Vedere din exterior a TAVP-F&H

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de claudiue »

cornelserbu scrie:
claudiue scrie:Da, dar asta nu a fost un turneu intre cluburi iar "egoismul" de care spuneti avea partea lui buna : fiecare pescuia cat putea de bine ca sa castige!
vezi prea simplist lucrurile...n-a fost un turneu intre cluburi, dar a fost un turneu la care au participat cluburile si au participat cu mai multe echipe...poate fiecare club a avut strategia lui pentru a-si califica o echipa in limita regulamentului...in sfarsit, vezi ca ti-am mai raspuns pe un topic...lucrurile au fost ceva mai complicate, dar atata timp cat regulamentul a fost in cea mai mare parte respectat, nu vad de ce s-ar ferii unii sa intre-n fenomen ?
Daca si la anul se pastreaza acest format si vor fi acceptate echipe care nu fac parte dintr-un club, nu credeti ca pleaca fara sanse din start ? Ei cu cine fac strategie, cu cine forteaza limitele regulamentului si cauta ce nu e scris in el ca sa faca combinatii? :?:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Andrei I »

claudiue scrie:
cornelserbu scrie:
claudiue scrie:Da, dar asta nu a fost un turneu intre cluburi iar "egoismul" de care spuneti avea partea lui buna : fiecare pescuia cat putea de bine ca sa castige!
vezi prea simplist lucrurile...n-a fost un turneu intre cluburi, dar a fost un turneu la care au participat cluburile si au participat cu mai multe echipe...poate fiecare club a avut strategia lui pentru a-si califica o echipa in limita regulamentului...in sfarsit, vezi ca ti-am mai raspuns pe un topic...lucrurile au fost ceva mai complicate, dar atata timp cat regulamentul a fost in cea mai mare parte respectat, nu vad de ce s-ar ferii unii sa intre-n fenomen ?
Daca si la anul se pastreaza acest format si vor fi acceptate echipe care nu fac parte dintr-un club, nu credeti ca pleaca fara sanse din start ? Ei cu cine fac strategie, cu cine forteaza limitele regulamentului si cauta ce nu e scris in el ca sa faca combinatii? :?:
Pai la anul nu vor mai fi acceptate echipe care nu fac parte din cluburi ... asa toata lumea va putea face combinatii :D
Sper sa luati in gluma postarea de mai sus. Nu stiu ce combinatii s-au facut si nu e treaba mea acum. Din ce vad pe lista celor calificati sunt pescari foarte buni cu care ROMANIA poate avea sanse frumoase in acest an la CN. Pe Mitranescu il vad ca o completare a lotului de care echipa nationala avea nevoie (Mamaliga si porumbul pot fi o completare de efect a bilelor HNV uneori si asta am simtit-o pe propia piele la OPEN Tancabesti ..o balta de referinta in moda boiles. Ca poate fara strategie se califica Bogdan Dragan in locul lui - un alt pescar foarte bun, nu stiu ... dar asta fuse si se duse.

Sunt convins insa ca la anul va fi mai bine dpdv al regulamentului si organizarii ...intotdeuna e loc de mai bine totul e sa existe vointa, coordonare, bune intentii si pueterea de a lasa orgoliile pentru a imbunatati un sistem de calificare demn de a genera echipa NATIONALA A ROMANIEI pt 2010.

Din afara vad asa: TAVP - FH 2009 a fost un turneu frumos dar cu multe scapari, care totusi a generat un lot cu care mie personal nu imi este rusine ca reprezinta ROMANIA la CM 2009, ba dimpotriva sunt mandru de ei. BRAVO BAIETI!
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de cornelserbu »

PETRACHE CONSTANTIN scrie:TITLUL V
Autoritatea disciplinara

Art. 46. - (1) Autoritatea disciplinara în sport se exercita deplin si legitim potrivit:

a) competentelor date de lege pentru exercitarea dreptului de supraveghere si control al structurilor sportive de catre organul administratiei publice centrale de specialitate pentru sport;
b) statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale, asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste si Comitetului Olimpic Român.
(2) Puterea disciplinara da titularilor legitimi, enumerati la alin. (1) lit. b), facultatea de a investiga si, dupa caz, de a sanctiona persoanele si institutiile în culpa.
Art. 47. - Modalitatea de exercitare a autoritatii disciplinare se realizeaza prin:

a) un sistem coerent de sanctiuni, corespunzator domeniilor respective, gradat, în functie de gravitatea faptelor;
b) diferentierea graduala a faptelor, aplicarea sanctiunilor, excluderea posibilitatii dublei sanctiuni pentru aceeasi fapta, excluderea retroactivitatii în aplicarea sanctiunilor si interdictia de a da sanctiuni pentru fapte savârsite anterior momentului comiterii faptei în cauza;
c) cauze sau împrejurari care scutesc, atenueaza sau agraveaza raspunderea faptuitorului si cerintele pentru stingerea sau suspendarea sanctiunii;
d) competentele privind cercetarea faptei, determinarea si aplicarea sanctiunii;
e) garantarea dreptului la aparare, stabilind caile de atac împotriva sanctiunilor aplicate.
Art. 48. - (1) Revocarea recunoasterii functionarii oricarei structuri sportive este de competenta Ministerului Tineretului si Sportului si se va produce în urmatoarele cazuri:

a) scopul sau obiectul de activitate al structurii sportive respective a devenit ilicit, contrar bunelor moravuri, ordinii publice si sigurantei nationale;
b) structura sportiva, fara a fi autorizata, urmareste un alt scop decât cel pentru care s-a constituit si pe care l-a declarat;
c) deciziile adunarii generale sunt luate cu încalcarea dispozitiilor statutare, actelor constitutive si ale legii;
d) revocarea de drept a recunoasterii functionarii, ca urmare a dizolvarii si lichidarii unei structuri sportive.
(2) Revocarea recunoasterii functionarii unei structuri sportive se face prin ordin al ministrului tineretului si sportului, pe baza constatarilor rezultate din supravegherea si controlul organelor enuntate la art. 46 si are ca efect, dupa caz, suspendarea temporara a Certificatului de identitate sportiva sau radierea din Registrul sportiv a structurii sportive respective.

(3) Împotriva ordinului de revocare a recunoasterii functionarii unei structuri sportive, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. d), cel care se considera nedreptatit se poate adresa instantei de judecata în termen de 30 de zile.

(4) De la data declansarii actiunii de atac mentionate la alin. (3) si pâna la pronuntarea hotarârii definitive a instantei de judecata ordinul de suspendare temporara a Certificatului de identitate sportiva sau de revocare a structurii sportive în cauza se suspenda.

(5) În cazul prevazut la alin. (1) lit. a) Ministerul Tineretului si Sportului sesizeaza instanta competenta, în vederea pierderii personalitatii juridice a structurii sportive


Cu curaj domnule Oana si va vor fi recunoscatori viitorii pescari de competitie !
probabil ca matale sunteti avocat, dar sigur unul nu prea cautat, daca nu faci altceva decat sa acuzi in totala necunostinta de cauza si total anapoda :wink: mai bine incearca sa faci un inchizitoriu celui care a facut noncombat si poate atunci iti vei da seama cat esti de exagerat, pe undeva chiar penibil, dar n-as vrea sa te jignesc !

cred ca cel mai bine ti-a raspuns florentin...Art. 46. - (1) Autoritatea disciplinara în sport se exercita deplin si legitim potrivit:

esti sigur ca e sport, atunci convingei si pe cei de la minister :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

d p-c
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 13, 2009 22:23

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de d p-c »

Mie personal mi s-a parut un turneu reusit si Mitranescu, merita sa faca parte din lotul national !

Nobody
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 21, 2009 18:29

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Nobody »

cornel rosioru scrie: Strategie de echipa nu e acelasi lucru cu a face orice sa cistigi
cornel rosioru scrie:Repet, avea STRATEGIE (stiinta conducerii luptei sportive prin determinarea directiei principale, victoria finala, prin mijloace sportive)
1. Aici se vorbeste de onoare si se invoca regulile de fair play din sport, dar atat timp cat pescuitul din Romania este dominat numai de "braile" si activitati comerciale, deci de "lumea banului"...despre ce onoare sa mai vorbim?
2. Strategiile si interesele unei organizatii (in speta un club de pescuit) primeaza in fata intereselor individuale - INTOTDEAUNA. Cei care se bat cu pumnul in piept ca echipele lor nu ar fi procedat asa incearca sa ne imbete cu apa rece.
3. Daca regulamentul a permis aranjamentele de acest gen, de ce se gasesc acum unii sa invoce fair play-ul si onoarea si nu au facut asta inainte de desfasurarea manselor finale si sa modifice regulamentul? Nu cumva urmareau si ei sa se foloseasca de asemenea aranjamente? sau poate mai importanta a fost ocuparea tuturor locurilor...ca sa se stranga mai multi bani...
4. Ceea ce frapeaza este ca scandalul acesta a fost declansat de un membru CZ care a fugit sa planga pe umarul "adversarilor" de pana atunci(Senzor) ca strategia clubului sau l-a dezavantajat... Eu il inteleg perfect, nu este usor sa ratezi un CN din cauza strategiei clubului, dar asta este, oricum nu mai poti schimba ceva. Oricum, el nu a castigat respectul nimanui dupa acest eveniment - ba din contra...
Normal, cei de la Senzor profita de situatie, ca nu or fi fraieri sa nu-si destabilizeze putin adversarii ... cu toate ca cei din "senior" ar trebui sa-si pastreze.. rangul.
5. Mult mai grava decat aceasta "strategie de concurs" mi se pare actiunea unui "oficial", proprietar de balta, care si-a permis intr-o mansa sa incalce prevederile regulamentului si sa si infrunte arbitrii - fata de aceasta "ilegalitate" ce parere au cei ce amintesc de onoare si fair play?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Vladut Mateianu »

@nobody

Iti respect parerea, dar cred ca ar fi bine sa te prezinti, sa nu creem discutii inutile.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Saky
Mesaje: 872
Membru din: Mar Apr 01, 2008 0:10
Puncte: 0
Localitate: ARAD

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Saky »

d p-c scrie:Mie personal mi s-a parut un turneu reusit si Mitranescu, merita sa faca parte din lotul national !

Tot turneul a fost o harababura cat casa si plina de greseli !!!
Mitranescu atunci merita sa faca parte din lot cand se califica singur !
Corect ar fi excluderea lui Mitranescu si sa intre Maimutoiu in locul lui.

Nobody
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 21, 2009 18:29

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Nobody »

Vladut Mateianu scrie:@nobody

Iti respect parerea, dar cred ca ar fi bine sa te prezinti, sa nu creem discutii inutile.... :wink:

Sunt ..Nobody, exact asa si nimic mai mult! Mesajul meu cuprinde exact ceea ce am inteles in urma lecturarii topicului respectiv. Nu sunt implicat in acest fenomen al pescuitului la crap din Romania. Am scris cu regretul ca oameni pe care ii percepeam a fi altfel (de la tv, publicatii, forum) au creat, au mijlocit sau amplificat un conflict a carui "publicitate" ii va face pe multi oameni sa se gandeasca de doua ori daca este bine sa bata la portile cluburilor de pescuit la crap. Si pana la urma cine o sa fie perdantul? Tot voi...
Daca mesajul deranjeaza prea tare poate fi sters.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mesajul nu deranjeaza. Este un punct de vedere al unui pescar. Pacat ca nu stim al cui...Dar, vorba ta : conteaza ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
PETRACHE CONSTANTIN
Mesaje: 34
Membru din: Vin Iul 14, 2006 13:59
Puncte: 0
Localitate: Mures

Re: Vedere din exterior a TAVP-F&H

Mesaj de PETRACHE CONSTANTIN »

cornelserbu scrie:
probabil ca matale sunteti avocat, dar sigur unul nu prea cautat, daca nu faci altceva decat sa acuzi in totala necunostinta de cauza si total anapoda :wink: mai bine incearca sa faci un inchizitoriu celui care a facut noncombat si poate atunci iti vei da seama cat esti de exagerat, pe undeva chiar penibil, dar n-as vrea sa te jignesc !

cred ca cel mai bine ti-a raspuns florentin...Art. 46. - (1) Autoritatea disciplinara în sport se exercita deplin si legitim potrivit:

esti sigur ca e sport, atunci convingei si pe cei de la minister :D
Abordarea cu "matale" nu cred ca va caracterizeaza domnule Serbu. Si nu cred ca sunt lucruri pe care sa le luam la misto !
Din pacate, la treaba cu recunoastere pescuitului ca sport, intampinam probleme destul de mari. Si aici au contribuit enorm si pescarii, mereu ne intalnim cu intrebarea " ce sporturi ati mai vazut voi in care sportivii sa bea si sa fumeze in timpul meciului ? ".

PS Sunt mult mai in cunostinta de cauza decat multi care posteaza pe forum, deci.... :oops:
AGVPS Mures

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”