Despre concursuri in 2018

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Despre concursuri in 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

Poate gresesc. Dar eu asa vad lucrurile, cum vi le expun mai jos.
Avem o tara cu foarte multi pescari talentati. Multi cu potential enorm, dar fara mari resurse financiare.
Pana acum 3 ani cand m-am lasat de organizat concursuri, inventam diverse forme de concursuri cu taxe mici, fara premii in bani. Doar cupe si diplome.Cum era cununa de lauri la greci, pe vremea Olimpiadelor.
Concursurile se jucau cu casa plina. Asa s-au si lansat multi dintre pescarii care azi participa la CN.
Oare de ce dintre actualii organizatori nu vrea nimeni sa intinda o mana de ajutor celor aflati la inceput de drum ? Nu moka, bineinteles cu castig si pentru organizator, doar este o munca si timp pierdut.
Pe actualele piste de concurs(toate cele pe care sunt anuntate concursuri in 2018), chiria este intre 2 si 3000 euro (joi-duminica) sau 1000-2000 euro(luni-joi). Cupele pentru un concurs(frumoase) costa undeva in jur de 2000 lei. O brigada de arbitrii profesionisti costa circa 3000 lei/concurs. Plus 500 lei mediatizare, clasament si foto.
In concluzie, cu 15.000 lei (in medie) se poate organiza un concurs pe un carpodrom celebru. La 25 de standuri ar insemna 600 lei/echipa. Adica 200 lei/pescar. Nu este o suma mare. Si vorbim si de legalitate, deoarece neexistand premii nu exista impozitul de 16% datorat statului ! :wink:
Sa nu ma intelegeti gresit, nu sustin accesul la concursuri al parazitilor fara munca, combinatorilor, manelistilor sau al hotilor. Chiar daca au talent. Sustin doar pescarii din clasa medie, cu un salariu de 1500-2000 lei/lunar, sa poata participa si dovedi ca sunt buni in fata vedetelor. Pentru ca va asigur ca sunt si pescari consacrati care vin la concursuri de placere si nu de foame.... :wink:
Si asa ar putea pescui toti cu o taxa decenta pe lacuri ca Corbu, Hermes, MV2, Tancabesti,Doripesco sau Sarulesti.
Astept si parerile voastre. Dar si parerea organizatorilor de concursuri care citesc.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de Simu Alexandru »

sau cu, cantitate limitata de nada
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

Asta nu se poate. Cat timp participa romani, nu poti limita sau interzice ceva ce nu poate fi controlat !
Si taxa este problema, nu nada ! Sunt zeci de concursuri castigate cu mamaliga, porumb sau mixuri de seminte preparate, dar nu reprezinta interes comercial discutiile despre ele ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de Adriann »

Vladut Mateianu scrie:Poate gresesc. Dar eu asa vad lucrurile, cum vi le expun mai jos.
Avem o tara cu foarte multi pescari talentati. Multi cu potential enorm, dar fara mari resurse financiare.
Pana acum 3 ani cand m-am lasat de organizat concursuri, inventam diverse forme de concursuri cu taxe mici, fara premii in bani. Doar cupe si diplome.Cum era cununa de lauri la greci, pe vremea Olimpiadelor.
Concursurile se jucau cu casa plina. Asa s-au si lansat multi dintre pescarii care azi participa la CN.
Oare de ce dintre actualii organizatori nu vrea nimeni sa intinda o mana de ajutor celor aflati la inceput de drum ? Nu moka, bineinteles cu castig si pentru organizator, doar este o munca si timp pierdut.
Pe actualele piste de concurs(toate cele pe care sunt anuntate concursuri in 2018), chiria este intre 2 si 3000 euro (joi-duminica) sau 1000-2000 euro(luni-joi). Cupele pentru un concurs(frumoase) costa undeva in jur de 2000 lei. O brigada de arbitrii profesionisti costa circa 3000 lei/concurs. Plus 500 lei mediatizare, clasament si foto.
In concluzie, cu 15.000 lei (in medie) se poate organiza un concurs pe un carpodrom celebru. La 25 de standuri ar insemna 600 lei/echipa. Adica 200 lei/pescar. Nu este o suma mare. Si vorbim si de legalitate, deoarece neexistand premii nu exista impozitul de 16% datorat statului ! :wink:
Sa nu ma intelegeti gresit, nu sustin accesul la concursuri al parazitilor fara munca, combinatorilor, manelistilor sau al hotilor. Chiar daca au talent. Sustin doar pescarii din clasa medie, cu un salariu de 1500-2000 lei/lunar, sa poata participa si dovedi ca sunt buni in fata vedetelor. Pentru ca va asigur ca sunt si pescari consacrati care vin la concursuri de placere si nu de foame.... :wink:
Si asa ar putea pescui toti cu o taxa decenta pe lacuri ca Corbu, Hermes, MV2, Tancabesti,Doripesco sau Sarulesti.
Astept si parerile voastre. Dar si parerea organizatorilor de concursuri care citesc.

Big like Vladut! Ca si exemplu: impreuna cu un grup de colegi/prieteni pescari, anual ne organizam in cate 1 sau 2 editii de intreceri, gen cantitate/calitate si una pe calitate, gratarel, voie buna, competitie/orgolii. Fara premii in bani sau alte nebunii=0 discutii si fairplay garantat, acoperim cu totii taxa pe balta, cupe si diplome. Rezultat: deja anu acesta vom fi la editia a 9 a.
Si pot spune ca anul trecut in iunie, pe Magura9 ne am adunat 20 de echipe. Deci, se poate.
Adrian Nita

Avatar utilizator
Hrib George
Mesaje: 213
Membru din: Lun Ian 19, 2015 16:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Despre concursuri in 2018

Mesaj de Hrib George »

Vladut,acum organizarea de concursuri este o afacere,un job...foarte bine platit... pentru uni!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de shahjaban »

Pentru ca exista cerere ....exista oameni dispusi sa dea mii de lei taxa ....si nu putini !!
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de petre iulian »

Hrib George scrie:Vladut,acum organizarea de concursuri este o afacere,un job...foarte bine platit... pentru uni!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
-----------

da fi atent la ultimul concurs organizat de 4Carp :
48 ore (vineri-duminica)
Taxa : 1.200 lei
Locuri : 18

LOCUL I -8.000 ron + cupe
LOCUL II-4.000 ron + cupe
LOCUL III-2.000 ron + cupe
CAPTURA - 1.000 ron + cupe

Concursul va fi arbitrat de Nea Cici si brigada lui .
Clasament si Foto asigurat de George Iorga(Gor965)

--------------

daca faci un mic calcul o sa vezi ca se incaseaza 21.600 si premiile sunt de 15.000 ...
din cei 6.600 ramasi s-a platit arbitrajul -700 lei plus clasament foto - 600 si au ramas 5.300 din care am facut cupe destuli de mari si am platit si inchiriatul .....

Daca era fara premii atunci taxa acestui concurs era de 21.600 incasati - 15.000 premii = 6.600 :18echipe =366 lei de echipa :wink:

deci se poate :wink: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Despre concursuri in 2018

Mesaj de gabi1 »

"Dumnezeu îi iubeşte pe toţi, dar nu trimite decât pe unii la muncă".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Hrib George
Mesaje: 213
Membru din: Lun Ian 19, 2015 16:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Despre concursuri in 2018

Mesaj de Hrib George »

petre iulian scrie:
Hrib George scrie:Vladut,acum organizarea de concursuri este o afacere,un job...foarte bine platit... pentru uni!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
-----------

da fi atent la ultimul concurs organizat de 4Carp :
48 ore (vineri-duminica)
Taxa : 1.200 lei
Locuri : 18

LOCUL I -8.000 ron + cupe
LOCUL II-4.000 ron + cupe
LOCUL III-2.000 ron + cupe
CAPTURA - 1.000 ron + cupe

Concursul va fi arbitrat de Nea Cici si brigada lui .
Clasament si Foto asigurat de George Iorga(Gor965)

--------------

daca faci un mic calcul o sa vezi ca se incaseaza 21.600 si premiile sunt de 15.000 ...
din cei 6.600 ramasi s-a platit arbitrajul (700lei si clasament foto 600 )si au ramas 5.300 din care am facut cupe destuli de mari si am platit si inchiriatul .....

Daca era fara premii atunci taxa acestui concurs era de 21.600 incasati - 15.000 premii = 6.600 :18echipe =366 lei de echipa :wink:

deci se poate :wink: .
Foarte bine Iulian frumos concurs,ideea este ca am precizat "pentru unii" pentru ceilalți organizatori nu am decat respect .
Sti bine ca sunt unii care întrec orice măsură, nimeni nu spune nimic..... iar culmea este că concursul se joacă cu casa închisă.........cred ca sa dus demult vremea pescuitul din placere cu o miză modica ?!

De putut se poate dar nu te poti lupta cu morile de vânt.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Despre concursuri in 2018

Mesaj de raduleonard »

Zici bine ce zici, mai putin faza cu manelistii, combinatorii... :)). Cred ca fiecare asculta ce muzica vrea si isi castiga veniturile cum poate sau cum il duce capu’...Era vorba aia cu sula si prefectura :))


Sent from my iPhone using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”