Cupa primaverii la Peris 2006

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Imagine

Dan Catana si Mihai Ionescu - locul 1 - Cupa Primaverii Peris 2006

Imagine

Cosmin Biaca si Mark Oancea - locul 2 - Cupa Primaverii Peris 2006

Imagine

Adriano Musaro - locul 3 - Cupa Primaverii Peris 2006

Imagine

Cantarul oficial pentru captura

Imagine

Impreuna cu "capriorii" din Timisoara

Imagine

Cezar Bibu & Marcel Nicolae - o echipa care nu putea fi trecuta cu vederea !

Imagine

Hamude Enizan - premiul Fair Play

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

felicitari castigatorilor ,tuturor participantilor!
de ce a luat Hamude trofeul fair-play?
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Salut,
Felicitari in primul rind cistigatorilor, participantilor si organizatorilor. Cred ca-mi pot permite si eu citeva impresii , acum , la rece. Ca de obicei la concursurile organizate la Peris, atmosfera e una amicala, parca regulile sunt mai lejere, consumul moderat(nu va ginditi la prostii, partenerul meu ad-hoc n-a baut decit trei beri, si nu e unul oarecare in materie :lol: !), iar masa de sfirsit a devenit o adevarata sarbatoare . Cum era de asteptat, partea leului si-a luat-o digul, dar surpriza a fost ca zone care in primavara aduceau destul de multe capturi(parca anul trecut chiar locurile 2 si 3) au furnizat peste sub asteptari. O explicatie ar fi vremea, destul, ca sa nu zic foarte ,rece ,cit si o groaznica invazie de iarba pe toata suprafata lacului. Eu unul, considerindu-ma un veteran al Perisului, va pot spune ca n-am vazut in nici un an asa ceva. E cunoscut faptul ca primavara se depune un strat de matasea-broastei pe fund, dar care se duce destul de repede, insa ce am vazut zilele astea m-a ingrozit, si nu numai pe mine…Lacul din amonte(cel numit “La Dinamo”) a produs asa ceva, insa e nevoie de ceva timp sau de o interventie urgenta a d-lui Cristi Albastroiu pentru remedierea problemei.
Si pentru ca au fost intrebari asupra acestei probleme, cu iarba, eu si cu Marcel am abordat-o astfel . Am incercat sa facem 2 paturi de nada, unul pe bile din fishmeal, unde am folosit in prima zi si jumatate si ceva ready madeuri, si unul pe niste bile dintr-un birdfood “imbogatit”, pe care ne-am si axat spre sfirsit, din cauza de ..lipsa de spatiu. Iarba era asa deasa, nu numai la suprafata, incit la orice scoatere din apa a lansetei(chiar si cu peste in cirlig!) aduceam 1 kg de verdeata, asa ca am folosit monturi cu om de zapada garnisite cu spuma PVA(multumesc lui DanCatana, ca ramasesem in criza!) in speranta ca momeala si cirligul vor cadea mai usor pe substratul presupus curat si vor fi inhatate de dl. Crap.Plus ca la o ora ,doua scoteam betele din apa ca sa mai eliberam potentialul culoar de iarba si ..ca sa marim sansele ca monturile sa cada undeva, pe substrat, si nu pe verdeata. Ca se putea mai bine, nu zic nu, am mai comis si vreo trei pesti, asta e …
PS . Si as mai avea o explicatie, partiala, a unor rezultate mai slabe ca in alti ani . Am vazut citeva echipe( si ii rog sa ma scuze daca vor considera observatia mea inoportuna) abordind concursul asta cu tactici de a aduna pestele in zona lor cu pellete,graunte si groundbait, care merg f bine pe alte lacuri. Totusi , media pe cap de peste la Peris e una f ridicata, deci cred ca aici aceasta tactica e depasita, boiliesul facind legea…

PE BALTA , FRATE !

Cezar Bibu
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

ma intreb, nu ar fi fost o idee sa dai cu pop up?? undeva la 10 15 cm de fund, daca vegetatia era atat de abundenta? sau ati incercat...e primul lucru la care ma gandesc cand am de a face cu astfel de balti :roll:

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@florine,
ai tu dreptate pe undeva... Insa eu unul n-am prins niciodata la pop-up simplu, si recunosc ca de data asta n-am incercat

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Desi subiectul e off topic (Val poate il muti), citind tot ce s-a scris pana acum referitor la bradisul si matasea broastei de pe Peris imi vine in minte prima partida din 2004, ce-i drept mult mai devreme(22-25 martie)desfasurata la Peris unde m-am confruntat cu aceeasi mare problema.
Daca cu bradisul o mai scoti la liman avand posibilitatea de a curata un vad sau chiar de a pescui pe un loc curatat cu snowman sau popup, la matasea broastei (lasata la fund) chiar este o mare problema, parerea mea si nu numai ca mesteru' crap refuza sa se hraneasca pe zonele acoperite cu ea (nici macar tenul sau novacul nu o agreeaza).Iar despre curatat vadul cred ca nici nu se pune problema.
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Acum am venit de pe balta, chiar daca sunt ultimul, vreau sa-i felicit pe Toti membrii APCR angrenati in acest concurs, ptr daruirea si inversunarea de care au dat dovada pana in ultima clipa !
Abordare profesionala, rezultate f. bune ptr locurile pe care ati picat ! :wink:
PS "Capriorii " de la Timisoara, dupa concurs, si-au completat cererile de aderare in APCR !!! De ce oare ? :D :D :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Pilhane

"capriorii" erau fierti deja de S&O cu stropela - marca Andrei ! In primul rind Cezar le-a mai zis ce si cum si i-a indrumat pe stand , le-am mai zis si eu cite ceva la fiecare 8 ore :lol: , in concluzie baietii erau clar hotariti pe pescuit marca "APCR" ! :lol:
De asta nu trebuie sa te mire cererea lor . Pe ei ii recomand cu drag inima ! Copii cuminti , cu frica de Dumnezeu si fierti pe crapi multi si mari ! Asta e viitorul .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Sharky scrie:Desi subiectul e off topic (Val poate il muti), citind tot ce s-a scris pana acum referitor la bradisul si matasea broastei de pe Peris imi vine in minte prima partida din 2004, ce-i drept mult mai devreme(22-25 martie)desfasurata la Peris unde m-am confruntat cu aceeasi mare problema.
Daca cu bradisul o mai scoti la liman avand posibilitatea de a curata un vad sau chiar de a pescui pe un loc curatat cu snowman sau popup, la matasea broastei (lasata la fund) chiar este o mare problema, parerea mea si nu numai ca mesteru' crap refuza sa se hraneasca pe zonele acoperite cu ea (nici macar tenul sau novacul nu o agreeaza).Iar despre curatat vadul cred ca nici nu se pune problema.
Nu am ce sa mut Doctore . Am fost acuzat dupa postarile mele de mai sus , ca sunt inamic al balti Peris si nu il respect pe dl. Albastroiu . Asta m-a mahnit si nu mai am ce comenta sau dezvolta despre aceasta balta , in masura in care nu va exista si o retractare a celor afirmate telefonic ( la 22.30 seara ) de patronul acestei balti . A comunica colegilor pescari , ce si cum a fost la concurs , care au fost conditiile concrete de pescuit si pina la a defaima o balta e MARE DIFERENTA ! Cred ca sunt singurul care a scris si si-a asumat responsabilitatea de a afirma ca "balta Peris are peste mai mult decit suficient" in ciuda indoielilor exprimate public sau pe privat , dupa acest concurs . Daca asta intelege Dl Albastroiu din cele scrise de mine - e problema dinsului si dorinta mea de a pescuii pe aceasta balta , care mi-a fost draga , a scazut spre zero .
Ultima oară modificat Joi Mai 04, 2006 19:22 de către EX-UL, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Val Pangica jr scrie: Nu am ce sa mut Doctore . Am fost acuzat dupa postarile mele de mai sus , ca sunt inamic al balti Peris si nu il respect pe dl. Albastroiu .
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Mi-e greu sa caut topicul in care spuneai ca Perisul ramane balta ta de suflet dar ... asa se intampla cand nu se vede intregul si rupi din context o constatare obiectiva pana la urma.
Pana la urma sunt sigur ca rezolvati intre voi aceasta problema dar raman la parerea ca tema cu matasea broastei ar putea fi dezvoltata, asa ca astept pareri.
Dan Petre aka Sharky

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”