Propuneri pentru CN -2011

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de miyagi »

Vladut Mateianu scrie:nu la tine ma refeream, sunt cateva personaje care sunt exact in situatia de mai sus. niste anonimi cand vine vorba de rezultate dar "celebrii" ca nr de postari pe internet... :oops:
cred ca cunosti si tu "cazuri".... :wink:
Daca e vorba de mine Vlade atunci afla si care imi sunt argumentele: De mult timp imi tot bat capul si astept vremurile bune. Se pare ca intarzie sa apara si nu stiu de ce? Nu dau in nimeni si nu fac politica. Nici nu o uzitez insa pentru moment Andrei e presedinte, nu? Este abilitat sa ia masuri in ce priveste modul de organizare si desfasurare a evenimentelor ce intra in responsabilitatea APCR? Este. Atunci cat mai asteptam? sau ce? certuri? nu ma caracterizeaza si nici nu o sa ma complac in ele. Vreau sa particip fara teama de a fi lucrat.
Sunt intr-u totul de acord cu Dl.Petre in legatura cu sistemul si regulamentul, dar problemele, care au persistat de-a lungul timpului, din pacate au fost strict legate mai mult de aplicabilitatea acestora.
Stiu ca sunt cunoscut ca un internaut si ca nu fac parte inca din APCR insa vreau ca atunci cand o sa se intample aceasta sa gasesc un mediu sportiv sigur. E adevarat ca nu am rezultate insa am o experienta competitionala pe care o pun la bataie si nici nu tin securea razboiului deasupra capului. Incurc pe cineva? cer ceva ce nu este posibil sa se infaptuiasca? NU cred.
Urban culture.

ciprian_galic
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 24, 2009 16:37

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de ciprian_galic »

In cazul in care, in finala, echipele de pe locurile 1 si 2 sunt la egalitate de puncte si se joaca doar la balotaj (cantitate totala de peste prins) .... daca la fluierul final diferenta de cantitate este mai mica de 1,00 kg (cantitate ce este nesemnificativa in a departaja cele doua loturi) .... sa fie luate in calcul doua variante:
1. Prelungiri .... 3 ore (inca un cantar), numai intre cele doua loturi (pe aceleasi standuri);
2. titlul de campion sa fie atribuit lotului care a avut cel mai mare numar de pesti prinsi.
doru_croc scrie:
...da, dar clubul organizator(ma refer la cele care au balta proprie) sa nu "pescuiasca" pe teren propriu, in situatia in care etapa se desfasoara pe mai multe balti.
Corect. S-a vazut si pe Chiroiu si pe Lates cum este cand joci pe teren propriu.
Doru, uiti ceva. Prima etapa ...Tancabesti, Planet Carp: 1-2-1 ( pe setorul B ... la 0,470 kg de locul 1 ... insignifiant)
Campion national - 2010
FISHING ACADEMY IASI

ppcarp
Mesaje: 48
Membru din: Mie Oct 28, 2009 11:45

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de ppcarp »

[quote="ciprian_galic"]In cazul in care, in finala, echipele de pe locurile 1 si 2 sunt la egalitate de puncte si se joaca doar la balotaj (cantitate totala de peste prins) .... daca la fluierul final diferenta de cantitate este mai mica de 1,00 kg (cantitate ce este nesemnificativa in a departaja cele doua loturi) .... sa fie luate in calcul doua variante:
1. Prelungiri .... 3 ore (inca un cantar), numai intre cele doua loturi (pe aceleasi standuri);
2. titlul de campion sa fie atribuit lotului care a avut cel mai mare numar de pesti prinsi.

As zice ca ar mai fi o solutie sa se acorde trofeul pt.echipa care a prins cea mai mare cantitate de crap in toate etapele de calificari si cu asta nu ar mai fi probleme de 90 de g sau de 10kg.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de petre iulian »

mai usor este sa aduni punctajul obtinut pe toate etapele :wink: .

ps. Hai oameni buni nu fiti timizi :D ....la scandal sunteti pe "val" mereu :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Gavrila Adrian
Mesaje: 28
Membru din: Dum Apr 23, 2006 23:13

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de Gavrila Adrian »

de ce nu respectati exact regulamentul mondial ?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de petre iulian »

Gavrila Adrian scrie:de ce nu respectati exact regulamentul mondial ?
----------

De aici au plecat primele problemele anul asta ca asa s/a mers ........regulamentul zis "mondial" de tine este facut pentru o competitie Mondiala dar noi avem o sesiune de calificari de cel putin 5 competitii si nu se potriveste acest regulament.

Hai sa-ti dau niste exemple
Primul punct contestat se refera la pescuitul in afara standului......aici trebuie specificat ca esti eliminat daca se constata ca ai pescuit intentionat ......Cum? Simplu esti avertizat ca ai o lanseta inafara standului si daca se repeta ai un galben daca iar se repeta esti eliminat. Deja daca ai doua /trei lansete afara din stand nu mai este o greseala si se considera ca ai pescuit intentionat.

Alt exemplu

Ai primit galben pentru ca ai scos vesta de pe tine........sa fim seriosi la Campionatul Mondial inteleg pentru ce sunt vestele dar intr-un campionat national unde ne cunoastem intre noi la ce sunt bune?......Numai asa sa ne incurce si sa facem si noi ca la Campionatul Mondial.....La finala inteleg domne sa poarte veste sa se obisnuiasca romanul cu cerintele Mondialilor ......

Sunt multe puncte din regulament care trebuiesc discutate dar cum am zis eu sunt prea mic sa vorbesc de ele si incepe lumea sa creada ca am inebunit ca cer asa ceva.... :wink: ......

Adica cer un regulament mai usurel pt . sesiunea de calificari si unul fix "mondial" pt finala :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

Iulica, eu cred ca aceste aspecte ar trebui discutate cat de curand, poate chiar in noiembrie-decembrie, ca sa se stie din timp costurile, nr. de etape, lacurile, etc !

PS O propunere as avea si eu : la alegerea baltilor sa se tina cont de specificul lacului care va fi gazda CM din acel an !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de cornelserbu »

Vladut Mateianu scrie:PS O propunere as avea si eu : la alegerea baltilor sa se tina cont de specificul lacului care va fi gazda CM din acel an !
insfarsit, venim de acasa...bravo ! :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Teddy
Mesaje: 358
Membru din: Mie Feb 04, 2009 18:27
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de Teddy »

Vladut Mateianu scrie:Iulica, eu cred ca aceste aspecte ar trebui discutate cat de curand, poate chiar in noiembrie-decembrie, ca sa se stie din timp costurile, nr. de etape, lacurile, etc !

PS O propunere as avea si eu : la alegerea baltilor sa se tina cont de specificul lacului care va fi gazda CM din acel an !

Vladut, la anu campionatul mondial este pe fluviul St. Lawrence, iar voi care ati fost acolo ii cunoasteti cel mai bine specificul. La noi poate pe Dunare sa fie specific cu asta...lacuri cu asa curent si adancime si structuri...nu exista.
Dragos Dimache - Pescar sportiv

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Propuneri pentru CN -2011

Mesaj de barbumarius »

Gresit.Cupa mondiala se tine pe fluviul respectiv.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”