Non-combat

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Non-combat

Mesaj de Cezar Bibu »

Cornele , uite care-i treaba : am tot auzit in ultimul timp tot felul de cacaturi, cu combinatii, cu furaciuni, si alea-alea ! M-am uitat la cei de la rapitori, si acolo mi s-a parut simplu : mansa 17 a trofeului AVP pe pista x, taxa 15 lei de caciula, au luat puncte n oameni, care se contabilizeaza la sfirsit, iar pentru locul 1, de ex, s-a luat 114 lei +o barca nu stiu de care si un set de mormiste ,plus o sticla de Cola de doi litri !! Punct ! Simplu !
De ce n-o fi si la noi asa , nu stiu ! In schimb , ca sa mai dam si prin gradina vecinului, il luam la p..a pe Mateianu, c-a comentat si da-i,si da-i, ca n-a fost bun regulamentul si cam citi bani ai luat matale din organizarea concursului Trophy, de exemplu..de parca asta era cel mai important! Hai sa fim seriosi !

Nedumerire sau intrebare, stabileste tu, ca esti mai batrin ! :lol: In sensul de experimentat ! :lol: Sau il rogi pe Cotelici sa studieze DEXul , ca tot n-are ce face :lol:

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Non-combat

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Victor Oana

M-am incurcat in functii. Era vorba de directorul de arbitraj, Adrian Zarguzon, pe care l-am si nominalizat de altfel.

@ Florentin Iuga

Tu esti serios cand spui ca insinuez asa ceva ? Concurentul in cauza m-a sunat si a vrut bani. Nu am discutat nici o suma pentru ca am declinat oferta. Daca nu ar fi vrut nimic in schimb, de ce m-ar fi sunat ? Nu participa si gata. Nu ma cunosc cu respectivul, nu am mai vorbit cu el nici pana atunci, nici de atunci incoace. Nici macar nu stiu cum arata. Asa ca te rog sa renunti tu la insinuari.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Non-combat

Mesaj de cornelserbu »

ba-i la fel si la noi, dar nu vor carcotasii sa recunoasca :D

unde a fost altfel ca la rapitori ??? ... poate ca acolo nu se da nimic pentru lot, deci e mai nasol...

esti sigur de aia cu 114 lei

eu ca organizator am hotarat sa nu dau cash, ci doar vauchere, dar valoarea lor si diversitatea de marfa de unde au avut de ales, sunt sigur ca i-a multumit pe castigatori, au ramas si bani pentru lot, iar majoritatea participantilor a fost multumita. s-au dat si puncte care cred sigur ca vor fi contabilizate la sfarsit si atunci...nu vad nedumerirea, ci doar intrebarea... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Non-combat

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Cezar Bibu

Tu ai adus subiectul in discutie, eu am incercat sa iti raspund.

victorash
Mesaje: 370
Membru din: Lun Mai 29, 2006 9:42

Re: Non-combat

Mesaj de victorash »

Cezar Bibu scrie:Cornele , uite care-i treaba : am tot auzit in ultimul timp tot felul de cacaturi, cu combinatii, cu furaciuni, si alea-alea ! M-am uitat la cei de la rapitori, si acolo mi s-a parut simplu : mansa 17 a trofeului AVP pe pista x, taxa 15 lei de caciula, au luat puncte n oameni, care se contabilizeaza la sfirsit, iar pentru locul 1, de ex, s-a luat 114 lei +o barca nu stiu de care si un set de mormiste ,plus o sticla de Cola de doi litri !! Punct ! Simplu !
De ce n-o fi si la noi asa , nu stiu ! In schimb , ca sa mai dam si prin gradina vecinului, il luam la p..a pe Mateianu, c-a comentat si da-i,si da-i, ca n-a fost bun regulamentul si cam citi bani ai luat matale din organizarea concursului Trophy, de exemplu..de parca asta era cel mai important! Hai sa fim seriosi !

Nedumerire sau intrebare, stabileste tu, ca esti mai batrin ! :lol: In sensul de experimentat ! :lol: Sau il rogi pe Cotelici sa studieze DEXul , ca tot n-are ce face :lol:

...desi m-am vazut trecut in prima postare nu vad cum as putea ajuta la eliminarea non combatului din postura de sponsor&partener media..de aceea incerc un raspuns la postarea de mai sus:

la rapitori se pune taxa max 350 lei/concurent anul asta cred, din care organizatorul face rost de masa, cazare, cupe, diplome etc. ..in general o mare parte din premii sunt sponsorizate deoarece liga romana de spinning alaturi de organizatorii de etape( cluburi), concurenti etc stiu sa promoveze imaginea sponsorului astfel incat acesta de la an la an ridica stacheta premiilor oferite
...spre exemplu darvari...aquamania..premii 2 barci de 1000 eur, 2 motoare de 500 eur 2 lansete de 200 eur...
...de asemenea la fiecare adunare de etapa este prezenta o apa minerala, anul trecut bere..etc..
...de asemenea fiecare sponsor este mentionat pe site-ul oficial al ligii
...fiecare etapa este prezentata in cel mai mic amanunt plecat de la regulament si pana la drumul pana la balta, sponsori etapa, parteneri media...etc etc etc etc..
...majoritatea partenerilor media si sponsorilor de turneu se regasesc pe tricourile fiecarui club. ..pe tricourile fiecarui club se gasesc sponsorii acestuia( bani separati de la sponsor pentru membrii clubului participant)
...pentru concurentii de la rapitor nu exista premiile de etapa...exista punctele de etapa care ii pot arunca in fata clasamentului astfel beneficiind de plecarea la o cupa/campionat important de afara..
...chiar daca exista disensiuni si intre ei ..pentru ca sunt oameni si romani, in seara precedenta primei manse toata lumea se aduna la mese la povesti, bere, alaturi cateodata de familie..vizionand filmarile din etapa trecuta..

..daca cineva nu a inteles ce vreau sa spun pot sa mai scriu..
..complet uluit de cata prostie exista...in lume!

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Non-combat

Mesaj de Florentin Iuga »

Sa-i vad cand o sa bage mana in buzunar dupa zeci de milioane pentru taxe, echipament, nada, etc. la un singur concurs, tot asa boeme vor fi relatiile intre ei? Dar sponsorii? Se baga la mai mult? Incearca un mic exercitiu. Cat inseamna sa sponsorizezi 5-6, hai 10 pescari individuali la un concurs de spinning si cat inseamna sa sponsorizezi 5, hai 3 echipe de crapisti? Intelegi de ce majoritatea firmelor prefera stationarul si spinningul?
Premiile?? Pai la taxele care se dau la un concurs de crap, o barcuta de 1000 de euro ar fi o gluma proasta. Nu ar mai veni nimeni. Nu vezi ca s-au naravit toti la concursuri scumpe? La astea pe bani mai putini se uita deja chioras si incepatorii sau cel mult considera ca le sunt dedicate lor in exclusivitate. Numeste-mi un pescar cunoscut de crap care merge cu drag la un concurs cu taxa de 300lei.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Non-combat

Mesaj de EX-UL »

Ma bag si eu ca tot nu am ce face la ora asta si sincer nu imi place abureala pe care o citesc . Cezar a intrebat ceva concret !
S-a dorit un turneu , cu premii de etapa , care sa-l faca atractiv pas cu pas , pe masura ce se inainteaza in derularea lui . Intrebarea este simpla - cum facem ca aceste 2 concursuri finale sa aiba motivatie din partea tuturor echipelor participante - care la o adica poate nu mai pot spera la echipa nationala , dar isi pot lua un premiu frumos in bani ? Cum sa-l faci pe cel de pe locul 20-24 sa isi investeasca in nada si in timp , plus deplasare la Oradea , atita timp cit premiile fie nu exista , fie sunt cuantificate in femei de cauciuc , vouchere la Pizza Hut , prezervative aromate , nada gratis din taraba 41 din Obor , masini de tuns , samd - nimic care sa il atraga pe un pescar din primii 24 din tara asta .
Tocmai la aceste 2 ultime etape trebuia ridicat potul , astfel incit crema pescarilor rezultata din primele 3-4 etape de concurs , sa fie motivata , daca nu din punct de vedere al sanselor de a ajunge in lot , macar financiar , astfel incit sa manince chibrite sa ia premiul cel mare la ultimele concursuri .

Inteleg - ca la fiecare concurs 50 % din banii strinsi s-au dus la lot . Hai ca ma fac contabil si intreb public - cit s-a strins pina acum - cash , pesin , in banca , samd - pentru lot - dupa 3 manse ? Din calculele mele - o suma frumoasa deja ! Numai in prima mansa - la cite 60 echipe x 500 lei = 30.000 lei - jumatate la lot si inseamna 15.000 lei ( cca 3.700 EUR ) Mai vine si Latesul cu inca vreo 1.500 EUR - se fac cca 5-6.000 EUR .
Si sa nu incercati sa ma faceti la calcule , ca pe astea le stapinesc grozav de bine . :lol:
Mai vin si ALP si F&H cu niste sume la care s-au obligat - si facem ce ? Stringem sume frumoase - daca nu chiar impresionante , ca sa ce ? Sa mutam 10 pescari si oficiali din Romania in Franta , sa le platim o taxa de participare + o vizita a 2-3 pescari care sa inteleaga anticipat balta , vreo 150 kg de nada / lot si mai ce ??????????? Haideti sa facem niste socoteli . Asa publice - ca de restul m-am saturat . Si va spun eu , ca si din ce s-a strins pina acum tot ajung banii , pentru un lot normal , fara avion privat , echipament de prezentare decent ( ca nu i-a nascut mama lor in Lacoste ! ) , scule au , plus nada de calitate . Fara gluma acum - eu am stat cu familia la cel mai tare hotel de undeva , ***** stele , am cheltuit fara restrictie pe orice, cu tzoale pentru copii , cu orice mi-a trecut prin cap , mi-am luat si ciorapi daca vreti :lol: si tot nu am putut cheltui mai mult de 2500 EUR + 2000 EUR cazarea - asta pentru 11 nopti / 4 persoane . Hai sa facem extrapolarea ca la turism ma pricep si stiu ce se cere si ce se plateste .
Cred ca ar trebuii infiintata si o comisie de cenzori , care sa supravegeheze sumele strinse si sa dea un raport de activitate pescarilor care au cotizat la aceste calificari nationale . Sa o facem ca la scara de bloc - daca altfel nu se poate . Cineva trebuie sa dea socoteala , buna sau strimba , banilor cheltuiti - sa nu ne trezim ca protocoalele cuiva au depasit cu mult suma alocata nadei , spre exemplu . Se stiu ei care ....

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Non-combat

Mesaj de Florentin Iuga »

:lol: Val, te faci singur la calcule. Incearca sa dublezi sumele care ti-au rezultat si vei fi aproape de adevar.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

victorash
Mesaje: 370
Membru din: Lun Mai 29, 2006 9:42

Re: Non-combat

Mesaj de victorash »

taxa participare= 1000 lei
nada=10kgx50 lei=500 lei (bile)
alta nada= 200 lei
mancare, bautura etc=300 lei

total= minim 2000 lei/etapa cheltuieli/echipa...un premiu motivant ar fi in jur de 10.000 lei locul 1.
24 echipe x 1000 lei= 24000 lei, 12000.. nationala, 7000 arbitrii, cupe/diplome 1000 lei....rest 4000.

ideal cand s-au hotarat organizatorii de etapa ar fi trebuit sa se hotarasca si o suma minima la fondul de premiere cu predillectie gandita pentru ultimile etape cand interesul de participare e scazut..

din pacate, si revin la postarea mea anterioara, restul de bani ar fi trebuit acoperit din sponsori...de ce ar veni un sponsor sa investeasca undeva unde investitia lui nu se vede?..nu se promoveaza..
sunt sigur ca acei putini sponsori care au investit pana acum in calificarile la crap vor avea dubii la anul..pentru ca sponsorului ii trebuie sa fie vazut, auzit, cumparat..
..complet uluit de cata prostie exista...in lume!

victorash
Mesaje: 370
Membru din: Lun Mai 29, 2006 9:42

Re: Non-combat

Mesaj de victorash »

Florentin Iuga scrie:Sa-i vad cand o sa bage mana in buzunar dupa zeci de milioane pentru taxe, echipament, nada, etc. la un singur concurs, tot asa boeme vor fi relatiile intre ei? Dar sponsorii? Se baga la mai mult? Incearca un mic exercitiu. Cat inseamna sa sponsorizezi 5-6, hai 10 pescari individuali la un concurs de spinning si cat inseamna sa sponsorizezi 5, hai 3 echipe de crapisti? Intelegi de ce majoritatea firmelor prefera stationarul si spinningul?
Premiile?? Pai la taxele care se dau la un concurs de crap, o barcuta de 1000 de euro ar fi o gluma proasta. Nu ar mai veni nimeni. Nu vezi ca s-au naravit toti la concursuri scumpe? La astea pe bani mai putini se uita deja chioras si incepatorii sau cel mult considera ca le sunt dedicate lor in exclusivitate. Numeste-mi un pescar cunoscut de crap care merge cu drag la un concurs cu taxa de 300lei.
stai linistit florentine ca si la ei sunt investitii serioase...un bat bun de salau te costa minim 150-200 euro...o mulineta la fel...

deocamdata "boemul" aplicat la rapitor da roade inclusiv la sponsori...un club e sponsorizat cu 10000 eur sa poarte numele sponsorului...sa vad unul la crap la fel...

o barca de 1000 eur la o taxa de 10 ori mai mica e un premiu foarte bun..

ei se agita ..cauta sponsori..le ofera..inscriptionari pe echipament, spatiu in revista...rezultate..articole in ziarele locale si cel mai important >>>LINISTE.
..complet uluit de cata prostie exista...in lume!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”