ARBITRII

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

ARBITRII

Mesaj de viorel doloc »

Felicitari tuturor concurentilor de la CN HOBAIA , organizatorului si nu in ultimul rand echipei SENZOR-ENERGOFISH, care va reprezenta ROMANIA la CAMPIONATUL MONDIAL din SERBIA si carora le doresc din tot sufletul FIRE INTINSE.Imi pare nespus de rau pentru echipa d-lui CORNEL SERBU, pe care am avut onoarea sa o arbitrez si la DARVARI 2-6 MAI 2007 si pe care am arbitrat-o si acum( c6,c7,c 8). Va marturisesc sincer ca mi-a fost greu sa intru sa realizez o postare,dupa ceea ce am citit pe forum acum, ca de altfel ,dupa fiecare concurs. Nu vreau sa adancesc o rana, vreau doar sa incerc pe cat posibil sa evitam pe viitor asemanea discutii(va rog sa aveti in vedere ca nu am participat decat la doua concursuri ca arbitru,deci fara experienta.):
1.Postarea regulamentului concursului pe forum,inainte de a incepe discutiile(aprinse, de altfel).
2.Invitarea unui om de la fata locului(arbitru,etc) sa descrie ce s-a intamplat acolo(evitandu-se astfel tot felul de speculatii si de afirmatii in lipsa de cauza).
3.Liber la discutii despre incident, avand in vedere ca cei care vor "sa-si dea cu parerea" au citit punctul 1(regulamentul) si punctul 2(relatarea unui oficial de la fata locului).
Multumesc pentru rabdare, iar daca imi mai acordati cateva minute, vreau sa fac si cateva propuneri pentru viitorii organizatori de concursuri,in legatura cu arbitrajul:
1.Arbitrii sa fie prezentati concurentilor(nume,prenume,localitatea de unde vin).
2.Sa se traga la sorti sectorul si standurile pe care acestia le vor arbitra.
3.Sa existe o sedinta tehnica ,impreuna cu arbitrul sef si organizatorul concursului in dimineata premergatoare inceperii concursului.
4.Sa existe un premiu special pentru arbitrul cu cea mai buna prestanta(corectitudine,rezistena,fara alcool etc.), ce va fi ales prin votul(secret) al tuturor concurentilor de pe sectorul respectiv ,prin consemnarea intr-o fisa cu o scara de la 1 la 10.
5.Arbitrul sa roage(INSISTAND) concurentul si martorul sa fie atent cand se efectueaza TARA. 5.Martorul sa fie rugat de arbitru sa stea langa el cand cansemneaza in fisa greutatea fiecarui peste.
Forum linistit,concursuri usoare,fire intinse!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

multumim pt comentariul tau pertinent. vom tine cont de sugestiile tale pe viitor.
consider ca astfel de luari de pozitie sunt benefice pt progresul competitiei crapiste din Ro.
ar trebui sa existe mult mai multe, din pacate persoanele dispuse sa dezbata astfel de teme nu sunt prea numeroase...
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Viore Doloc

intr-adevar, foarte pertinenta expunerea, dar as vrea sa nu luam totul de la inceput...iti spun doar atit...s-au intamplat multe in alta parte decat la fata locului, ceea ce ma face sa cred ca nu sti chiar totul... In rest, totul pare a fi o.k., iar daca ar fi mai multi arbitrii ca tine, poate ar fi mai bine...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”