarit rapid la castana.....

Si in final, tot asa direct spus (nu am nimic de impartit cu nimeni) si chiar daca ei se cearta pe aici, etc, cu bune si rele, eu respect foarte mult munca lui Vladut si Andrei. Am participat la competitii organizate de ambii si o voi mai face cu mare drag :D . Si ca sa intelegeti ca nu am vreun interes, eu declarat sustin si sunt fan al clubului SOIMUL :D

Voi studia materialele pe care mi le-ati trimis ca sa imi fac si eu o idee despre strategia federatiei.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Aș vrea să vă lămuresc asupra unor aspecte și le veți înțelege mai ușor citind Actul constitutiv și statutul federației. Noi le-am făcut publice, spre deosebire de alții care le țin ascunse.
În primul rând Șoimul nu este un club sportiv, ci o asociație și în conformitate cu legea nu veți putea participa la competiții oficiale decât dacă sunteți legitimat la un Club Sportiv.
Cluburile cu tradiție, așa cum le numiți, nu sunt nici ele cu nimic exonerate de nerespectarea legii. Astfel, cele care doresc să se afilieze la federație, vor trebui să facă niște acte prealabile, astfel:
- să-și modifice actele constitutive și statutele astfel încât să corespundă cu cele similare ale federației;
- să încheie contracte sportive cu sportivii ce participă la competițiile oficiale;
- sportivii să aibă vizite medicale certificate de cabinetele de medicină sportivă;
- să asigure condiții de pregătire și dotare cu echipamente sportive pentru loturile înscrise în competițiile interne;
- să dispună de baze sportive de antrenament și competiție.
Câte sunt capabile în acest moment să aspire la statutul de club sportiv? Un răspuns sincer ar putea să vă dea răspunsul la ce considerați dumneavoastră cu privire la ce presupune pescuitul sportiv de competiție.

Avatar utilizator
Ovidiu Oancea
Mesaje: 346
Membru din: Mar Mai 04, 2010 16:39

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Ovidiu Oancea »

În primul rând Șoimul nu este un club sportiv, ci o asociație și în conformitate cu legea nu veți putea participa la competiții oficiale decât dacă sunteți legitimat la un Club Sportiv.

Un mic amendament... Nu sunt membru al clubului Soimul, ci doar un fan al lor. Sunt convins ca stiu ei bine ce au de facut pe mai departe :D

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Ovidiu Oancea scrie:În primul rând Șoimul nu este un club sportiv, ci o asociație și în conformitate cu legea nu veți putea participa la competiții oficiale decât dacă sunteți legitimat la un Club Sportiv.

Un mic amendament... Nu sunt membru al clubului Soimul, ci doar un fan al lor. Sunt convins ca stiu ei bine ce au de facut pe mai departe :D
Mă îndoiesc. Am avut o discuție pe acestă temă și cu Pașa.
Cât privește cluburile vechi, nu fac decât să le atenționez asupra stării lor actuale și să poată face corecturile necesare.
Exemplu, APCR care s-a constituit ca structură sportivă (club) având ca membri pescari sportivi și a fost împinsă în ilegalitate atunci când nu știu cine a decis să afilieze cluburi sportive. Aici nu merge cu hai că se poate și așa. Legea trebuie respectată de toți, nu pe sărite.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de miyagi »

Popescu Stefan scrie:miyagi,
Ai ceva sincope în logică. Solicitarea recunoașterii pescuitului ca sport a fost făcută în anul 2002 și a fost monitorizată de ANST timp de 3 ani. Nu știu cine a demarat acest proces și nici nu are importanță. Cert este că în urma acestui fapt, au început să apară cluburile de pescuit sportiv. Acestea au avut posibilitatea constituirii federației, începând din anul 2005, fără să le oprească nimeni. Cine le-a oprit?
Legea sportului spune clar:
Înscrierea în Registrul sportiv se face în ordinea solicitării. Deci o altă federație nu se mai poate înființa. Cluburile nu au decât să solicite afilierea. Cine le oprește?
Am Fane si nu intamplator ci in mod intentionat. Doar n-oi vrea sa primesti acuma totul mura-n gura si sa fugi cu el :wink: .
Te-am intrebat de "n" ori care este baza legala a recunoasterii ca sport a pescuitului si nu mi-ai raspuns nici acum. Eu nu te intreb degeaba pentru ca fie ca sti sau nu una este sportul pe care-l trambitezi tu aici si alta e ce se intampla pe piata.
Tu inca nu vrei sa pricepi ca nu exista un corp international olimpic al pescuitului care sa oblige natiunile sa-si promoveze propriile federatii si de-aici si lipsa de interes a statului fata de aceste structuri, sau fata de cazuistica legislativa etc.
Asta ca sa nu mai intrebi de ce n-a fost facuta o federatie pana acum. Ca s-a dorit constituirea uneia este foarte adevarat pentru ca exista discutii si interese ale tuturor celor implicati in fenomen. Tu pana acum n-ai fost sau cel putin nici macar atat cat mine si, dupa cum se spune in sport, AI FURAT STARTUL :wink: .
Nu mai vorbesc ca incerci "sa ticluiesti si de-o uneala" sub umbrela ta manageriasca. Ai ceva castane de scos din foc cu mana pescarilor performeri?
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de miyagi »

Acum intelegi de ce nimeni n-are CIS-ul inca si de ce nu s-au constituit toate asociatiile in cluburi de pescuit exclusiv sportiv? Si nu-i mai ameninta atata ca pana sa faci federatia functionala de unul singur iti vor mai trebui inca 4 ani dupa cum ti-am spus, timp in care ei vor avea destule oportunitati ca sa-si adapteze statuturile. Sa nu mai vorbesc ca esti cu "ASOCIATIA" ta ce poarta denumirea de federatie cu un picior in groapa, trecut de genunchi.
Urban culture.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Andrei Vlădeanu,
Vezi că Costeluș își face de cap. A modificat convocatorul AG de sâmbătă, azi marți 22 noiembrie.
Ia te uită ce a apărut nou:
8. organizarea şi desfăşurarea Campionatului Naţionatul la Crap 2012, precum şi a Campionatului Mondial la Crap 2012.

9. adoptarea unui statut nou care să includă toate modificările până în prezent.

10. desemnarea unui împuternicit pentru înregistrarea modificărilor la statutul Asociaţiei la instituţiile abilitate.
Vezi că eu l-am cerut pe cel existent. Să nu le încurci. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mamă, ce ți-ai mai făcut de lucru!
http://www.apcr.eu/
Și vezi că modificările sunt tardive; a fost declanșată acțiunea de dizolvare a APCR.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Alexandru Mihai »

miyagi scrie:Acum intelegi de ce nimeni n-are CIS-ul inca si de ce nu s-au constituit toate asociatiile in cluburi de pescuit exclusiv sportiv? Si nu-i mai ameninta atata ca pana sa faci federatia functionala de unul singur iti vor mai trebui inca 4 ani dupa cum ti-am spus, timp in care ei vor avea destule oportunitati ca sa-si adapteze statuturile. Sa nu mai vorbesc ca esti cu "ASOCIATIA" ta ce poarta denumirea de federatie cu un picior in groapa, trecut de genunchi.
CS Carp Zone are CIS-ul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”