CUPA COPIILOR LA CRAP-MOARA VLASIEI, 1 IUNIE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Si eu am fost placut surprins de acesti copii care au abordat concursul la modul cel mai serios.
Dimineata cind Andrei le prezenta regulamentul erau numai ochi si urechi.
Apoi a urmat tragerea la sorti. Ca niste concurenti seriosi aveau pareri despre locurile bune sau mai putin bune.
Ocuparea standurilor nu s-a fact haotic, cum procedam noi cei mari, calcindu-ne pe picioare sa ajungem cit mai repede.
Acesti copii au asteptat semnalul plecarii pe standuri.
In timpul concursului au fost extraordinar de corecti.
Nu pareseau standul decit daca trebuiau sa ajute la mincioc, sau sa participe la cintar.
Am vazut copil atragind atentia parintelui ca nu are voie sa intre in standul lui.
Masa oficiala era plina de dulciuri si sucuri. Copii fiind, credeam ca in timpul concursului va fii un dute vino dupa sucuri si ciocalati.
Nu a fost asa.
Ei si-au vazut de treaba, iar aprovizionarea a revenit parintilor.
Nici macar la prinz cind gratarul era gata si masa servita nu au parasit standurile. Au asteptat, ca niste pescari disciplinati, sa primeasca farfuria cu mincare in stand.
M-a mai impresionat grija cu care manevrau pestele, cum foloseau salteaua de receptie si cum eliberau capturile.
La un momentdat doi concurenti purtau o discutie f. serioasa si extrem de grava: "pina vin astia cu cintarul, moare pestele" :lol:
Va spun ca au fost fantastici.
La premiere sau purtat ca niste adevarati profesionisti. In primul rind nu a plecat nimeni, iar invinsii i-au felicitat pe invingatori.

Vali Vopsea avea dreptate. Seniorii ar avea multe de invatat de la acesti copii.

P.S. cel mai mic concurent avea 8 anisori.. Cind statea pe scaunel nu se mai vedea din iarba. Mic, mic, dar plin de personalitate. La jumatatea concursului ca la orice concurs serios, televiziunea lua interviuri concurentilor.
Ajunsi in standul "uriasului" acesta a refuzat interviul pe motiv ca el nu a prins peste. :lol:
Va dati seama ce pasiune au pus acesti copii?

O alta intimplare. Mario Iorgulescu prinde un peste. Dupa regulament vine vecinul, baga minciocul, scoate pestele, il aseaza pe saltea, si surpriza. Mai avea un ac in bot.
Comentariu: Uite ba, asta e pestele care mi-a rupt mie. Ar trebui sa se puna la mine. :lol: :lol: :lol:
Evident, acest comentariu a apartinut tot micutului pescar. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Super concurs, o initiativa care ar trebui urmata si continuata an de an....
Cred ca nimic nu ar trebui sa bucure mai mult un pescar decat faptul ca isi vede odrasla bucurandu-se sincer de pestele prins...credeti-ma, acele clipe valoreaza mai mult decat orice cadou primit de copil, oricat de scump ! Cel putin asta este parerea mea .

Si inca ceva interesant : a fost primul concurs din Romania la care la festivitatea de premiere au fost prezenti toti participantii !
Cred ca multi dintre noi avem cate ceva de invatat de la acesti minunati copii , trebuie numai sa lasam incrancenarea si dusmania deoparte ....

Felicitari tuturor participantiilor si organizatorilor...jos palaria ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”