Grile CN-2012

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Grile CN-2012

Mesaj de Gabi Tomulescu »

si ca sa nu uit...
pentru mine barbule ramai acelasi om...prieten, asta daca nu insisti prea mult sa schimbi asta :D
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Grile CN-2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

Propun ca, cu acceptul cluburilor, sa facem grilele in functie de valoarea rela a standurilor..... De exemplu A7, chiar daca nu este cap de sector, poate fi considerat ca o "locomotiva" ptr grila sa !

PS Poate poate cineva sa centralizeze rezultatele per stand la cele 2 concursuri oficiale , eu am facut-o deja , dar pe foaie, cu pixul.... asta ca sa putem trage toti niste concluzii despre potentialul locurilor !

De asemenea, va rog pe toti cei implicati sa contribuiti ptr a reusi impreuna (multumim George ptr ajutor)niste grile corecte !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Grile CN-2012

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:@ George
In primul rand nu ai fost solicitat pentru a face grilele ... Ai fost luat cu japca ! :D

Uite cum am gandit eu sa facem grilele:
Punctajul acordat in tabelul tau pentru valoarea standurilor este putin ireal. ( Niciodata C1 nu o sa fie egal cu C18 ... si mai sunt multe alte exemple )
Hai sa consideram pe o scara de la 1 la 10 valoarea standurilor de pe Corbu si in aceasta situatie sa dam punctaj pentru fiecare in parte.
Fiecare club da cate un punctaj asa cum crede ca este mai bine pentru fiecare stand.
Facem media pe fiecare stand pentru toate punctele acordate si valoarea obtinuta sa fie valoarea pe care o introduci in programul tau.

Dau un exemplu pentru sectorul A unde am participat pe doua standuri .( Maine am sa ma consult si cu colegii pentru acordarea de puncte pentru fiecare stand de pe toata balta ).

A1 - 8p
A2 - 7p
A3 - 6p
A4 - 6p
A5 - 6p
A6 - 6p
A7 - 8p
A8 - 6p
A9 - 6p
A10 -6p
A11 -5p
A12 -5p
A13 -5p
A14 -5p
A15 -5p
A16 -6p
A17 -6p
A18 -7p

Pe B si C facem acelasi lucru.
In felul acesta fiecare club isi spune parerea si nimeni nu are ce sa conteste.
Ce spuneti ?
Dane, daca nu ai o simetrie a punctelor pe fiecare sector, nu ai cum sa faci punctaj egal pentru fiecare lot si implicit grile egale ! Daca ne trezim cu 14 standuri in A cu valoarea 6 si 4 cu valoare 2, apoi 10 standuri in B cu valoarea 3 si
8 cu valoare 5, iar in C 6 standuri cu valoarea 2, 6 cu valoarea 9 si 6 cu valoarea 10 , nu-ti mai ies in veci grile cu valoare egala per lot ! Trebuie mentinut sistemul valoric pe fiecare sector in parte cu exact punctajul acordat de CIPS (2x1,2x2,2x3...2x9). Voi , capitanii de loturi puteti inlocui standurile care au valoarea incorecta in primul tabel de mai sus...spre exemplu, A7 daca e loc de valoarea 1, diferenta de 6 puncte trebuie sa mearga catre alte standuri din acelasi sector ! Eu nu am un program care face grile ci le ordonez pe baza punctajului simetric din fiecare sector ! Inteleg bine ca ce propui tu e un criteriu corect , acela de a evalua fiecare loc in parte de pe toata balta, dar trebuie sa intelegi ca ulterior n-o sa mai poti egala grilele pe sistem zonal !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Grile CN-2012

Mesaj de Vali Vesa »

Atentie mare la rezultatele de la Cupa RIG. Pe unele standuri au fost pescari mai putin experimentati.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Grile CN-2012

Mesaj de gor965 »

Incerc sa identific standurile in cele 2 concursuri :
- A1 si A18 coincid in ambele concursuri ?
- B1-B18 de la CN sunt B8-B25 de la Cupa Rig ?
- C1-C18 de la CN sunt C8-C25 de la cupa Rig ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Grile CN-2012

Mesaj de Vali Vesa »

da
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Grile CN-2012

Mesaj de gabisandu »

Corect George.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Grile CN-2012

Mesaj de oanavictor »

grile nu se pot face decat pe principiul cips ,chiar daca stim noi ca a 7 e de 1 punct sau ca c18 este mai valoros decat c1 .
atata timp cat un lot nu prinde decat 1 singur capat de stand fara alt 2 sau 3 la grila este ok ......iar daca se tine cont ca acel a 7 sa nu fie introdus intr+o grila cu un capat de stand sau un 2 sau 3 este perfect .
FELICITARI GEORGE ........EU CRED CA MAI ECHITABIL DE ATAT NU SE POATE .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Grile CN-2012

Mesaj de gabisandu »

C17 are agatatura la fel ca standurile mentionate de pe C si de alte echipe. Daca standurile de pe C vor fi curatate, atunci, dupa parerea mea, se pot da puncte valorice in functie de pozitia pe sector.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Grile CN-2012

Mesaj de gor965 »

Am inceput sa ma uit pe rezultate si deja am niste nedumeriri ... A4 la cupa Rig iese pe 2 iar la CN iese pe ultimul ... A1 la Rig iese pe 22 iar la CN iese pe 2 ... A 16 pe 3 la CN si pe 20 la Rig ... sunt diferente f. mari si parca n-as crede ca locul isi schimba atat de mult valoarea ...adica e clar ca (virgula) conteaza f. mult si cine a pescuit pe ele in aceste 2 concursuri !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”