Vocea Poporului - Calificari 2009

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Sorin Ionescu »

Nu taxa e problena ma tata,ca nu cred ca ar deranja pe nici un pescar cu experienta sa vina la calificari si sa il coste si putin....!!! Sau pe care il deranjaza sa plateasca dublu ca sa nu fie frustrati ca pescuiesc pe bani putini..!!!Si daca tot nu se simt bine sa-mi plateasca si mie..!!!ca io n-am sa dau multe zeci d milioane ca sa fac ceva folositor pt Romania..!!!
Toti aia de visau la concursuri acu au putut sa mearga,da nu asta e problema...!!! Problema e ca astia din nimereala i-au incurcat pe aia care stiu cum sta treaba cu pescuitul sa mearga mai departe....aici e durerea..!!!
Dar voi greilor,organizatorilor,ca niste baieti destepti ce sunteti puteti sa faceti la anu tare..!!!
Si iata cum vad eu rezolvarea:
1.De la locurile 1 la 15 dupa ultima mansa respectiv Livada sau Sacelu sa poata sa mearga la anu la calificari de la prima etapa in aceeasi formula(daca schimba formula sa o ia iar d jos) iar ceilanti ce doresc calificari sa faca doua sau trei manse de preliminarii din care sa se califice inca 20 de echipe.
Stati toti linistiti ca in 5 manse d calificari se duce dracu bulanu si daca nu se duce inseamna ca si peste hotare ar putea sa existe si asta nu e rau...!!!
2.Sa se aleaga mult mai bine si pe criterii mai ferme bazinele piscicole pe care se desfasoara calificarile si mai ales perioadele de desfasurare,pt ca astea sunt foarte importante dupa parerea mea..!!!
3. cu ajutorul celor intamplate anul asta si celor de anii trecuti sa se refaca si sa se intaresca regulamentele d participare iar punctele problematice sa se revizuiasca...!!!!

Nu spuneti ca ceea ce sa incercat anul asta nu e bine de loc...e un lucru bun facut pentru prima oara in Romania si personal cred ca pentru Romania..!!! Ca nu a iesit excelent..asta e...!!! mai incercam si pana la urma vom reusi sa facem ceva...acel ceva ce cred ca toti ne dorim..!!!o echipa nationala puternica care sa ne aduca in sfarsit aurul mondial mult ravnit de catre toti si niciodata avut...!!!!

Daca va deranjaza parerea mea personala sa o stergeti...!!! :wink:
Campion National 2011

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

@ Sorin Dinu

eu iti respect opinia ... dar am o intrebare... tu care cunosti darvari-ul asa in amanunt si te-ai antrenat acolo cum de nu ai reusit sa prinzi decat un peste? si sa termini pe 24 din 30? eu recunosc ca nu m-am antrenat acolo (nu forta ca nu ne-am antrenat pe nicuna din balti ca nu ai tu de unde sa sti asta..pe hobaia am fost)...dar tu ..vorba aia la tine acasa pe Darvari?
Milionar excentric

sorin dinu
Mesaje: 66
Membru din: Lun Noi 10, 2008 0:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de sorin dinu »

EU recunosc ,am gresit!Plus ,locul pe care am pescuit la calificari,l-am pescuit o singura data.Nu este o scuza.Pb e ca ne-am considerat castigatori de la tragerea la sorti.Inca o data ,am gresit!

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

sorin dinu scrie:EU recunosc ,am gresit!Plus ,locul pe care am pescuit la calificari,l-am pescuit o singura data.Nu este o scuza.Pb e ca ne-am considerat castigatori de la tragerea la sorti.Inca o data ,am gresit!

Da Sorine si au mai gresit si altii, inclusiv eu si am recunoscut-o imediat dupa prima mansa. Am mai recunoscut si ca nu am plecat cu gandul ca voi ajunge in primii 10 dar voi face tot posibilul sa ajung in ultima mansa. Nu am reusit pe neputinta mea. La hobaia am reusit performanta sa scap 2 pesti...in conditiile in care am prins unul singur iar cu cei 2 putam fi deja calificat...la darvari am scapat un ten mare la mal..in prima zi. cu acel peste nu zic ca as fi castigat sectorul dar pe 2 tot ieseam. DA SI NOI AM GRESIT...DAR BALTA TOT NU ARE PESTE! Faptul ca in 72 de ore zeci de echipe termina cu maxim 4 pesti, altele cu ZERO si astigatorii cu 11 pesti .. nu poate avea decat o singura explicatie ca balta este insuficient populata. Pregatirea sufleteasca, a nadei, a echipamentului, experienta in concursuri, mii de kg de peste au 99% din cei ce au participat....si tu vrei sa-mi spui mie ca toti au fost praf..ca nu au stiut sa prinda pestele de Darvari?. Sorine..tu ma sti pe mine, nu imi place sa "imbarlig" nu incerca nici tu cu mine...chiar daca iti inteleg actiunea care probabil nici nu o faci pentru ca asa simti tu.
Milionar excentric

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de constantin emilian »

Andrei I scrie:
sorin dinu scrie:EU recunosc ,am gresit!Plus ,locul pe care am pescuit la calificari,l-am pescuit o singura data.Nu este o scuza.Pb e ca ne-am considerat castigatori de la tragerea la sorti.Inca o data ,am gresit!

DA SI NOI AM GRESIT...DAR BALTA TOT NU ARE PESTE!
Uite-l si pe to'arshu ing. piscicol... :oops:

Andrei, din experienta mea pe Darvari, nu tin minte sa te fi gasit vreodata pescuind de placere macar pe aceasta balta ... e ca si cum te-ai duce la LaculRosu, dai dupa pastrav odata, nu iei decat boisteni si concluzia nu se lasa prea mult asteptata: "Nu are domle' Lacul Rosu pastrav indeajuns"...

M-am saturat de aluzii dintr-astea ca are sau nu are sare, este sau nu este piperat. Cei care au fost in primavara la pescuit pe oricare din cele doua balti mentionate au prins, si sa vedem cam cat si cum au prins si mai ales ce. Ipoteza ca balta X sau balta Y nu mai are peste este una grea. Faptul ca, virgula, comparativ cu anii anteriori s-a prins mai slab in perioade similare (aproximative) nu confirma aceasta ipoteza nici pe departe.
Faptul ca am fost de cateva ori pe hobaia, chiar si daca am stat mai mult pe taramul lui Bahus uneori si tot ne-a ajutat la ceva.

Regarding the fact ca am dat o mare gherla la mansa de pe Darvari, pe un loc considerat bun + cu o saptamana inainte Sorin al meu a tras o partida cu rezultate satisfacatoare, nu inseamna decat un lucru: echipa noastra a pescuit prost sau a facut una sau doua greseli majore care au persistat de-a lungul concursului, fapt ce a dus la un rezultat prost clar...in nici un caz nu ash spune ca "BALTA NU MAI ARE PESTE" :x

Eu zic ca ar trebui sa cautam , sa ne gasim alinarea, sa ne resemnam sau cum vrei tu sa-i spui, in cu totul alt loc, si in nici un caz in balti si capacitatea piscicola. Nu te gandesti ca este exact ceea ce ar concluziona orice "particular" dupa trei zile de pescuit? Nu ti se pare prea cunoscuta formula? Parca vine din interiorul nostru, de la stramosi asa...cumva? Parca mie asa im suna, a lasitate impletita cu neputinta si cu dorinta arzatoare de a face ceva mai bun fiind in incapacitatea de a intelege absolut perfect fenomenul, e simplu, arunci un"N'ARE BALTA PESTE CUM AVEA, NU MAI TRAGE CUM TRAGEA, S'O TAIEM IN ... MEA".

Hai sa cautam totusi ceva care se adapteaza conditiilor, ceva care in mod repetat nu creeaza repulsie, ceva cu mult peste "Sare sau n'are piashte balta uai?"

Fire intinse baieti
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

constantin emilian scrie:
Andrei I scrie:
sorin dinu scrie:EU recunosc ,am gresit!Plus ,locul pe care am pescuit la calificari,l-am pescuit o singura data.Nu este o scuza.Pb e ca ne-am considerat castigatori de la tragerea la sorti.Inca o data ,am gresit!

DA SI NOI AM GRESIT...DAR BALTA TOT NU ARE PESTE!
Uite-l si pe to'arshu ing. piscicol... :oops:

Andrei, din experienta mea pe Darvari, nu tin minte sa te fi gasit vreodata pescuind de placere macar pe aceasta balta ... e ca si cum te-ai duce la LaculRosu, dai dupa pastrav odata, nu iei decat boisteni si concluzia nu se lasa prea mult asteptata: "Nu are domle' Lacul Rosu pastrav indeajuns"...

M-am saturat de aluzii dintr-astea ca are sau nu are sare, este sau nu este piperat. Cei care au fost in primavara la pescuit pe oricare din cele doua balti mentionate au prins, si sa vedem cam cat si cum au prins si mai ales ce. Ipoteza ca balta X sau balta Y nu mai are peste este una grea. Faptul ca, virgula, comparativ cu anii anteriori s-a prins mai slab in perioade similare (aproximative) nu confirma aceasta ipoteza nici pe departe.
Faptul ca am fost de cateva ori pe hobaia, chiar si daca am stat mai mult pe taramul lui Bahus uneori si tot ne-a ajutat la ceva.

Regarding the fact ca am dat o mare gherla la mansa de pe Darvari, pe un loc considerat bun + cu o saptamana inainte Sorin al meu a tras o partida cu rezultate satisfacatoare, nu inseamna decat un lucru: echipa noastra a pescuit prost sau a facut una sau doua greseli majore care au persistat de-a lungul concursului, fapt ce a dus la un rezultat prost clar...in nici un caz nu ash spune ca "BALTA NU MAI ARE PESTE" :x

Eu zic ca ar trebui sa cautam , sa ne gasim alinarea, sa ne resemnam sau cum vrei tu sa-i spui, in cu totul alt loc, si in nici un caz in balti si capacitatea piscicola. Nu te gandesti ca este exact ceea ce ar concluziona orice "particular" dupa trei zile de pescuit? Nu ti se pare prea cunoscuta formula? Parca vine din interiorul nostru, de la stramosi asa...cumva? Parca mie asa im suna, a lasitate impletita cu neputinta si cu dorinta arzatoare de a face ceva mai bun fiind in incapacitatea de a intelege absolut perfect fenomenul, e simplu, arunci un"N'ARE BALTA PESTE CUM AVEA, NU MAI TRAGE CUM TRAGEA, S'O TAIEM IN ... MEA".

Hai sa cautam totusi ceva care se adapteaza conditiilor, ceva care in mod repetat nu creeaza repulsie, ceva cu mult peste "Sare sau n'are piashte balta uai?"

Fire intinse baieti
Ok cred ca e nevoie de un mic amendament, ai dreptate. E fortat sa spun ca nu are peste. Are peste si are peste mare ...dar nu este SUFICIENT pentru un concurs cu 30 de echipe.Ma intreb cum ar fi fost cu 50 cum se anuntase initial campionatul :). Si eu am prins multi crapi pe Hobaia la antrenamente (iar odata nu am prins nici unul cand intrase in bataie)asa cum si voi ati prins pe Darvari ...in conditii de 4-5 echipe pe balta. Numeste-mi un concurs de anul asta pe Darvari in care s-a prins mult peste. Sau pe Hobaia. Mi-e egal.

Pe Darvari am pescuit si acum vreo 5 ani...atunci avea peste..si eram chiar particular dar tot prindeam. Nu mai faceti comparatii cu lacul Rosu si pescuit la pastrav 2 ore duminica pe ploaie si emis teorii ca n-are lacu peste...aici e vorba de 60 de echipe de pescari de competitie. OK voi si noi 2 echipe am pescuit prost..or mai fi fost vreo 2 sau 9....si restul???

p.s. uai parirea mia ca sare (in garaje) ... daia n'are
Milionar excentric

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de andrei vladeanu »

acum mi-am dat seama ce s-a intamplat

cine nu a prins, nu s-a antrenat
cine s-a antrenat, a gresit strategia
The One Team

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cipica »

Domnilor avocati ai apararii, va rog frumos nu mai vorbiti tampenii. Pe Darvari acum nu stiu cat timp, nu stiu cine a facut o partida de exceptie, pe Hobaia, acum nu stiu cat timp, nu stiu cine a facut genocid. SI CE DACA? Rezultatele celor doua manse spun ca este prea putin peste. Nu intelegeti ca nu e normal ca la o mansa de CN sa se termine cu 0 pesti?

Ca m-am antrenat eu, ca nu m-am antrenat...ca locul ala trebuia sa dea 27293 de pesti si eu am fost idiot si am prins numai 2...nu este obiectul niciunui topic de pe forumul asta. Nu cred totusi ca pregatirea pescarilor este de vina. S-a dus vremea cand erau pe la concursuri mai mult de jumatate particulari. Aici au fost in mare poarte echipe serioase, cu experienta.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cornelserbu »

cipica scrie:Domnilor avocati ai apararii, va rog frumos nu mai vorbiti tampenii.
cred ca exagerezi si asta probabil pentru ca andrei iti tine isonul...daca in viziunea ta sunt tampenii, nu trebuie s-o spui, fiecare are dreptul la o parere care nu trebuie catalogata in modul asta jignitor.

eu, de exemplu, sunt in mare de acord cu tine, dar asa cum am spus nu in totalitate...am mai mentionat acum cateva zile ca toti ne-am dori balti unde crapul sa intre pe nada ca acum cativa ani si sa traga la cel mult o jumatate de ora...de unde iei baltile astea ??? consideri ca moara vlasiei sau doripesco indeplinesc conditiile pentru 30 de standuri la o distanta rezonabila ???

nu spun ca trebuie sa ne resemnam, dar nici sa infieram fara a avea o alternativa...d-aia zic, pune si tu mai putina patima si mai bine vino cu idei ca asa...dai motive de a-ti sari toata lumea-n cap.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

ispasirinel
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mai 13, 2009 5:59

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de ispasirinel »

un umil admirator al dvs.dragi pescari de competitie.campion nu este cel care detine recordul mondial sau care a cistigat n concursuri inainte.ci acel care la o anumita data si intrun anumit context,pe un anumit timp,cistiga competitia.
p.s.acest context,acest timp se pot repeta oricind chiar si la un campionat mondial,important este sai recunosti simptomele repetarii si mai ales meritul campionului in asta.cu respect!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”