AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Andrei I »

andrei vladeanu scrie:


ps senzor dorea mansa finala la doripesco. pentru ca acolo credea capitanul echipei ca lotul are sanse mai mari. acesta este singurul argument. daca doripesco nu a intrat (pentru ca alte loturi nu au dorit sa joace cu senzor la brasov!!!!), pentru senzor a fost bine sa cada si moara vlasiei. si sa joace mansa finala pe lates. daca se poate cu carp zone. e simplu.
Foarte interesant...deci in final ce se urmareste Andrei? Un campionat echilibrat sau fiecare urmareste sa-si avantajeze lotul prin alegerea baltilor? Daca nu iese Senzor pe Doripesco ...sa moara atunci si capra vecinului...si sa pescuiasca toti pe canicula la Lates!
Asta e un rationamet perfect sincer! Bravo Andrei in sfarsit cineva recunoaste ca in primul rand e urmarit interesul personal (lot) si nu cel general.
BUUUUNNN ASA! Bravo!
Milionar excentric

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de gabisandu »

Pai este mai bine in Bucuresti pe canicula sau la poalele Ceahlaului unde este clar mai rece?

Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Cristi_Ionita »

Doripesco e in Bucuresti?
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de gabisandu »

Cristi_Ionita scrie:Doripesco e in Bucuresti?
Nu, nu este dar vezi ca la competitii Cipica explica foarte bine de ce Doripesco nu a intrat.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de cipica »

Nu cumva crezi ca daca acel club, in cazul de fata Senzor, organizeaza, pune la dispozitie pista de concurs gratis, brigara de arbitraj si raspunde pentru ceea ce face ar trebui sa aiba ca avantaj terenul propriu?
De ce crezi ca Dan Mitranescu a aplicat Cu MV2 si nu cu Darvari? Sa-ti spun eu: pentru ca acolo este acasa! La fel si Pelicanul a aplicat cu Darvari si nu cu Movilita sau Gostilele. Avantajul terenului propriu este recunoscut si agreat deopotriva de toata lumea.

Avatar utilizator
ReMuS
Mesaje: 181
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:30
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de ReMuS »

Adevarat ce spuneti, domnu Cotelici, dar din pacate doar partial. Beltile din Anglia sunt belti de peste mare si adevarat ca nu au densitate comparabila cu Doripesco sau MV2, dar nici nu depind atat de mult de loc ca si Darvariul, ci mai mult de nada, strategie, pricepere.. Din pacate, in prima mansa de anul viitor locul si bulanul vor fi cele mai importante, calitatile pescarilor mai putin...
Remus Lenghel

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de gabisandu »

cipica scrie:Nu cumva crezi ca daca acel club, in cazul de fata Senzor, organizeaza, pune la dispozitie pista de concurs gratis, brigara de arbitraj si raspunde pentru ceea ce face ar trebui sa aiba ca avantaj terenul propriu?
De ce crezi ca Dan Mitranescu a aplicat Cu MV2 si nu cu Darvari? Sa-ti spun eu: pentru ca acolo este acasa! La fel si Pelicanul a aplicat cu Darvari si nu cu Movilita sau Gostilele. Avantajul terenului propriu este recunoscut si agreat deopotriva de toata lumea.
Good point.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de andrei vladeanu »

gabisandu scrie:Pai este mai bine in Bucuresti pe canicula sau la poalele Ceahlaului unde este clar mai rece?
lasa-l gabi in pace. ma urmareste pe mine, vezi D-ne sa ma taxeze. de parca nu era clar ca vorbeam de trei balti bune.
si pt ca veni vorba, competitorul ala care invoca bulanul de la darvari si refuza lupta cu mitranescu la MV2 este chiar el. saracul...
The One Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Andrei I »

cipica scrie:Nu cumva crezi ca daca acel club, in cazul de fata Senzor, organizeaza, pune la dispozitie pista de concurs gratis, brigara de arbitraj si raspunde pentru ceea ce face ar trebui sa aiba ca avantaj terenul propriu?
De ce crezi ca Dan Mitranescu a aplicat Cu MV2 si nu cu Darvari? Sa-ti spun eu: pentru ca acolo este acasa! La fel si Pelicanul a aplicat cu Darvari si nu cu Movilita sau Gostilele. Avantajul terenului propriu este recunoscut si agreat deopotriva de toata lumea.

Cipica ..CORECT pana la un punct! Avantajul terenului propriu trebuie sa fie egal pentru toti...sau participa doar trei cluburi la calificari?
Milionar excentric

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de marin laurentiu »

Vladut Mateianu scrie:
marin laurentiu scrie:pe lates s-a mai populat? sau se mai populeaza cumva pana la desfasurarea mansei? ptr ca in conditiile de anul trecut,cand nu existau decat exemplare de 1,5-2 kg si de la 10 kg in sus,neexistand crap de "varste" intermediare e mai greu de pescuit...mai ales daca se va pescui iar in ...iulie.
ps:tineti cont ca a mai si murit o cantitate semnificativa din crapul existent anul trecut... :wink:
Dar de Darvari ce zici Laurentiu ? Ca anul trecut jumatate dintre echipe au prins zero...... in toamna la fel..... 6 lansete, plantat ! :wink:

La Lates este peste suficient si fara alte populari, stai linistit.

despre darvari numai cuvinte de lauda ,vladut :D :D :D
serios vorbind,ce se intampla intr-o anumita perioada pe o anumita balta este irelevant...asa cum dai tu exemplele de mai sus,pot sa aduc si eu in discutie:
-la calificari pe darvari nu au prins peste vreo 10 echipe...pe hobaia 8-9...cam acelasi lucru :wink: ,iar dupa parerea unora,cele 2 balti nu suporta comparatie din pdv al cantitatilor de crap existente...
-la tancabesti,la boiliesmania nu au punctat vreo 8-9 echipe in conditii meteo mult mai favorabile pescuitului decat cele de la darvari in noiembrie cand apa avea 6 grade...atentie vorbim de TANCABESTI si nu cred ca exista pescar in tara asta sa nu recunosca potentialul acestei balti...
-despre lates nu am afirmat nici un moment ca balta nu are peste...am spus ca stiu ca a existat ceva mortalitate in vara iar populatia existenta nu acoperea si "varste" intermediare,astfel o echipa care muncea 2 zile sa prinda10-15 ciortani de 1,5-2kg puteau fi depasiti de alta care prindea in 2 zile 2 pesti de 10-15 kg...sa nu mai vorbim de situatia de la calificari,cand probabil datorita caniculei si implicit a lipsei oxigenului din apa nici macar ciortanii nu au ...colaborat....astfel capturarea unui exemplar de 12-13 kg deja era un handicap aproape imposibil de surmontat ptr celelalte echipe...

in rest...consider ca este dreptul meu,cum este si dreptul tau,de a avea anumite balti ca favorite....daca m-ai pune sa aleg intre darvari ,hobaia si lates,fi sigur ca as alege fara nici o ezitare darvariul...si asta nu ptr faptul ca as avea ceva de impartit cu gabi sandu sau cu nea cornel rosioru...doamne fereste,chiar ii stimez si ii respect.
despre "razboiul" tau cu victor oana si cu balta darvari...nu am nimic de comentat....nu e "razboiul " meu asa ca te las sa iti duci singur crucea :D :D :D
despre ce a fost in 2009 ,daca vrei ,mai vb...despre CN 2010 ma voi abtine de la orice comentariu deoarece nu o sa particip....5 etape x 4 zile de concediu =tot concediu consumat...respect decizia celor care au hotarat aceste date de desfasurare ptr ca asa cum spunei si tu,CN este o activitate de profesionisti... iar eu mai am "paine de mancat" pana sa devin profesionist :wink:


hai sa fi sanatos,ca am auzit ca ai avut probleme cu spatele,si sa auzim de bine
ps:daca ai nevoie de sfaturi sau asistenta medicala supecalificata in domeniu suna-ma,cumnatul meu e neurochirurg la spitalul judetean din pitesti :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”