Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2016

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

florin masu
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 29, 2013 15:43

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de florin masu »

dedeciu mihai-paul scrie:Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget, nu temperatura este vinovata. De ce la Moara se prinde bine? Orice minune dureaza 3 zile,multi crapi mari au plecat anul acesta spre alte destinati, fie casa fie alte balti. Grav este ca in cardasie cu paza. Dar ce sa faci cand patronu este in club si balta nu este pe inventar?



Va asteptam cu dovezi in acest sens.
Pe asta chiar nu ai nimerito, nu frecventez cluburile.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Alexandru Mihai »

florin masu scrie:Referitor la concursuri, sunt de acord ca am făcut o greșeală care nu se va mai repeta. Intr-adevăr, au fost prea multe! Intenția noastră a fost, bineînțeles, sa mulțumim pe toată lumea și, cu toate ca am încercat sa explicam multora ca sunt prea multe concursuri, reacțiile au fost negative, creându-se aceasta aglomerare.
De asemenea, nu pot fi ignorate nici fenomenele care au contribuit la aceasta situație - temperaturile foarte scăzute pentru aceasta perioada a anului și faptul ca balta Hermes are mult mai mult peste mare decât mic. După cum se știe, peștele mic se agita foarte mult, agitându-l și pe cel mare.
Va asigur ca anul viitor situația va fi diferită. Vom stabili un număr limitat de concursuri - pana la sfârșitul lunii vom anunța datele disponibile pentru competiții (bineînțeles, mult mai putine decât anul acesta) și sub nicio forma nu se vor mai suplimenta.
Din nou, vom avea destul de multe perioade in care balta va fi închisă. In acest fel, peștele va putea sa se liniștească.
:wink: :wink: :wink:
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dragos Grivei
Mesaje: 149
Membru din: Lun Ian 11, 2016 11:12

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Dragos Grivei »

iohann scrie:in primul rand, aveam pretentii de la cei cu ani in spate de concursuri!!!
trebuie sa intelegeti un lucru:Hermes-Peris este inainte de toate o afacere!cum fiecare are ceva sau lucreaza undeva, etc, asa si aici administratia face cum crede!fiecare e liber sa mearga unde doreste!singurul care a inteles care este treaba, este George Iorga!pestele nu se mai hraneste, din cauza temperaturilor scazute!ce legatura au concursurile?!balta este oricum plina aproape mereu!daca nu aveti idee de investitile facute acolo, vorbiti cu Florin si poate o sa intelegeti situatia.
am prins multe concursuri pe diverse balti pe timp rece si la unele chiar nu am prins niciun peste!
totul se datoreaza temperaturilor scazute si credeti-ma ca am dreptate!
Asta am explicat si eu. Sunt prezent in acest concurs, am vazut cat de rece e apa. Mai mult, acum o saptamana am pescuit 24h si treaba a stat la fel.

Din pacate este mult mai usor sa aruncam vorbe decat sa gandim! Acuzam in loc sa ajutam, dam cu pietre in cei care vor sa faca ceva in loc sa folosim pietrele sa acoperim o groapa.

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de GNicolae »

Sunt pe stand 15 nu mă deranjează ca nu prind peste , acuma max 1 luna am luat locul 2 pe stand 17 , depinde Cum se mișcă pestele ,temperatura apei ,factori de stres , etc , dar mă deranjează ca în fata am scos undeva la 6 monturI cu înaintaș , și am pierdut 8 , mai pe scurt ar trebuii curățată și balta , în unele locupi e "plasa în fata ". În orice parte a standului din fata dacă depășesc 80% din lati mea bălții am toate șansele sa agat . Am pescuit și pana în agatatura , rezultat 0 . În agățat ura am avut 2 trasaturi nu am reusit sa scot nici un peste .
CS SENZOR

Dragos Grivei
Mesaje: 149
Membru din: Lun Ian 11, 2016 11:12

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Dragos Grivei »

clasament miercuri dimineata.
Fişiere ataşate
clasament miercuri dimineata.jpg
clasament miercuri dimineata.jpg (144.33 KiB) Vizualizat de 1108 ori

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Daniel Ene »

Lacul Hermes Peris are temperatura apei mai scazuta decat restul lacurilor din zona, datorita izvoarelor proprii.
Este lacul care ingheata primul si se dezgheata ultimul - puteti vedea pozele de la inceputul anului, cand pe Peris se mergea pe gheata si se amenajau pontoane, iar pe alte lacuri se pescuia deja.
Felicitari administratiei lacului pentru acest sezon competitional!
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Dragos Grivei
Mesaje: 149
Membru din: Lun Ian 11, 2016 11:12

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Dragos Grivei »

Final Concurs!
Fişiere ataşate
clasament final.jpg
clasament final.jpg (143.83 KiB) Vizualizat de 1895 ori

Clary28
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 27, 2013 0:19

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Clary28 »

Lacul cu izvoare proprii ingheata mai greu, apa care vine din pamant e mai calda nu am auzit asta pana acum ca ingheata primul daca are izvoare proprii, si vizavi de lacul Peris nu am fost anul asta la pescuit pe el deloc doar din cauza concursurilor, pestii sunt rupti in gura, e lacul cu cele mai multe concursuri(aproape saptamanale), la inceput am fost de multe ori, anul asta am prieteni care au fost la concursuri si m-au sfatuit sa merg pe alte balti daca vreau sa prind un peste frumos pe moara vlasisei sunt 10-12 concursuri pe an. Cauza pentru care nu s-au prins pesti este ca pestele e stresat, saptamana trecuta a fost concurs( nada multa in apa,fire, etc).Nu voi mai pescui pe aceasta balta pana nu se vor imputina concursurile, in momentul de fata esti nevoit sa faci monturi cat mai agresive pentru a putea scoate un peste pe mal pentru ca sunt rupti in gura. Am prieteni la acest concurs care nu au prins nici un peste in 3 zile in conditiile in care pe alte balti se prind pesti in zilele astea cu temperaturi inca acceptabile.

stan madalin
Mesaje: 280
Membru din: Mar Iul 06, 2010 13:56
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de stan madalin »

Felicitări organizatorilor si arbitrilor !
Felicitări câștigătorilor !

Apa foarte rece , solubila de 20 mm. in 7 ore abia se topea pana la 12 mm. , pestele apatic si foarte ușor de scos .
Nada multă s-a aruncat si in acest concurs cu toate ca nu se prindea peste .
Si atunci ???
Catch & Release

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Desfasurare CUPA PESCARILOR, Ed. a VI-a - Hermes Peris 2

Mesaj de Simu Alexandru »

Clary28 scrie:Lacul cu izvoare proprii ingheata mai greu, apa care vine din pamant e mai calda nu am auzit asta pana acum ca ingheata primul daca are izvoare proprii, si vizavi de lacul Peris nu am fost anul asta la pescuit pe el deloc doar din cauza concursurilor, pestii sunt rupti in gura, e lacul cu cele mai multe concursuri(aproape saptamanale), la inceput am fost de multe ori, anul asta am prieteni care au fost la concursuri si m-au sfatuit sa merg pe alte balti daca vreau sa prind un peste frumos pe moara vlasisei sunt 10-12 concursuri pe an. Cauza pentru care nu s-au prins pesti este ca pestele e stresat, saptamana trecuta a fost concurs( nada multa in apa,fire, etc).Nu voi mai pescui pe aceasta balta pana nu se vor imputina concursurile, in momentul de fata esti nevoit sa faci monturi cat mai agresive pentru a putea scoate un peste pe mal pentru ca sunt rupti in gura. Am prieteni la acest concurs care nu au prins nici un peste in 3 zile in conditiile in care pe alte balti se prind pesti in zilele astea cu temperaturi inca acceptabile.
Pt cultura mea generala pesti pe moara vlasiei si-au facut operatii estetice si au buze de silicon acum?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”