Calificari pentru CM

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Calificari pentru CM

Mesaj de EX-UL »

Pentru a veni in sprijinul comisiei votate de noi la Darvari - propun sa ne dam cu parerea asupra celor 3 variante propuse , pentru desfasurarea calificarilor din 2005 .

1. 3 manse - echipa de 2 pescari - manse la fiecare 2 saptamini - pleaca cel mai bine 3 echipe clasate dupa 3 manse + 1 echipa de rezerva ( locul 4 ) . Ca anul trecut !
2. 1 mansa - 5 zile - echipe de 2 pescari - cel mai bine 4 clasate alcatuiesc lotul ( 3 titulari + 1 rezerva ) . Varianta noua -scurta !
3 . 1 mansa - echipe de 6 pescari - 3 echipe de 2 / fiecare sector - pescuit 5 zile - se totalizeaza locurile ocupate de fiecare in sectorul lui si pleaca echipa mare de 6 . Ca in Portugalia !

Poate sunt si alte propuneri !

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Eu sunt pentru varianta 1. Fara balbaielile de anul trecut in ceea ce priveste grila de pozitionare pe sectoare si respectarea stricta a regulamentului de catre toti participantii , fara exceptie.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am o rugaminte pentru cei ce vor scrie aici,sa spuna si in ce calitate vorbesc :viitor participant sau spectator. Pe cei care au participat anii trecuti ii cam cunoaste lumea si nu cred ca mai e nevoie de aceasta specificare.
Sper sa nu fiu inteles gresit, ne intereseaza parerea tuturor, dar poate ca in functie de parerea celor care au fost si de a celor care vor debuta anul acesta, comisia va lua hotararea finala. VA MULTUMESC !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu fac parte din tabara care sustine varianta 1 cu 3 manse si va voi explica si de ce :
- se elimina in mare parte norocul , deoarece fiecare echipa va pescui in toate 3 sectorele si va fi si cap de stand si mijloc ;
-in 3 manse a72 de ore(exact ca in Portugalia) este nevoie de foarte multa rezistenta si conditie fizica(pe o balta cu mult peste ca Hobaia) ,ptr. a reusi o clasificare buna. Asta a fost un atu al nostru la CM !
-la o singura mansa cel mai important este norocul de a pica pe un loc bun (cap de stand, B7, A7 etc.) unde aproape oricine pica castiga !
-cei care doresc varianta cu o mansa,in mare parte doresc si alt loc de desfasurare a calificarilor, balta in care locul conteaza 90% si doar 10 % pescarii.
Adica se bazeaza doar pe noroc. Noua nu ne trebuie asta, ci ne trebuie o echipa puternica care sa faca fata in orice conditii !
PS Anul acesta obiectivul echipei nationale este aurul mondial !
DOAMNE AJUTA !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Dc ati facut anul trecut intr-un fel ce sens are sa schimbati anul asta, mai ales tinand cont de rezultatele obtinute in Portugalia. Vorbesc ca unul care nu participa anul asta, dar sigur o sa particip pe viitor!

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

mda..........si io sint tot pentru varianta 1,dar cu conditia ca de data asta schemele de repartizare pe sectoare in cele 3 etape sa fie facute de pescari cu experienta in competitii ,nu de altcineva, astfel incit sa evitam greselile de anul trecut........
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

Dar o varianta de mijloc, 2 manse de cate 4 zile pe 2 balti diferite ?

100% participanti la calificari in orice varianta se va decide programul acestora(Adi Burada-Cornel Iacob).

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Vladut, eu cred ca ar mai fi ceva de adaugat la motivatia celor ce vor sustine desfasurarea intr-o singura manse.Se mai elibereaza elibereaza ceva spatiu in calendarul competitional.Sunt sigur ca intelegi ce vreau sa spun!
Ceea ce trebuie avut in vedere este faptul ca vorbim de calificari pentru campionatul mondial, calificari la care in mod normal ar trebui in timp sa ne asteptam la o participaresa din ce in ce mai larga .Inclusiv din partea unor crapisti din tara care in mod obisnuit din motive financiare nu-si permit sa participe la toate concursurile care se organizeaza intr-un an.Asta nu inseamna ca nu-s buni, si ca nu ar strange cureaua ca sa participe la asa ceva.
Oricum ar fi daca se tine intr-o singura manse nu mai vorbim de calificari ci de loterie.Indiferent de balta unde se va tine.
@radu - :wink:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Ideea liu Vladut de a-ti declara intentiile mi se pare justificata de aceea va spun ca privesc problema din perspectiva unui aspirant la eveniment.

Prima varianta mi se pare mult mai selectiva, mai ales ca te califici in urma unui cumul de puncte si nu poate fi vorba de noroc, dar as aduce in discutie situatia celor care nu sunt din Bucuresti si care pe langa cele noua zile de concurs efectiv si-ar mai petrece pe drum inca cel putin trei.

A doua varianta, dupa cum s-a mai scris, permite intrarea unor echipe in lot si ca urmare a locului pe care au cazut, cum de altfel se poate intampla ca echipe bine pregatite sa ramana pe afara.

Cea de a treia varianta mi se pare cea mai productiva in contextul in care echipa mare ar fi gata formata, coechipierii s-ar alege ei inte ei si nu s-ar aduna ca urmare a calificarilor, dar in acelasi timp ar fi varianta care ar dezanataja cel mai mult provincia.
Fire intinse!

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

Vladut Mateianu scrie:Eu fac parte din tabara care sustine varianta 1 cu 3 manse si va voi explica si de ce :
- se elimina in mare parte norocul , deoarece fiecare echipa va pescui in toate 3 sectorele si va fi si cap de stand si mijloc ;
:lol: :lol: :x :lol: AH, AH, AH, ca anul trecut? Sper ca glumesti!!
RESPECT, Musaro Adriano

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”