Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de Dan Mateianu »

Constat, din pacate, ca in ultima perioada, din diverse motive, concursurile de pescuit nu mai au aceeasi amploare pe care o aveau in urma cu cativa ani.
Mai sunt doar putine concursuri care au un fotograf / posteaza in timp real clasamentele de la desfasurarea competitiei.
Ne e dor de vremurile in care George Iorga posta fotografiile aproape LIVE.

Campionatul National are loc acum pe whatsapp si tot asa.

Incepand de anul viitor va anuntam urmatoarele schimbari:

- nu se vor mai posta pe forumul Crapmania.ro decat concursuri care vor avea urmatoarele 3 topicuri deschise: ANUNT CONCURS / REGULAMENT SI LISTA INSCRIERI, DESFASURARE CONCURS si GALERIE FOTO.
- rog organizatorii care nu vor respecta aceste 3 conditii obligatorii sa se orienteze catre alte cai de promovare a concursurilor, precum facebook, whatsapp, etc.
- organizatorii care vor achita taxa de publicare pe forumul Crapmania.ro si vor posta lista de inscrieri, dar nu vor publica desfasurarea concursului si galeria foto vor fi blocati.


Cu riscul de a imputina nr. de concursuri pe care le publicam pe forum, aceste decizii sunt irevocabile.

Am solicitat astazi Ministerului Afacerilor de Interne cateva lamuriri oficiale cu privire la organizarea de competitii sportive in contextul actual al pandemiei de Corona Virus, deoarece am fost informati ca dnul Popescu de la Alba ar ameninta organizatorii cu reclamatii la organele de control, in conditiile in care din punct de vedere al masurilor aplicate in Starea de Alerta, sunt perfect legale (va veni si comunicatul oficial in curand).

In ultima perioada, in calitate de manager al brandului Senzor Planet, am fost contactat de un numar mare de organizatori de concursuri de pescuit care solicitau sponsorizarea cu nade si momeli ale respectivelor competitii.
Bineinteles, pe majoritatea le-am refuzat, neavand vizibilitate. Un sponsor nu se atrage promovand evenimentul pe un grup de whatsapp de 50 de persoane sau pe o pagina de facebook, nepromovata sau pe un grup, unde o postare ramane activa doar timp de 2-3 zile, apoi ramanand pierduta intre alte sute de postari si etc.
Cine isi doreste sa organizeze un concurs in care sa aiba concurenti si sponsori atunci trebuie sa ofere vizibilitate. Asemenea cheltuieli de promovare/fotografie/clasamente ar trebui incluse pe lista de start a oricarui concurs organizat.


De asemenea, va anunt ca incepand cu anul 2021, vom avea din nou un organizator puternic si de incredere pentru competitiile crapiste, care va respecta absolut toate aceste prevederi ale forumului Crapmania.ro.

Va multumesc pentru atentie.

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de mircea62 »

O fi bine, o fi rau? Oare au ramas la aceesi opinie cei care-l acuzau pe Vladut ca face p..la mare din organizarea de concursuri, ca ce mare chestie e sa organizezi un concurs?
Mircea B.

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de Carpatic Club »

Foarte buna initiativa, cu atat mai mult cu cat am vazut recent postat un concurs numit Campionatul Moldovei, care are topicul inchis si implicit nu se accept postari. Ne intrebam cine si ce interes a avut sa tina topicul inchis, sau unde este topicul pe care a fost anuntat concursul in prealabil ( atat noi cat alte cluburi inregistrate din zona Moldovei nu au stiut nimic de vre-un "Campionat" :) ) . Din pacate vedem ca a ajuns un model sa organizezi concursuri pe ascuns, sa le denumesti pompos si in totala neconcordanta cu realitatatea... De fapt, daca "nationalele" si ale agvps si ale federatiei se organizeaza in aceasta maniera, de ce sa ne mai miram de altii..

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de Vladut Mateianu »

mircea62 scrie:
Mie Sep 02, 2020 18:16
O fi bine, o fi rau? Oare au ramas la aceesi opinie cei care-l acuzau pe Vladut ca face p..la mare din organizarea de concursuri, ca ce mare chestie e sa organizezi un concurs?
Buna centrarea Mirceo ! :D Am mult peste suta de concursuri organizate(bineinteles cu beneficii financiare), dar sunt mandru ca (si) datorita mie acum se tin sute de concursuri anual ! Sunt mandru ca am creat un regulament care este acum copiat la 99% dintre concursuri si a ajuns ca un fel de Biblie a pescarilor. Sunt mandru ca l-am descoperit pe George Iorga si impreuna am creat un standard la concursuri, cu clasamente si poze profi ! Sunt mandru ca munca mea a fost apreciata si laudata de multi pescari !
Dar nu pot sa trec peste situatia actuala, cand, cu cateva exceptii(si aici tin sa ii felicit pe inimosii organizatori Edy Vrabie si Dorel Oprea), multi necunoscuti ilustrii se vad mari organizatori de concursuri, "uitand" sa investeasca bani intr-un arbitraj profi(cu echipament adecvat), intr-un clasament la fel de profi, fotograf de calitate, etc.

Si inca un aspect foarte important. Fara promovare, fotografii si clasamente profi nu va exista niciun un eventual sponsor interesat !

Din fericire, 2021 vine cu multe vesti bune. Detalii cat de curand aici !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

KSavezi
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 02, 2018 19:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de KSavezi »

In sfarsit cineva pune piciorul in prag . Foarte buna initiativa. Organizatorii de concursuri care posteaza regulamentul si lista de participanti, iar dupa inceperea competitiei nu posteaza clasamente ar trebui sa fie banati. Din punctul meu de vedere este lipsa de respect atat fata de crapmania cat si fata de noi restul. In ultimul timp am vazut postari cu poze si clasamente doar de la Edy Vrabie si Dorel Oprea. Pe restul ii doare fix in popou atata timp cat concursul a inceput si ei au incasat. Respect Vladut pentri toata munca depusa.

Avatar utilizator
zuuluf
Mesaje: 533
Membru din: Joi Aug 05, 2010 18:08
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de zuuluf »

Sincere felicitari pentru initiativa, felicitari de asemenea si lui Eduard Vrabie pentru profesionalismul de care da dovada, jos palaria edi!
Voinescu Ciprian

Avatar utilizator
BigMomma
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 24, 2017 20:16
Puncte: 0
Localitate: Bârlad

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de BigMomma »

Sincer, mi se pare de plâns că sub diverse pretexte un banal excel pe care-l faci in 5min nu se poate ține în timp real și publicat si pentru noi ceilalți amatori de informații și statistică
Felicitări inițiativei de a condiționa astfel promovarea concursurilor cu păstrarea/respectarea unui minim standard (clasament, foto, etc)
La mai multe și mai mare!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de eugen dragnea »

Mai nou am vazut ca se "poarta" pe site "campionate zonale autonome" postate chiar de catre moderatori Crapmania...inaccesibile "pulimii" de rand fiind blocate postarile...putina "curatenie in ograda" nu strica...asta inainte sa ne punem poalele in cap...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bine ca ai vazut si ai semnalat problema, a fost o eroare de a fost blocat topicul cu Campionatul Moldovei ! S-a rezolvat.
Asemena evenimente facute cu sufletul, non profit, trebuiesc apreciate si promovate !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Ce-au fost si ce-au ajuns concursurile de pescuit? NOI REGULI DIN 2021!

Mesaj de Alexandru Mihai »

eugen dragnea scrie:
Sâm Sep 12, 2020 21:20
Mai nou am vazut ca se "poarta" pe site "campionate zonale autonome" postate chiar de catre moderatori Crapmania...inaccesibile "pulimii" de rand fiind blocate postarile...putina "curatenie in ograda" nu strica...asta inainte sa ne punem poalele in cap...
Salut Eugen,

Au fost niște neînțelegeri care ulterior sau rezolvat, dar sau rezolvat aproape de sfârșitul concursului, de aceea organizatorul m-a rugat sa închid topicul după fiecare post pentru a nu se interveni și denigra buna desfășurare a concursului.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”