Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Stefan Popescu scrie:
cornel.s scrie:Ia uite tinerete ce zice articolul asta din L69/2000:
Art. 41
Federatia sportiva nationala «Sportul pentru toti» si Comitetul National Paralimpic beneficiaza de drepturile si de obligatiile federatiilor sportive nationale si isi desfasoara activitatea pe baza de programe nationale, finantate prioritar de la Guvern.

Cum? Nu l-ai acoperit si p-asta? Pai atunci de unde ramuri? Dar federatia nationala? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Deci, de ce ai schimbat denumirea initiala? Ai facut-o prin act aditional sau ai schimbat si statutul? :roll:
Hai ca sa te lamuresc, ca nu le ai.
Intradevar, art. 24 din Regulamentul de aplicare al Legii 69/2000 spune un lucru simplu.
Denumirea federatiilor sportive este Federatia Romana ... ramura de sport.
Corect? Pana aici cred ca stii si tu. Ce nu stiu multi si o fac pe prostii, este ce prevede acelasi articol la alin. 2
Ia uite ce frumas scrie:
(postez articolul integral)
Art. 24. - (1) Denumirea federatiilor sportive naŃionale este "Federatia Română de - ramura de sport -",
cu exceptia cazurilor prevăzute de Legea nr. 69/2000.
Si acum ingrasez

(2) Utilizarea denumirii "Federatia Română de - ramura de sport -" pentru orice federatie sportivă
natională se autorizează de către Ministerul Tineretului şi Sportului în cadrul procesului de avizare şi/sau
recunoaştere, sub sanctiunea nulitătii absolute


Intrebare intrebatoare: Cand are loc procedura de avizare/autorizare? Inainte sau dupa dobandirea personalitatii juridice?
Cand vei gasi raspunsul la aceasta intrebare, vai vedea de ce stau eu linistit!

Iti dau o indicatie, ca sa nu te surmenezi. Vezi art.16, 17 si 18 din regulamentul de aplicare aprobat prin HG 884/2001.
Modificarea actului constitutiv si a statutului s-a facut cu Avizul ANTS. Avizul nr. 2, asa cum scrie la Lege. Si cu Avizul Secretariatului general al Guvernului si toate celelalte documente prevazute de lege. Modificarea s-a facut prin Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila!
Deci pot fi mai multe federatii, toate nationale si din cauza asta ai schimbat denumirea sandramalei. Aici am vrut sa te aduc. O ultima intrebare si esti baiat destept. Cine castiga? Jason Staton sau Jet Li?
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

N-ai stiut. A fost Jet Li.
daca ai trecut de nulitatea statutara absoluta in contencios cum vei sta?!!!!
Urban culture.

Aschioape Florin
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 05, 2013 21:43

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Aschioape Florin »

citez...Un cunoscut de al tau te-a facut bou si nu a gresit. Structurile sportive si sporturile existente la data publicarii legii, nu intra sub aceasta procedura pentru ca situatia lor a fost reglementata de legea 69/2000,
Ia si citeste:
Art. 94
In termen de 180 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi structurile sportive existente se vor reorganiza potrivit prevederilor acesteia.

Intrebare intrebatoare: AGVPSR exista la data publicarii legii afiliata la CIPS? De ce nu s-a reorganizat ca structura sportiva?


Proasta statului, unde scrie ca cele trei demonstratii sa fie facute de federatie?. Sau de cluburile din federatie? Problema este ca pescuitul sportiv se desfasura de vreo 50 de ani, nu de trei ani. Dar chestiile astea sunt prea subtile pentru tine.
Legea spune ca `trebuie sa existe minim zece cluburi si nu stiu cati practicanti pentru a constitui federatia` dar nimeni nu obliga aceste structuri sa constituie federatia. Legea spune sa exisite. Atat si nimic mai mult. La data constituirii federatiei erau peste 70 de structuri sportive care aveau sectii de pescuit sportiv. Cele 10 cluburi fondatoare erau printre ele. Recunoscute si autorizate. Te-ai prins? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

daca te referi la mine eu nu l-am facut bou ,nu imi permit pentru ca nu stiu sigur ca e ...eu l-am facut prost ! se chinuier de un an sa ma convinga ....cu siguranta reuseste !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Fane mai am niste intrebari ca s-a terminat filmu` :D .
1. AGVPS-ul se poate transforma intr-o federatie nationala ? :D Una de drept public ? :D In care sa adere niste cluburi sportive de pescuit ( ca tot ai fost atat de prost incat ai declansat tavalugul pescuitului ca sport :twisted: ) tot de drept public? Sti cum e cu regimul dreptului public? De ce nu sti? Ca esti out sider Fane. Tu si toti acolitii tai.
Un mare pescar contemporan al tarii a zis o mare vorba care mi-a ramas intiparita pe cortexul cerebral ca o cicatrice: "mergeti la Alba sa-l ascultati pe Fane, da` aveti grija ca se ia". Mai are sens sa ma intreb daca a avut dreptate? Cu siguranta nu, dar asta mie mi-e facil sa o spun ca ma pricep. Vae victis!
Urban culture.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de Anti FRPS »

Trogloditule , pescuitul se practica de ...nici tu n-ai habar cati ani , dar niciodata n-a fost recunoscut decat ca activitate de subzistenta / hobby si nicioidata ca sport
Ca tu & tot acolitii care astepta sa le curga si lor ceva, ati gasit o sursa de venit din asta ,este din cauza ca ti-ai gasit la MTS loc de intors .
Dar nu se termina totul aici si nici cum vrei tu
Si vezi ce faci cu pescuitul recreativ si cum incerci sa te bagi si peste el , ca te duci la puscarie mai repede decat se preconizeaza !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

cornel.s scrie:
Stefan Popescu scrie:Hai ca sa te lamuresc ca si agrementul si recreerea este sport:
Ia si rumega: Legea 69/2000
Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de educatie fizica si sport in Romania.
(2) In sensul prezentei legi, prin educatie fizica si sport se inteleg toate formele de activitate fizica menite, printr-o participare organizata sau independenta, sa exprime sau sa amelioreze conditia fizica si confortul spiritual, sa stabileasca relatii sociale civilizate si sa conduca la obtinerea de rezultate in competitii de orice nivel.
(3) Termenii folositi in textul legii au semnificatia stabilita in anexa care face parte integranta din prezenta lege.
Ai prins miscarea?
Si acum ce te intereseaza. Chestia cu agrementul si recreerea daca sunt sau nu sport. Ia si te delecteaza.

ANEXA - DEFINITII

In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
...................................................
e) oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.

Stiu ca te-ai prins. Nu esti prost, doar te prefaci!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PS Nu mai fi asa laborios in exprimare. Risti sa te pierzi in amanunte! Scurt si la obiect!
Vezi ca ti-am subliniat ineptia. Lasa-ma sa-mi vad filmul.
Deci! Zi cu vorbe. Cum e cu agrementul, recreerea si cu sportul?!!!!!!!!!
Bai tu sti de cand exista Academia de Educatie Fizica si Sport? Acolo am invatat altceva :wink: .
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Anti FRPS scrie:Trogloditule , pescuitul se practica de ...nici tu n-ai habar cati ani , dar niciodata n-a fost recunoscut decat ca activitate de subzistenta / hobby si nicioidata ca sport
Ca tu & tot acolitii care astepta sa le curga si lor ceva, ati gasit o sursa de venit din asta ,este din cauza ca ti-ai gasit la MTS loc de intors .
Dar nu se termina totul aici si nici cum vrei tu
Si vezi ce faci cu pescuitul recreativ si cum incerci sa te bagi si peste el , ca te duci la puscarie mai repede decat se preconizeaza !
Au gasit loc de intors ca exista CIPS-ul si alte federatii pe plan international. Nu aici e problema. Problema lor e ca si-au facut o federatie, romana, de pescuit sportiv, la obleti :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Fane la ce ramura de pescuit sportiv ai clasat federatia?
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Protocol de reprezentare intre AGVPS si FRPS

Mesaj de miyagi »

Chiar ti-ar placea sa ramai in istoria pescuitului sportiv? Fa-ti un bine ( Doamne auzi-ma ca i-o spun pentru a nu stiu cata oara! ) si da cezarului ce-i al sau. Iesi din federatia aia si lasa oamenii sa o reorganizeze si sa o faca compatibila cu legile tarii, ca aici nu e vorba numai de cea a sportului, cu relatiile de profil existente si sa o faca sa mearga. I-ai scuti de niste bani si asa iti vor fi cu siguranta recunoscatori :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
Si sa nu te mai aud c :lol: vorbesti despre copii nici macar la modul metaforic :x .
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”