Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

[quote="Stefan Popescu"]Cornelus, tata
Sa-ti spun anumite chestii. Prima. Multi dobitoci au vrut sa-mi fie tata. Ghici ce? Niciunul n-a reusit :| .
Eu nu furnizez teme. Am facut public un proiect si anume infiintarea federatiei romane de pescuit sportiv. Majoritatea a tratat subiectul ca o gluma si nu a crezut in viabilitatea lui. '
Nimeni n-a tratat asta ca pe o gluma ci doar pe mascariciul care crede ca a facut ce trebuia.
Nu am facut nimic pe ascuns, ci la vedere, ca sa stie toata lumea.
Cuuum!!!!!!!? N-ai facut federatia asta fara sa intrebi pescarii de competitii daca sunt de acord sa le-o faci? Se cheama furt de proprietate intelectuala in conditii normale. Nu ai facut federatia asta in graba omitand ca falsul si uzul de fals este infractiune prevazuta in legea penala, in momentul in care era deja un proiect pus pe masa discutiilor de catre pescari pentru ei insisi? Si toate astea ca sa acoperi deal-ul cu Hidroconstructia? Spui asta unuia care a inregistrat niste marci pana acum la OSIM dintre care cateva au devenit branduri Gogaie.
Acum, cand toate documentele de autorizare si reprezentare internationala exista (si le-am facut publice) unii se dau de ceasul mortii.
Ai si FIPS-urile? De ce minti atunci? Eu unul nu ma dau de ceasul mortii ci doar ti-am promis ca te ajut sa-ti dai seama pe ce lume traiesti cu adevarat ca de atata imbarligatura nici tu nu mai sti ce vorbesti. Ai ajuns sa te contrazici singur :wink: .
Ce am pus in pericol? Campionatul National de pescuit sportiv? Cum asa? El exista
..... si tu l-ai viciat si i-ai pus in pericol existenta. Repet?
.....si chiar l-am inregistrat la OSIM ca si competitie oficila a statului roman.
Asta-i, daca vrei, diversiunea. Tu n-ai inregistrat nici-un CN-u al statului roman la OSIM. Ti l-ai inregistrat pe al tau. De ce nu l-ai tinut daca era oficial? Iti spun eu de ce? Federatia ta inca e in ilegalitate si imposibilitatea de a desfasura competitiile sportive la care s-a inhamat dpdv juridic. O sa-ti mai spun si alte alea ce nu ti-am spus pana acum vis a vis de asta, dar inca nu e momentul.
Ce lege am incalcat? Eu zic ca le-am respectat pe toate, altfel demult toata constructia se prabusea daca se incalca vreo lege!
Cat despre plata dreptului de a pescui, iar faci o diversiune. Propunerile mele privind noua lege a pescuitului se refera tocmai la recunoasterea dreptului de practicare libera si voluntara a pescuitului sportiv, ca activitate de agrement, recreere si competitie, asa cum prevede legea sportului. Pescuitul sportiv, asa cum arata si reglementarile europene in domeniu, nu este activitate economica pentru a fi accizata de stat, intrucat tu nu mergi (sau mai stiii?) sa vinzi pestele prins, ci iti satisfaci un hobby. Altii sunt cei care vor sa faca acest lucru si sunt convins ca stii la cine ma refer.
Abureli si texte, grupa mare. Explica si astea:
- Art.6.
Regulamentul privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv se va stabili de comun acord cu Federaţia Română de Pescuit Sportiv şi alte foruri de reprezentare ale asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite.
De cand agrementul intra sub jurisdictia sportului? Iti spun eu de cand. De cand ai facut tu propunerea asta aberanta, absurda si neinspirata. Motiv pentru care proiectul asta nu va trece in forma pe care a-ti "coafat-o" voi. Tu crezi ca la Bucuresti e aceeasi bulangereala ca la ALBA? V-ati amestecat cu totii, USL-isti, PDL-isti si APR-isti sa nu care cumva sa intre cineva intre voi si ati format o struto-camila.


PS Misterul discutiilor pe sest, ma face sa ma gandesc la oaresice trafic de influenta.
De ce devi paranoid cand iti este amenintata sandramaua? Ai un motiv anume?!!!!!!!! :roll: Ia probeaza tu traficul ala de influenta ca sa nu incepem sa vorbim si despre denunturi calomnioase!!!!!
Nu va jucati! Sunt cu ochii pe voi.
Degeaba daca esti orbete ca silurele :D
Nu-mi spui si mie cine incurajaza tacerea pe forum? Pentru mine nu conteaza.
Daca nu conteaza de ce sa-ti mai spun?!!!!!! Esti contradictia de termeni personificata, descrisa cu fidelitate de DEX si extrasa din desenele animate cu teme educative :wink: .
Stiu deja ce planuieste AGVPSR si am antidotul la orice manevra.
Nu-i problema nimanui, dupa cum se vede :mrgreen:
Tine minte; nici o lege din Romania nu poate incalca o Decizie a Curtii Constitutionale!
Eu stiu. Va trebui sa inveti si tu 8)
Apropo, de ce vra AGVPSR o noua asociatie de cluburi? Mai sunt vreo trei! PUi pariu cu mine ca si acest proiect s-a nascut mort? Sa-ti aduc aminte (dar sigur stii daca ai conspectat postarile mele) ce am spus despre intalnirea de la Corbu? Un nou si etern inceput!
De ce te framanta?!!!! Daca esti atat de betonat n-ar trebui sa-ti fie frica 8) . Hai sa-ti spun ca sa te mai macini ca-mi placi asa agitat. Pentru ca se poate si pentru ca permite legea :lol: . Tu de ce ai schimbat denumirea federatiei :?: :?: :?: . Spun tot io? Hai sa te las pe tine, ca sa-ti acord o ultima sansa 8) . Ca sa nu intri in conflict cu legea sportului :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: . UPS! Mi-a scapat. Scuza-ma.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Ia uite tinerete ce zice articolul asta din L69/2000:
Art. 41
Federatia sportiva nationala «Sportul pentru toti» si Comitetul National Paralimpic beneficiaza de drepturile si de obligatiile federatiilor sportive nationale si isi desfasoara activitatea pe baza de programe nationale, finantate prioritar de la Guvern.

Cum? Nu l-ai acoperit si p-asta? Pai atunci de unde ramuri? Dar federatia nationala? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Deci, de ce ai schimbat denumirea initiala? Ai facut-o prin act aditional sau ai schimbat si statutul? :roll:
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Cum? Trebuie sa-ti consulti avocatii ca sa nu mai scoti vreo tampenie pe gura? Fa-o maimuta. Am timp. Te-astept.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Domnilor n-am vrut sa spun pana acum, dar pot fi infiintate legal si fara bataie de cap destule federatii pe langa asta. Cel putin cate una pentru fiecare profil. Nu va mai uitati in gura astuia. El a umplut decat o gaura cat un banut din cavernele pescuitului sportiv din tara noastra. Pe ramuri se poate infiinta cel putin o federatie de pescuit la CRAP, alta de rapitori, alta de stationar, alta de musca, de casting, de pescuit marin s.a. Orice federatie nou infiintata poate eclipsa FRPS-ul lui Fane. La OSIM se admite folosirea termenului de "roman" cu derivatele sale in titulaturi, dar in niciun caz termenul de "national". Fane si-a batut joc de voi pana acum ca poate nu stiti cum e cu OSIM-ul. Si de "anumite autoritati" la fel.
Urban culture.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Stefan Popescu »

Hai ca sa te lamuresc ca si agrementul si recreerea este sport:
Ia si rumega: Legea 69/2000
Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de educatie fizica si sport in Romania.
(2) In sensul prezentei legi, prin educatie fizica si sport se inteleg toate formele de activitate fizica menite, printr-o participare organizata sau independenta, sa exprime sau sa amelioreze conditia fizica si confortul spiritual, sa stabileasca relatii sociale civilizate si sa conduca la obtinerea de rezultate in competitii de orice nivel.
(3) Termenii folositi in textul legii au semnificatia stabilita in anexa care face parte integranta din prezenta lege.
Ai prins miscarea?
Si acum ce te intereseaza. Chestia cu agrementul si recreerea daca sunt sau nu sport. Ia si te delecteaza.

ANEXA - DEFINITII

In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
...................................................
e) oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.

Stiu ca te-ai prins. Nu esti prost, doar te prefaci!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PS Nu mai fi asa laborios in exprimare. Risti sa te pierzi in amanunte! Scurt si la obiect!

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Anti FRPS »

Hotararea de Guvern 884/2001

Art. 27.

(1) Recunoaşterea oficială a practicării unei ramuri de sport în România se face de către Ministerul Tineretului şi Sportului la solicitarea practicanţilor acesteia.

(2) Cererea de recunoaştere oficială se adresează Ministerului Tineretului şi Sportului şi cuprinde următoarele date:

a) numărul de practicanţi la nivel local şi naţional;

b) regulamentele de competiţie;

c) tipurile de instalaţii, materiale şi echipamente utilizate;

d) informaţii sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan internaţional;

e) statutul şi regulamentele organizaţiei internaţionale a ramurii de sport, dacă acestea există;

f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru susţinerea cererii.

(3) Analiza şi verificarea documentaţiei care însoţeşte cererea de recunoaştere oficială se efectuează de către comisia numită prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.

(4) Raportul comisiei, întocmit în baza cererii de recunoaştere, a documentaţiei anexate şi în urma vizionării a minimum 3 demonstraţii, va conţine concluzii privind caracteristicile sportului respectiv, valenţele sale sociale şi instructiv-educative, precum şi necesitatea recunoaşterii oficiale.

(5) În baza raportului favorabil al comisiei Ministerul Tineretului şi Sportului recunoaşte oficial, prin ordin al ministrului, practicarea ramurii de sport respective în România.

(6) În baza recunoaşterii oficiale practicanţii ramurii de sport se pot constitui în asociaţii judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport, cluburi sportive, federaţie sportivă naţională, şi pot participa la întreceri demonstrative şi competiţii, potrivit legii.

Intrebare : Unde au fost facute cele minimum 3 demonstratii si unde este ordinul de ministru prin care se recunoste pescuitul ca sport ???

PS
Sa nu raspunda trogloditul sau sustinatorii lui ca ne-am saturat de mancatori de rahat cu foamea-n glanda !

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Stefan Popescu »

cornel.s scrie:Ia uite tinerete ce zice articolul asta din L69/2000:
Art. 41
Federatia sportiva nationala «Sportul pentru toti» si Comitetul National Paralimpic beneficiaza de drepturile si de obligatiile federatiilor sportive nationale si isi desfasoara activitatea pe baza de programe nationale, finantate prioritar de la Guvern.

Cum? Nu l-ai acoperit si p-asta? Pai atunci de unde ramuri? Dar federatia nationala? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Deci, de ce ai schimbat denumirea initiala? Ai facut-o prin act aditional sau ai schimbat si statutul? :roll:
Hai ca sa te lamuresc, ca nu le ai.
Intradevar, art. 24 din Regulamentul de aplicare al Legii 69/2000 spune un lucru simplu.
Denumirea federatiilor sportive este Federatia Romana ... ramura de sport.
Corect? Pana aici cred ca stii si tu. Ce nu stiu multi si o fac pe prostii, este ce prevede acelasi articol la alin. 2
Ia uite ce frumas scrie:
(postez articolul integral)
Art. 24. - (1) Denumirea federatiilor sportive naŃionale este "Federatia Română de - ramura de sport -",
cu exceptia cazurilor prevăzute de Legea nr. 69/2000.
Si acum ingrasez

(2) Utilizarea denumirii "Federatia Română de - ramura de sport -" pentru orice federatie sportivă
natională se autorizează de către Ministerul Tineretului şi Sportului în cadrul procesului de avizare şi/sau
recunoaştere, sub sanctiunea nulitătii absolute


Intrebare intrebatoare: Cand are loc procedura de avizare/autorizare? Inainte sau dupa dobandirea personalitatii juridice?
Cand vei gasi raspunsul la aceasta intrebare, vai vedea de ce stau eu linistit!

Iti dau o indicatie, ca sa nu te surmenezi. Vezi art.16, 17 si 18 din regulamentul de aplicare aprobat prin HG 884/2001.
Modificarea actului constitutiv si a statutului s-a facut cu Avizul ANTS. Avizul nr. 2, asa cum scrie la Lege. Si cu Avizul Secretariatului general al Guvernului si toate celelalte documente prevazute de lege. Modificarea s-a facut prin Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila!

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Stefan Popescu »

Anti FRPS scrie:Hotararea de Guvern 884/2001

Art. 27.

(1) Recunoaşterea oficială a practicării unei ramuri de sport în România se face de către Ministerul Tineretului şi Sportului la solicitarea practicanţilor acesteia.

(2) Cererea de recunoaştere oficială se adresează Ministerului Tineretului şi Sportului şi cuprinde următoarele date:

a) numărul de practicanţi la nivel local şi naţional;

b) regulamentele de competiţie;

c) tipurile de instalaţii, materiale şi echipamente utilizate;

d) informaţii sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan internaţional;

e) statutul şi regulamentele organizaţiei internaţionale a ramurii de sport, dacă acestea există;

f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru susţinerea cererii.

(3) Analiza şi verificarea documentaţiei care însoţeşte cererea de recunoaştere oficială se efectuează de către comisia numită prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.

(4) Raportul comisiei, întocmit în baza cererii de recunoaştere, a documentaţiei anexate şi în urma vizionării a minimum 3 demonstraţii, va conţine concluzii privind caracteristicile sportului respectiv, valenţele sale sociale şi instructiv-educative, precum şi necesitatea recunoaşterii oficiale.

(5) În baza raportului favorabil al comisiei Ministerul Tineretului şi Sportului recunoaşte oficial, prin ordin al ministrului, practicarea ramurii de sport respective în România.

(6) În baza recunoaşterii oficiale practicanţii ramurii de sport se pot constitui în asociaţii judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport, cluburi sportive, federaţie sportivă naţională, şi pot participa la întreceri demonstrative şi competiţii, potrivit legii.

Intrebare : Unde au fost facute cele minimum 3 demonstratii si unde este ordinul de ministru prin care se recunoste pescuitul ca sport ???

PS
Sa nu raspunda trogloditul sau sustinatorii lui ca ne-am saturat de mancatori de rahat cu foamea-n glanda !
Un cunoscut de al tau te-a facut bou si nu a gresit. Structurile sportive si sporturile existente la data publicarii legii, nu intra sub aceasta procedura pentru ca situatia lor a fost reglementata de legea 69/2000,
Ia si citeste:
Art. 94
In termen de 180 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi structurile sportive existente se vor reorganiza potrivit prevederilor acesteia.

Intrebare intrebatoare: AGVPSR exista la data publicarii legii afiliata la CIPS? De ce nu s-a reorganizat ca structura sportiva?


Proasta statului, unde scrie ca cele trei demonstratii sa fie facute de federatie?. Sau de cluburile din federatie? Problema este ca pescuitul sportiv se desfasura de vreo 50 de ani, nu de trei ani. Dar chestiile astea sunt prea subtile pentru tine.
Legea spune ca `trebuie sa existe minim zece cluburi si nu stiu cati practicanti pentru a constitui federatia` dar nimeni nu obliga aceste structuri sa constituie federatia. Legea spune sa exisite. Atat si nimic mai mult. La data constituirii federatiei erau peste 70 de structuri sportive care aveau sectii de pescuit sportiv. Cele 10 cluburi fondatoare erau printre ele. Recunoscute si autorizate. Te-ai prins? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de viorel dulamita »

...esti "tare" nea Fane :wink: ...le ai :D ...baga una si de la Peshteana :wink: :D ...

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Stefan Popescu scrie:Hai ca sa te lamuresc ca si agrementul si recreerea este sport:
Ia si rumega: Legea 69/2000
Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de educatie fizica si sport in Romania.
(2) In sensul prezentei legi, prin educatie fizica si sport se inteleg toate formele de activitate fizica menite, printr-o participare organizata sau independenta, sa exprime sau sa amelioreze conditia fizica si confortul spiritual, sa stabileasca relatii sociale civilizate si sa conduca la obtinerea de rezultate in competitii de orice nivel.
(3) Termenii folositi in textul legii au semnificatia stabilita in anexa care face parte integranta din prezenta lege.
Ai prins miscarea?
Si acum ce te intereseaza. Chestia cu agrementul si recreerea daca sunt sau nu sport. Ia si te delecteaza.

ANEXA - DEFINITII

In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
...................................................
e) oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.

Stiu ca te-ai prins. Nu esti prost, doar te prefaci!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PS Nu mai fi asa laborios in exprimare. Risti sa te pierzi in amanunte! Scurt si la obiect!
Vezi ca ti-am subliniat ineptia. Lasa-ma sa-mi vad filmul.
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”