Campionatul Mondial Africa

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cornelserbu scrie: si acum sa trecem la pescuit. Toata pregatirea pe care a facut-o echipa SA, nu facea doi bani pe o balta ca cea de la CM din Belgia. Parerea mea este ca se aleg prost pistele de concurs pentru CM...Englezii ne-au invatat altceva despre carpfishing si uite ca acum se dedau si ei la concursuri din astea de viteza. Inteleg foarte bine ce-ai vrut sa-mi spui, dar mi-e greu sa accept ce se-ntampla...pana si fotbalul s-a cam uratit de cand e asa de tacticizat.

intrbarea mea era, cum de-i admiri tocmai tu asa de mult pe robotei ???
eu admir castigatorii, inca o data!

problema de fond era incotro se indreapta echipa nationala. nu daca se aleg bine sau prost pistele pt CM.
la anul e stabilit in franta, iar peste 2 in portugalia. punct.
englezii pe care-i pomenesti au facut urmatoarea lucrare: au venit in vara pe pista de concurs, au vazut care e treaba si au venit cu o echipa de pusti (unul avea chiar 16 ani!). mitch (campion mondial la individual in belgia - 150 kg greutate) nu a pescuit, a ramas pe margine.

eu consider ca formarea echipei (in speta calificarile) trebuie sa inceapa de la profilul pistei de concurs.
degeaba ai calificari corecte (cum spune cineva mai sus) daca sunt facute pe un alt stil de pescuit la crap.

bref, personal prefer rezultatul si nu baletul in stand, ca sa mai glumesc putin.

ps unul dintre titularii echipei africii de sud are 64 de ani. pescuieste in duo cu fiul lui. deci, fruntea sus! :D
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

andrei vladeanu scrie: problema de fond era incotro se indreapta echipa nationala. nu daca se aleg bine sau prost pistele pt CM.
la anul e stabilit in franta, iar peste 2 in portugalia. punct.
englezii pe care-i pomenesti au facut urmatoarea lucrare: au venit in vara pe pista de concurs, au vazut care e treaba si au venit cu o echipa de pusti (unul avea chiar 16 ani!). mitch (campion mondial la individual in belgia - 150 kg greutate) nu a pescuit, a ramas pe margine.

eu consider ca formarea echipei (in speta calificarile) trebuie sa inceapa de la profilul pistei de concurs.
degeaba ai calificari corecte (cum spune cineva mai sus) daca sunt facute pe un alt stil de pescuit la crap.
pai de cand tot spun eu ca e nevoie de un selectioner care sa-si alcatuiasca singur echipa si sa raspunda de rezultate...chiar credeai ca glumeam ? nu, nici nu glumeam si nici nu era o rautate ieftina...pur si simplu asa credeam ca-i bine, iar pentru restul pescarilor, un campionat national unde pot participa cu toti...chiar si cel de mai sus :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

daca ai avea minte, ai vedea si altceva in afara de acuze si critici...

ba, cred ca faci parte din "casa pescarului", fiindca nici macar nu sti sa citesti :evil:[/quote]


============

ok. o sa trec pe la "barbosul" sa-mi ridic banii pt. reclama.... :wink: ..am vazut si altceva dar putin pt. IN VIITOR.

PETRE IULIAN -CARPZONE

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Vladut Mateianu scrie:
oanavictor scrie:@Sinca Bogdan

Cornel Serbu este tot din G6 ,alti 3 sunt banati si nu pot posta [Radu Badica ,Dan Cotelici ,Marian Oprea ]iar al saselea nu a postat nimic niciodata [Sorin Podaru ]
Informatie neadevarata.
Inafara de radu badica care a fost banat ptr. repetarea postarilor jignitoare si a cuvintelor obscene,in rest toti pot sa scrie ce doresc.

Dar,atentie ! Lumea este satula deja de aceste certuri interminabile ,iar in clipa in care se sare calul si se trece la jigniri (se pare ca nu sunteti foarte departe) voi bloca acest topic.
SURPRIZA!Are dreptate. Am din nou acces, nu stiu de cand pentru ca am fost sunat sa verific afirmatia lui Vladut abia acum cateva zile.Nu am avut atunci acces la un calculator dar a intrat altcineva pentru mine si surpriza am identificat noul meu username.... alt user decat cel initial.
Pana nu citesc articolul lui Andrei si tot ce s-a scris aici pe aceasta tema ma abtin de la comentarii privind rezultatul obtinut.
PS.Pana acum as vrea sa spun ca un singur lucru e clar.Catastrofa ar fi daca am organiza CM si l-am pierde.

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Ar mai trebui sa se impuna fiecarei tari organizatoare, prin regulament,( in acest sens ar trebui facut lobby la nivel de capitani de echipa), sa asigure organizarea unui antrenament oficial la locatia de concurs.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

dan cotelici scrie:(...)
Pana nu citesc articolul lui Andrei si tot ce s-a scris aici pe aceasta tema ma abtin de la comentarii privind rezultatul obtinut.
PS.Pana acum as vrea sa spun ca un singur lucru e clar.Catastrofa ar fi daca am organiza CM si l-am pierde.
poti sa faci orice comentarii despre rezultat.
articolul nu te va elucida in sensul asta, el va trata pe larg aceasta superechipa care este, la ea acasa, Africa de Sud.

motivele esecului nostru sunt clare, din punctul meu de vedere.
pentru a avea pretentii la podium (in niciun caz la locul 1) era obligatorie o prospectie. pentru ca ce se intampla pe aceasta pista de concurs tine de domeniul incredibilului. genu', daca nu vezi nu poti sa crezi!

intaresc ceea ce sustin de cativa ani: calificarile trebuie gandite in primul rand in functie de lacul pe care se desfasoara CM!

prin urmare, este evident ca ultima ta fraza este mai mult decat adevarata!
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

andrei vladeanu scrie:motivele esecului nostru sunt clare, din punctul meu de vedere.
pentru a avea pretentii la podium (in niciun caz la locul 1) era obligatorie o prospectie. pentru ca ce se intampla pe aceasta pista de concurs tine de domeniul incredibilului. genu', daca nu vezi nu poti sa crezi!!
hai sa dau un exemplu.
la start, ma aflam in spatele echipei gazda din sectorul C. in prima ora de concurs au aruncat in apa 6 cutii imense de guguloaie (estimate de mine la 50 de kg, sa nu zic mai mult)! deci 300 de kilograme.
nadeau amandoi, cu lopetile. intr-o lopata intrau 8 -12 guguloaie.
credeam ca visez, nu intelegeam ce e asta.

chiar mi-am imaginat un scenariu: sa zicem ca am fii avut un manager sud african. un bun pescar de acolo. si el ne-ar fii spus: "aruncati solubilele voastre, cumparati minimum 3 tone de guguloaie, aduceti cativa kilometri de pva si va fac eu rost de niste zemuri speciale, pt ca la carlig nu conteaza ce este. si o sa va spun eu cu ce aroma trebuie sa dati dimineata, cu ce combinatie de arome noaptea, etc"
in mod cert am fii renuntat la serviciile lui imediat, eventual recomandandu-i o vizita la psihiatru. :D
asta e motivul pentru care spun ca daca nu vezi nu poti sa crezi.
The One Team

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

OK!
Ai mentionat, si ai perfecta dreptate, lipsa unui antrenament pe locatia de concurs reprezinta un handicap.Pe langa riscul unei deplasari in AdS s-a mentionat si lipsa fondurilor.Hmmm! :?
Ce parere ai ?......... daca Cipica si Octavian nu mergeau pe Orient ci in A
dS, sa testeze pista de concurs ar fi fost mai bine pentru voi?
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dane, nu uita ca in Franta au fost pe banii lor, ptr. ca vroiau DISTRRACTIE! In Africa era interesul Romaniei ptr ca dorea PERFORMANTA !

Cine le punea banii necesari la indemana ? Noi de abia am avut fonduri sa ajungem in Africa, sa nu mai zic ca alte MULTE cheltuieli le-am platit din buzunar ! Si asta doar ptr GLORIE si ROMANIA ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

antrenamente

Mesaj de cipica »

Pentru Dan si toti cei care ma acuza ca am fost in Franta la Cassien in loc sa fac un antrenament in SA: Fratilor la Cassien am fost pe banii mei, in vacanta, am stat 7 zile la pescuit si inca 2-3 pe plaja la Cannes. A fost o VACANTA!!! Un antrenament pt un CM nu trebuie confundat cu o oarecare iesire la pescuit, cu caterinci si beri la gheata.
Daca vreti parerea mea de pescar cu oarece experienta in lumea competitionala, un antrenament acolo ar fi ajutat numai daca deplasarea era facuta de toata echipa pt simplul motiv ca daca cineva ( a se intelege Vladeanu sau un oricare alt membru al echipei) imi povestea ceva asemanator cu ceea ce am vazut eu la CM nu il credeam. Nimeni nu ar fi crezut.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”