Concurs Peris 26-29.05.2005

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Mai Iulica ,

Ti se pare ca cineva v-a luat din merite ? Ca sa fim bine intelesi - ati castigat un concurs important pentru voi , in conditii grele si cu o oarecare concurenta .
Si eu si Adriano am sfatuit echipe , erau pe balta si Cezar , Coco , Hamudi , echipa Aventuri la Pescuit , etc . Este meritul vostru ca ati castigat ! Bravo !!!
Dar sa nu se simta piscat George ca l-am "catalogat" outsider ! Crezi ca lucrurile ar fi stat la fel fara nada lui Adi Zarguzon si fara sfatul lui ? Era un concurs la care aveati taria sa spuneti - VENIM SI CASTIGAM INDIFERENT DE CONCURENTA ?!! ( intrebati-l pe Vladeanu cit pune pariu pe o astfel de intrecere ?! )
Asta inseamna mare favorit - daca nu ai ideea asta in cap si sa fii sigur pe ea - inseamna ca esti outsider si vezi ce se poate rezolva pe balta . Voua v-a iesit si e foarte bine pentru voi - si voi stiti ca imi sunteti dragi - macar din atitea mesaje si telefoane de la tine - inclin sa cred ca v-am ajutat si eu un pic in cariera de crapisti .
Sincer eu am fost un pic dezamagit de tine - din modul tau de comportare pe balta . Erati pe locul 1 - si nu mai bagati pe nimeni in seama . Chiar daca aveam o echipa acolo - baietii mei erau super cuminti , pescuiau prima data la boilies - si daca erau un pic mai pregatiti tehnic nu stiu scorul final ! - nici macar nu au facut ce le-am spus , ca poate va parea rau acum .
Parerea mea este sa o luam incet ca doar nu se termina concursurile cu acest Peris ! Analizati si voi - mindriti-va cu ce ati facut - dar mai e mult pina departe . Si oricit ar fi de greu de inghitit o astfel de observatie ( imi cer scuze inca o data ! ) eu zic ca un pic de analiza interna merita facuta .
Recte - nu am devenit brusc mari campioni ci am dovedit la un concurs destul deputernic ca avem potential pentru mult mai bine . Trebuie sa ne concentram si sa speram la mai mult . Si mai tempereaza-l pe George !

Ca sa fie clara secventa ce e a fost si cu concursul asta:

1. echipa mea din Timisoara - 2 baieti tineri - super doritori sa invete - au vrut sponsorizare . Le-am oferit nada , monturi si consultanta la acest concurs - locul 5 !
2. Cezar - in lipsa lui Dan - a racolat un forumist ( Adigogo ) - si a pescui 4 zile impreuna . Piese frumoase ( la un crap de 9,8 kg eram in stand la el ) scor mic din lipsa de loc . Bravo pentru initiere
3. Adriano - a sponsorizat o echipa care in final a ocupat locul 3 - consultanta numai la telefon , nada Big Fish , etc

Concluziile le tragi tu !

@Daniel

M-ai dazamagit ! Daca tu crezi ca eu am ceva cu Constantza - esti penibil ! dar nu imi face observatii publice - ca o sa ti se mai strice porumbul pentru Enisala de 20 ori si nu o sa stii ce ai de facut !

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

@Andrei
Nu ai de ce sa te superi cand fac afirmatiile pe care le fac deoarece nimieni nu a dat in tine sau in echipa Senzor si nici nu ti-a pus la indoiala calitatile sau meritele. Pentru mine, probabil ca si pentru altii care nu te cunosc personal, ramai cel care a prins o tona de peste in 100 de ore. Ceea ce am scris nu ii viza pe cei care au demonstrat ce aveau de demonstrat deja.

@Val
Frate daca ti-am cerut un sfat, si apreciez faptul ca mi l-ai da mereu cum ai crezut ca este mai bine, nu inseamna ca sunt pe dinafara. Pe de alta parte voi aveti intre voi vorbele voastre, si ceea ce pare o vorba spusa la misto sau in gluma in alte parti poate avea alte conotatii. Parerea mea este ca majoritatatea suntem la inceput, chiar daca unii au un avans mai mare sau mai mic si este loc si de mai bine. Nu are sens sa intru in polemici sterile nici cu tine nici cu alti colegi de forum dar cred ca ar trebui sa fim mai flexibili. Am aut placerea sa te cunosc si de aceea nu am luat in nume de rau cele ce ai scris, dar totusi fii mai bland ca nu are rost sa ne batem capul cu prostii inutile.
Totusi raman de parere ca suntem priviti prea de sus, si te rog nu o lua personal.... iar daca mi-am facut publica parerea asta se datoreaza faptului ca nu imi place sa vorbesc in spatele omului si prefer sa fiu franc...
Daca te-a deranjat parerea mea imi pare rau dar asta gandesc si asta scriu... si e mai bine asa!
Fire intinse!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

si inca ceva: nu uitati ca voua mai mult de o jumatate de ora si maxim 15 semafoare nu va ia sa ajungeti intr-un magazin ce va ofera macar jumatate din ceea ce vreti sa cumparati, pe cand mie (lui George sau Iulian, si mai sunt cativa ca noi) imi tebuie o zii pierduta si minim 500 de Km.....
Fire intinse!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Daniel

Revin si spun - m-ai dezamagit . Si cu asta gata - prea multa polemica . Timpul vorbeste !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@ daniel
n-ai inteles sau nu vrei sa intelegi ce am vrut sa spun...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

@Senzor
Fratilor nici nu aveti idee cat de mult mi-ar placea sa iau bataie intr-un concurs de la echipe de talia voastra... In primii trei ar fii cred imposibil sa intru daca tinem cont de tata Nitu, Maty, si multi altii... Dar nici oaia neagra nu-mi place sa fiu cotat atata timp cat nu m-a vazut nimeni la treaba si cat nu am afirmat ca as avea alea mari pretentii...
Pe de alta parte am vazut si eu cum pescuiesc unii mari meseriasi, cu super-pretentii, si crede-ma ca am ramas dezamagit.... macar dreptul asta il am si atata timp cat o voi putea spune o voi face fara nici cea mai mica retinere...
Toata stima si respesctul!
Fire intinse!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@daniel
Iti multumim mult ptr. aprecieri Dane, sa dea Domnul sa ti le pastrezi si dupa ce ne intoarcem din SUA ! :lol: Daca ne intoarcem ! :wink: :shock:
PS Vezi ca Andrei a scris mai devreme si s-a semnat cu numele meu din greseala !
Sa ne vedem cu bine, trebuie sa ma duc la culcare ca maine dimineata la 5 incepe nebunia.......
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Vad aici o polemica aiurea, iscata din niste mandrii zgandarite, care, din pacate, atinge indirect si echipa facuta cu partenerul meu de la Peris, Cezar Bibu.

Hai sa va spun de ce Val, si nu numai Val, ci oricine plaseaza in "pole position" pescari precum Cezar Bibu sau Coco & Senzor, nu greseste si am sa ma refer mai mult la Cezar, fiindca mi-a fost partener si l-am vazut "de aproape" (ma puteti considera partinitor, nici o problema :lol: )

1. Pescar cu state vechi competitionale: cand putini stiam cu ce se mananca carpfishingul, era la primele mondiale de la Sarulesti.
2. Creator de boilies, si nu cu mix cumparat ci facut dupa retete proprii (din celebra agenda :lol: ) Am prins 4 pesti, iar scorul BoiliesBibu versus SBSreadymade a fost 3-1.
3. "Cititor de balti", mai ales la Peris unde este abonat permanent si "cel mai vechi client al baltii" dupa spusele dl. Albastroiu. Nu am avut nevoie de greblari si marker-e. Stia balta pe dinafara. Si tot Cezar a fost unul din cei care au contribuit prin popularizare la ridicarea baltii Peris, la nivelul la care este astazi.
4. Strategie clara : am mers pe pesti mari si asa a fost, media noastra a fost de 8kg. fata de media concursului care a fost de 6kg, cu un singur nepunctabil, exceptand salaul respectiv caruia ii placeau fructele :lol:
5. Echipament de cea mai buna calitate, dar, atentie, nu neaparat pe mal, nu corturi si paturi cum spunea si Val, ci in apa, acolo unde totul are maxima importanta, in zona monturilor (numai leadcore, forfac Kriston, carlige Fox, e.t.c.) .Si, la fel, lansete echipate cu Shimano BBR-LC, Euro Swinger-e, Delkim-uri, lucruri care de asemenea au importanta. O mica avere e adevarat, dar cheltuita cu folos!
6. Bun comunicator. De-a lungul concursului, am fost vizitat de mai multi prieteni, pescari amatori, care i-au pus intrebari ce ar fi parut tembele sau banale unui pescar de competitie, dar a avut rabdare si a explicat aceleasi si aceleasi lucruri pana cand i-a facut sa inteleaga cate ceva, acum dorindu-si si ei sa pescuiasca pe Peris, la boilies, alaturi de el.De altfel si Senzorii fac acelasi lucru: l-am vazut odata pe Vladut explicand unui prieten incepator, timp de cel putin 2 ore tehnica monturilor de crap.

De ce nu am confirmat? Simplu, din cauza locului. A fost singurul stand pe care, discutand cu Cezar inainte de concurs, se ruga sa nu picam.Si avea si nr. 13 :lol: Oricum, pe aliniamentul nostru, am fost cei mai buni.

Cat, despre treaba cu tratamentele aplicate de sus tinerilor de catre "batrani"(si, si eu sunt un "tanar" de 38 de anisori :lol: in pescuitul de competitie), nu mi se pare a fi reala, atat timp cat Cezar a facut echipa cu mine, Val sponsorizeaza echipe tinere, Musaro la fel, e.t.c.

Tot asa, am vazut dorinta pescarilor consacrati de a largi cercul cu noi si noi veniti, astfel incat carpfishing-ul sa capete amploare si in Romania.

Si inchei cu fraza mea preferata : d-asta unii sunt mai buni decat altii!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”