BRONZUL MONDIAL

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Mircea

habar nu ai ce misto e puiul de lebada ala gri ! Ti-o spune un vanator :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

:lol: Da Mircea am sa-ti povestesc cum se da la bufnita si lebada. :lol:
Era prima zii de concurs. Dupa pregatirile de rigoare si amenejarea taberei asteptam noaptea cu speranta ca vom puncta repede.
Era un ger naprasnic, iar vintul sufla din fata.
Noi aveam scaunele in gura cortului, iar lansetele cam la un 1m si jumatate in fata, cu virful mult spre cer. Firele intrau in apa la aproximativ 25m. Se stia ca noaptea apa creste si de acea pastram distanta.
Pe la ora 24 primul senzor care da semne de viata si primii fiori. Ne repezim la lansete si prima dezamagire. Bambina cobora. Mai mult ca sigur o platica. Nu auzisem c-ar fi amur in apa insa noi speram sa fie unul. Recuperam firul. Iar coboara. Intru-n tirziu Gogu isi ia inima in dinti si inteapa. Cu toate ca nu se anunta o captura deosebita, in tensiunea concursului urmeaza un dril ca la carte. Cu mare grija punem pe mal cu ajutorul minciocului o frumoasa platica de 1kg si jumatate.
Nu eram suparati, e buna si asta, aveam dovada ca acolo sub apa e ceva miscare.
Trecem pe locurile de asteptare cu speranta ca va veni si crapul.
In jurul orei 2-2,30 din nou zarva. O trasatura urmata de aprinderea celor 4 leduri de la senzori. Nu intelegeam ce se intimpla. Ne repezim la trepied si stupoare. La apoximativ 5 metri o bufnita se incurcase in fire. Cine sa descurce bufnita. Eu tineam lanterna asa ca Gogu nu avea alternativa. :lol: Cu pasi marunti si nesiguri se indreapta spre victima si intinde mina. Bufnita nerecunoscatoare da sa dea cu ciocul.Printr-o miscare abila Gogu scapa de atacul bufnitei si intru-n tirziu o elibereaza. :lol:
Refacem legaturile, lansam din nou si ne punem pe asteptat.
Pe la ora 5 cind frigul era mai patrunzator tipa un senzor si tamburul mulinetei incepe sa se invirta. Era o trasatura curata de crap batrin. Cind ajungem linga lansete un al doilea senzor de semne de neliniste. Gogu inteapa la prima lanseta eu urmind s-o supraveghez pe a doua. Ma anunta ca la el isi ia fir. Pleaca si la mine. Intep. Virful lansetei se indoaie si incepe lupta. Ne tremurau miinile. 2 crapi o data la asa un concurs era fantastic.
Stupoare. Gogu ma anunta ca i-a rupt. Nu-i nimic Gogule, lasa ca-l scot eu, i-am zis. Si ca intru-n vis urit se aud filfiind aripele unor lebede.
Asa am petrecut prima noapte de cosmar la CM. :lol: :lol: :lol:

luka
Mesaje: 76
Membru din: Joi Sep 22, 2005 19:59

Mesaj de luka »

Bine atzi venit baietzi.Felicitari pentru performantza.In primul rand vreau sa-l felicit pe maistru pt.performantza realizata.Maestre era si cazul sa se confirme valoarea pe care o ai.Eu unul sunt mandru ca am invatzat de la tine.si ca sa nu se spuna ca ma ascund dupa un pseudonim sunt Razvan Dobrescu.Tzin sa-i felicit si pe ceilaltzi membri ai echipei natzionala pt.performantza realizata.Le-am tras-o fratzilor(in special englezilor) :lol: :lol: :lol:
SI maine este o zi

Daniel Verdete
Mesaje: 286
Membru din: Lun Ian 17, 2005 9:38
Puncte: 0
Localitate: Mioveni - Arges

Mesaj de Daniel Verdete »

Sincere felicitari si la mai multi!

Extraordinar rezultat ati obtinut si anul acesta, cred ca se zgararie pe ochi englezii de invidie.

Cu mare stima si mare respect,
Daniel Verdete

Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Mesaj de supercarpio »

Cornel & Co. Felicitari!
Se pare ca a fost un concurs mai greu ca WCC USA '05. As vrea sa vad mai multe poze de la concurs si sa imi spuneti mai multe despre organizare, structura lacului unde s-a pescuit, etc.

-Marius

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Salut Marius,

Da a fost un concurs mult mai greu.
Sa incepem cu vremea. Cel putin noi Romanii nu am suportat prea usor trecerea brusca de la soare la frig si vint . Noaptea frigul si vintul era insotit de o ploaie marunta si deasa ca la munte. Pe urma ne-a zapacit fluxul si refluxul de cite 30 - 35 m. Si asta se intimpla de 2 - 3 ori pe 24h.
Pe acelasi lac in sectorul B era un anafor urias care cind era deschis angrena in virtejul ce se forma tot ce gasea in cale. Inclusiv monturile pescarilor.La inceput Andrei si Vladut nu intelegeau ce se intimpla.
Fundul era tare si putin moale in unele locuri. In A7 unde am pescuit noi apa avea4 -5m. si avansa spre 10 -15m. In alte sectoare se ducea si-n 20 -30m. Spre baraj chiar mai mult.
Sectorul C era pe alt lac mai mic. De acolo nu stiu prea multe amanunte decit din auzite, dar nu vreau sa spun vreo prostie.
Caracteristica pt. ambele lacuri, peste putin si mare. Localnicii spuneau ca si vremea e potrivnica. Nu stiu ce sa zic.
Sre baraj 3 standuri erau situate pe niste stinci colturoase. Infectie de loc pt. stat si campat. Dar tinea peste. sub apa erau pomi scufundati.
Am auzit ca ungurii din acel stand au avut o bucata de 18 -20Kg. dar nu au putut sa o scoata.
In rest nici un fel de structura, decit niste iarba care ne inebunea cind batea vintul. Trebuia sa scoatem lansetele sa le curatam ca la WCC USA. Tu iti aduci aminte cum era ?. Cam asa pateam si aici. Nefiind structura pestii aveau un traseu al lor cind plecau dupa hrana. Umblau in bancuri mici de cite 3 -4 bucati. Daca erai pe faza cind treceau prin fata ta luai unul, daca te miscai repede poate chiar 2. Daca nu, a doua oara nu te mai intineai cu ocazia. Ca dovada ca cine a reusit sa puncteze o data nu a mai punctat a doua oara. Exceptie au facut englezii din C care au punctat de 3 ori. De altfel 7 echipe au reusit sa puncteze. Croatii au punctat cu cite un peste in fiecare sector. Mari meseriasi. In rest s-a punctat cu o singura echipa pe sector.
La asta daca mai adaugam agremantul de pe lac(fel de fel de ambarcatiuni mai mari s-au mai mici cu vele) iti faci o imagine complecta.
A fost o munca titanica. Ziua ne mutam cu lansetele 30m. iar noaptea le pazeam sa nu vina apa peste ele.Cind apa crestea veneam cu ele in locul initial.
Echipele noastre hotarisera sa aiba pe stand un singur pat. Asta pt. a nu fii tentati sa doarma ambi pescari. Noi nu l-am montat nici pe acela. Am petrecut si ziua si noaptea pe scaune.
Pe linga toate acestea am mai spus, ne-au deranjat si niste platici, si niste lebede care ne-au luat firele si o bufnita care s-a incurcat in fire si 2 lini de o frumusete rara in jur de vreo 2 kg. :lol:
In mare cam asta a fost.
Sper sa fii miltumit de raspuns.

TE SALUT.

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lukyan »

Felicitari Echipei Romaniei ... Tancabestiul va saluta !!! HAI ROMANIA !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

P.S.
Ca organizare ? Ce sa zic ? Poate aveau dreptate si Belgienii.
Anul acesta nu se oferise nimeni sa organizeze CM. Asa ca ei au fost o solutie de compromis.
Din p.d.v. al arbitrajului jos palaria.
Ambarcatiunile care se plimbau prin firele noastre aveau si ele dreptate. Platisera un abonament anual si-i durea in popou de concursul nostru.
Vremea nu o poti acuza. Asa a dat-o dumnezeu.
Ce le pot reprosa ? Le-as reprosa slaba organizare a prezentarii echipelor, slaba pregatire a festivitatii de premiere care s-a desfasurat intr-un cort, (cel putin daca era ca cel de la WCC) si masa oficiala de la premiere.
In rest toate au fost acceptabile.
Ere sa uit. nici pt. fluxurile si refluxurile care erau nu pot fii acuzati organizatorii. Ca si la voi era problema celor de la hidrocentrala.
In concluzie un concurs greu pe care nu-l uiti usor.
Tot o data parca si satisfactia urcarii pe podium e mai mare. Cu toate astea delegatia Romaniei era cea mai trista la masa festiva. Ne asteptam la un loc mult mai bun. Muncisem si pregatisem acest concurs in cele mai mici amanunte. Dar nu a fost sa fie. Abia la intoarcere in avion ne-am mai revenit, dupa ce primisem din tara o groaza de telefoane si incurajari.
Asta e , poate data viitoare.

CristiN
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 22, 2005 23:45

Mesaj de CristiN »

Daniel Verdete scrie:Sincere felicitari si la mai multi!

Extraordinar rezultat ati obtinut si anul acesta, cred ca se zgararie pe ochi englezii de invidie.

Cu mare stima si mare respect,
???
Poate le-am tras-o la italieni, ca englezii au prins 3 pesti. Si nu cred ca englezii pot fi invidiosi pe ceva sau cineva in legatura cu pescuitul la crap.
CristiN

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Ai dreptate CristiN. Sunt niste DOMNI. Iar suparati nu i-am vazut nici cind au cistigat, nici cind au pierdut. Stiu sa se bucure si la succesul lor si la al altora.
Jos palaria in fata domnilor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”