Frana rapida mulineta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de danbd »

Buna ziua,

Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Desi ne-am indepartat un pic, ma intorc la partea practica si anume, incercarile facute de mine:

1. discuri confectionate din textolit (cred) este placa pentru montaje electronice de pe care am dat jos cupru.
rezultate: frana s-a scurat la un sfert de tura dar din pacate forta aplicata pentru blocare tambur este inca foarte mare. (la limita sau chiar peste limita suportata de ansamblul filet ax - filet piulita .....)
- precizez ca grosimea textolitului era peste 1mm astfel incat nu am reusit sa inserz 3 discuri ci doar 2 textolit+ 1 pasla sau altceva.

2. Discuri confectionate din tabla alama- rezultat aproximativ identic- aici am bagat si 1 si 2 si 3 discuri

3. Discuri confectionate din placa ABS- rezultat identic - aici am bagat si 1 si 2 si 3 discuri

Concluzii:

1. Indiferent de materialul ales tamburul se blocheaza la strangeri foarte mari.
2. testand si inversand tipurile de discuri am realizat ca singura schimbare care aduce un plus a fost cand inlocuiam discul ce intra in contact cu tamburul. Intrand putin in detaliu incep sa cred ca indiferent ce material voi folosi pentru discurile libere, efectele nu vor fi spectaculoase deoarece problema cred ca se afla in discurile metalice fixe, discuri care nu adera la nici una din variantele propuse (tamburul este din aluminiu si la teste facute la mana am vazut diferente reale intre pasla-textolit- alama-ABS)
- Avand in vedere ca sunt in perioada de teste ma gandesc chiar sa aplic un usor "bosaj" pe suprafata discurilor metalice, si sper ca acest procedeu sa nu duca la franare in valuri.

De la posibila concluzie am cautat si pe net si cam in toate filmarile facute la tamburi cu frana rapida (am gasit 3 filmari si in general mulineta spining) am observant ca discurile "metalice" (unu fix in raport cu tamburul si 2 fixe in raport cu axul) sunt din alt material.

Astept cu interes ca dl Mitranescu sa aduca placa Carbotex pentru un test final( desi nu cred sa fie un rezultat "spectaculos" in cazul discutat de mine)

Varianta cu eficienta cea mai mare a fost urmatoare:
disc in contact cu tamburul textolit
celelalte 2 discuri: unu din ABS si unu din textolit indiferent de ordine.

Cu respect,

Avatar utilizator
mirel34
Mesaje: 79
Membru din: Vin Noi 01, 2013 19:27
Puncte: 0
Localitate: CONSTANTA

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mirel34 »

Se pot inlocuii discurile de pasla cu unele dintr un material hibrid .este vorba de o combinatie de tesatura de carbon impregnata cu teflon, frane rapide de tip instant drag , fluide cu reglaj intradevar micrometric.

Avatar utilizator
mirel34
Mesaje: 79
Membru din: Vin Noi 01, 2013 19:27
Puncte: 0
Localitate: CONSTANTA

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mirel34 »

despre astea vorbesc .pot face la comanda pentru ori ce mulineta
Fişiere ataşate
discuri frana mulinete bb.jpg
discuri frana mulinete bb.jpg (80.6 KiB) Vizualizat de 1799 ori

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de pescarusull »

mirel34 scrie:despre astea vorbesc .pot face la comanda pentru ori ce mulineta
La cati lei/mulineta ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
mirel34
Mesaje: 79
Membru din: Vin Noi 01, 2013 19:27
Puncte: 0
Localitate: CONSTANTA

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mirel34 »

25 roni / tambur

Avatar utilizator
cristianmalaescu
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 25, 2016 13:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de cristianmalaescu »

Succint si pentru a nu divaga.
Asa cum a prezentat mai sus Dan Mitranescu, solutia optima pentru upgrade-ul franelor, in special la Shimano. este carbontex-ul.
Doresc sa precizez clar: carbontexul este un laminat compozit. Concret un laminat din fibra de sticla si fibra de carbon. Nu teflon sau alte bazaconii.
Ca si istorie, cei care au aplicat solutia in cauza pentru sistemul de franare al mulinetelor au fost initial cei de la Penn. Materialul lor se numeste HT100, in fond difera doar denumirea.
Penn echipeaza din start, in standard, anumite modele cu HT100.
Ceilalti producatori au ramas in general fideli sistemelor clasice de franare, de multe ori depasite si in dezacord cu pretentiile utilizatorilor.
De aici si nevoia de upgrade si in principal, fara a dori sa-i blamez, in primul rand la Shimano unde, franele sunt multidisc pasla cu otel. Eficacitatea slaba, imprecizia reglajelor si uneori cursa nedorit de mare a franei pot fi cu adevarat eliminate cu discurile din Carbontex.
La Daiwa am constatat ca franele sunt diferite, au eficacitate mai buna poate doar Quick Drag-ul sa lase unora de dorit.
Optim, din experienta personala si din cea a celor care au utilizat discurile de la mine, functionarea ideala apare in contextul gresarii discurilor din Carbontex cu Cal's Grease, vaselina special creata pentru mulinete, sisteme de franare cu frictiune limitata si angrenaje. Compozitia acesteia este din pacate un secret al producatorului si, se pare ca testele facute cu variante diferite de vaseline nu au generat rezultate favorabile, similare Cal's.
Se pot totusi utiliza si discuri uscate insa pentru durabilitate si finete recomand gresare.
Fire intinse!
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (219.16 KiB) Vizualizat de 1633 ori

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de MarioB »

cristianmalaescu scrie:Succint si pentru a nu divaga.
Asa cum a prezentat mai sus Dan Mitranescu, solutia optima pentru upgrade-ul franelor, in special la Shimano. este carbontex-ul.
Doresc sa precizez clar: carbontexul este un laminat compozit. Concret un laminat din fibra de sticla si fibra de carbon. Nu teflon sau alte bazaconii.
Ca si istorie, cei care au aplicat solutia in cauza pentru sistemul de franare al mulinetelor au fost initial cei de la Penn. Materialul lor se numeste HT100, in fond difera doar denumirea.
Penn echipeaza din start, in standard, anumite modele cu HT100.
Ceilalti producatori au ramas in general fideli sistemelor clasice de franare, de multe ori depasite si in dezacord cu pretentiile utilizatorilor.
De aici si nevoia de upgrade si in principal, fara a dori sa-i blamez, in primul rand la Shimano unde, franele sunt multidisc pasla cu otel. Eficacitatea slaba, imprecizia reglajelor si uneori cursa nedorit de mare a franei pot fi cu adevarat eliminate cu discurile din Carbontex.
La Daiwa am constatat ca franele sunt diferite, au eficacitate mai buna poate doar Quick Drag-ul sa lase unora de dorit.
Optim, din experienta personala si din cea a celor care au utilizat discurile de la mine, functionarea ideala apare in contextul gresarii discurilor din Carbontex cu Cal's Grease, vaselina special creata pentru mulinete, sisteme de franare cu frictiune limitata si angrenaje. Compozitia acesteia este din pacate un secret al producatorului si, se pare ca testele facute cu variante diferite de vaseline nu au generat rezultate favorabile, similare Cal's.
Se pot totusi utiliza si discuri uscate insa pentru durabilitate si finete recomand gresare.
Fire intinse!
Eu mi-am inlocuit singur saibele cu unele din carbon si am folosit excesul de vaselina de pe saibele de pasla...cu mentiunea ca mulinetele au fost noi.
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

Avatar utilizator
mirel34
Mesaje: 79
Membru din: Vin Noi 01, 2013 19:27
Puncte: 0
Localitate: CONSTANTA

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mirel34 »

Carbontexul este un material textil fabricat din anumite fibre compozite (carbon , aramida , teflon ,fibre ceramice etc) fiecare cu proprietati si roluri in creerea acestui material hibrid folosit in mai multe domenii , incepand cu cea spatiala.carbontexul nu este laminat , laminarea inseamna cu totul altceva(este trecerea unui material compozit din stadiul de tesatura la produsul finit(rigid)prin saturarea cu rasina ).materialele care se vand pe piata de la noi cu denumirea de carbontex (eronat )sint de fapt placi de carbon intradevar laminat cu rasina epoxidica , foarte rigide binenteles, care de fapt nu au nici un rol in realizarea unei frane , in cazul nostru la mulinete , carbonul nu avand nici un rol sau vre-o specificatie in acest sens( cel de franare)folosirea carbontexului la confenctionarea seibilor de frana la mulinete, a fost intradevar adaptat de cei de la penn , tocmai pentru ca au luat in calcul rezistenta la frecare, stabil chimic , temperatura etc.CARBONTEXUL NU ESTE CARBON dar contine si CARBON! ESTE O TESATURA SPECIALE CU DIVERSE PROPRIETATI FIZICE SI CHIMICE .

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Sigi »

danbd scrie:Salutare,

Doresc sa fac un "tuning" la mulinete, si anume sa le fac frana rapida.

Precizez ca am inlocuit demult arcurile de la "fluturi" dar nu este destul.
Vreau sa inlocuiesc pasla din tamburi dar nu stiu exact cu ce si, mai important, de unde sa iau

Discurile metalice au diametru 25 mm
grosime discuri pasla aproximativ 1 mm

Imi doresc de la frana rapida 2 lucruri:

1. sa nu mai trebuiasca sa straneg fluturele fff tare pentru a bloca tamburul ( am reusit sa distrug 3 piulite din cauza asta si pe termen lung 3 okuma Pro Distance). Tamburul blocat este obligatoriu
2. Sa am maxim o tura de la tambur blocat la tambur liber, cu conditia sa nu am frana in valuri.

P.S. Am luat acum 4 Daiza windcast Z si frana este fenomenala. La fel vreau si la cele 2 rezerve :D

Orice informatie va fii apreciata,
Multumesc,

Daca orice informatie va fi apreciata, iata si parerea mea:

Nu carpi mulinetele...
Lasa-le asa cum sunt.
Daca nu (mai) esti multumit de ele, vinde-le la un pret rezonabil de second hand, mai pune ceva de la tine si cumpara mulinete cu caracteristicile pe care le doresti.
Spun asta pentru ca oricat vei mesteri la astea, tot nemultumit vei fi.
Ia-ti noi, asa cum le vrei si gata, problema rezolvata.

Avatar utilizator
mirel34
Mesaje: 79
Membru din: Vin Noi 01, 2013 19:27
Puncte: 0
Localitate: CONSTANTA

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mirel34 »

nu este vorba de carpit.....ci de un upgrade! daca nu ti plac jentile si cauciucurile la o masina vinzi masina?!
nu cred ca se merita sa schimbi mulinetele doar ca au frane proaste , se pot rezolva imediat cu bani putini si minim de cunostinte.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”