Hobaia - sfarsit de saptamina

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

Radule...era un raspuns in spiritul topicului si al ''liniei'' trasate de capitanul nostru de echipa...mentalitatea de invingator care ne-a fost insuflata de Maestru' nu ne permite sa lasam garda jos,asa ca iata propunerea : trei echipe de cate 2 pescari, din loturile prezente pe balta vineri, pun cate o sticla de Chivas si duminica la ora la care zicea Val vedem cine le ia acasa...
:wink:

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

hobaia

Mesaj de bodyghost »

merge cornele...dar vezi ca eu pescuiesc doar ziua noapte va bate mitzanu direct. :roll:
Radu Badica

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cornel Iacob

-auzi frate Cornele dar de la ce i s-o trage lui Maestru mentalitatea asta de invingator ? Pe ce s-o baza ?! :lol: :lol: :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Daca nu se schimba vremea - nu cred ca intram pe Hobaia . Cred ca e namolul pina la gat !

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

Cu parere de rau va anunt ca ideea acestui mic concurs nu e imbratisata de restul echipei,drept pentru care,cu scuzele de rigoare,nu va mai putem lua sticlele de Chivas...Ramane pe alta data... :cry:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Iar ramin nebaut - fir-ar al dracului ! Macar pe un coniac mic sa fii facut pariul :lol: :lol: :lol:

@radu - unde vreti sa va asezati maine ?
@cornel - aceeasi intrebare !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Rezumat Hobaia

- Eu cu Adi am pescuit impreuna cu Adi Zarguzon , Remus Dumitrescu si Florin Solomon . Ne-am asezat in zona A7-B1 , pe mica peninsula .
Primele observatii : - drumul la fel de rau ; stuful a disparut ; nu mai agata ( sau cel putin aici unde am pescuit noi )
- Noi am nadit cu cinepa si maple peas . Am pescuit cu 2 tipuri de boilies . Primul fel Red Hering cu aroma de Squid & Octopus ( Solar ) - dipuite in Pot Shot Solar . Al doilea fel niste ready made , super interesante de la Starbaits ( Arrow ) - mix bird food aroma banana , dipuite in Chocolate Malt de la RH .
Am pescuit cu cite 2 lansete pe fiecare tip de boilie s- in zone diferite de balta . Apa intre 3-4 metri , praguri insesizabile .
Am terminat nadirea pe la 13.30 - primul peste a intrat pe la 18.00 - un romanesc de 2,5-3 kg . La Adi Zarguzon si la Solomon au intrat ceva mai repede ( Zarguzon la Franckfurt si Nea Solomon la Caviar )
De la 18.00 si pin aastazi la 12.00 cind am strins - am prins vreo 20-22 crapi ( numai la noi in stand ) . Impreuna cu Zarguzon , Remus si Solomon cred ca am sarit de 200 kg de crap prins . Media de greutate mai mare ca anul trecut - undeva inspre 4 kg.
Ne-au intrat 4 crapi mari - 1 la noi , 2 la Zarguzon si 1 la Remus - toti intre 11-12,5 kg . In numai 24 ore - asta ma duce cu gindul al faptul ca distrugerea stufului a scos crapii mari in "circuit" . Interesant este ca la Starbaitsurile ready made de banana au mincat mai rar dar numai mari .
Crapul este la fel de bataios si la fel de mult .

Imagine

Mari Zarguzon - crap 11 kg

Imagine

Subsemnatul cu un crap de 10,8 kg

Imagine

Un prieten de-al meu fotografiat cu un crap de 12,450 kg prind de Remus

Avatar utilizator
Bogdan Guguianu
Mesaje: 60
Membru din: Dum Ian 09, 2005 12:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Guguianu »

Eu si Cornel Iacob am stat fix 48 de ore. Daca voi ati stat pe A7-B1, atunci noi sigur am stat pe A6. Super agatatura. Am pescuit intr-o padure de cocioace. Prezentari 78. S-au scos pe mal, 43 de bucati, in greutate de aprox. 170 de kg. 3 pesti sub cantar (nu s-au cantarit). Media 4,250 kg per bucata. S-a pescuit pe 2 standuri a cate 4 lansete. 3 piese peste 10 kg.
11,600 , 16,500 si 10,500. Cel de 16,5 este cel mai mare prins pana acum pe Hobaia.
De retinut ca in 48 de ore s-au scos 8 piese peste 10 kg asa ca nu e de mirare ca in curind sa intre un 20+.
Imagine

Cornel Iacob - crap 11,600 kg

Imagine

Bogdan Guguianu - crap 16,500 kg

Imagine

Bogdan Guguianu - crap 10,500 kg

Toti crapii - sesiune Hobaia
Am tolba plina !

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

hobaia e cea mai buna

Mesaj de bodyghost »

Eu si Mitzanu am stat 60 de ore pe hobaia si am pescuit la 4 lansete. Nada Big Fish de cea mai buna calitate preparata de Adriano Musaro.Bilant 160 de prezentari. 78 de cantar 67 sub 2Kg si 25 de ratari din care dor doi in stuf restul banuiesc ca era din noua generatie de crap finca cele mai multe au fost in prima zi cand am avut mai mici.In total 238 kg de cantar - media 3kg.Cel mai mare a fost de 6.9kg si nu sunt nemultumit de asta.
Radu Badica

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

Eu si Dan am ajuns pe Hobaia vineri seara in jurul orei 21 pm ,ne -am asezat undeva intre vechile standuri B1 si B2 de anul trecut de la Calificari( pe B1 statea Cornel,iar pe B2 pescuia Remus ).Am ales un loc foarte greu ,unde ,de la 5 m de mal incepea o padure de stuf (cam 1,5m inaltime) aflata in aproape intregime sub oglinda apei.Locul nu cred ca mai fusese pescuit . Am aruncat lansetele in balta pe la 23 pm ,pescuind cu homemade-uri,aroma strawbewry de la Solar. Primul peste a intrat cam la 4 ore .Am pescuit 36 ore la 6 lansete bilantul fiind 53 de prezentari din care 34 scosi pe mal cu o medie de 3,5 kg ,unul singur nepunctabil(sub 2 kg).cel mai mare peste, 7,75kg.Cantitatea totala in jur de 119 kg.La ratari,majoritatea(16) parcati in stuf, un a rupt Snake Bite de 15 lb,restul de 2 pierduti in dril (intepati superficial probabil).
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”