INTALNIREA CAPITANILOR

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

clubulpescarilor_decebal

Mesaj de clubulpescarilor_decebal »

@ maestre

care au fost motivele nepunctarii amurului ?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Intreaba capitanii de echipa.
Eu ca organizator am sustinut ca acest lucru nu se poate hotari decit daca toti cei 9 capitani sunt de acord. Daca unul singur era impotriva nu se scotea.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Decebal, esti participant cumva si eu nu stiu ? Sau reporter la ALP ?
Stii cuvantul "unanimitate "?

Mie personal imi pare rau, vroiam sa le demonstrez unor celebrii pescari de ten unde le e locul si sa-i bat cu armele lor.... Oricum , ideea cu concursul special de ten de la anul ramane in picioare, o sa vedeti ce "surprize" o sa apara ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

clubulpescarilor_decebal

Mesaj de clubulpescarilor_decebal »

@ vladut

sunt participant si impreuna cu cei din echipa CLUBUL PESCARILOR vom face tot posibilul sa castigam.... :wink:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

in calitate de capitan al lui Decebal si de prieten al lui Vladut, eu va spun numai atat...v-a-ti cam ingrasat... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:in calitate de capitan al lui Decebal si de prieten al lui Vladut, eu va spun numai atat...v-a-ti cam ingrasat... :lol: :lol: :lol:


Au mancat ten la gratar
:lol: :lol: :lol: :P

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

PUNCTE IMPORTANTE DIN REGULAMENTUL CIPS, APLICATE LA CAMPIONATUL NATIONAL DE PESCUIT LA CRAP EDITIA 2007.

AVERTISMENTE

- Nu poate concura un pescar singur, fiecare echipa trebuie sa fie formata din 2 pescari
- Echipele pot inscrie pe foaia oficiala 6 titulari ( trei echipe de doi), 2 rezerve si un capitan. Capitanul poate fi: o persoana separata, un titular sau o rezerva. In cazul in care capitanul pescuieste intr-un stand, el nu se poate plimba pe balta.
- Echipele care nu inscriu de la inceput rezerve nu au dreptul la schimbari.
- Fiecare lot poate face 2 schimbari, in orice moment al concursului. Schimbarea trebuie comunicata in prealabil arbitrului.
- Rezervele cand intra baga in stand doar echipament, nu nada sau momeala
- Rezervele nu au voie sa intre in standuri
- Se pescuieste cu 4 lansete
- Echipamentul de campare este obligatoriu sa fie kaki sau camuflaj
- Capitanii intra in standurile lor cand vor ( noaptea cu acordul arbitrilor) – nu au voie sa pescuiasca sau sa nadeasca
- Vestele se imbraca din momentul ajungerii la stand si se tin non-stop
- Reaprovizionarea cu nada se face o singura data, la jumatatea concursului – vineri 18,00 – 20,00
- Fara masini pe balta, doar organizatorii si arbitrii se pot plimba cu masinile
- Cantarirea – un arbitru, un vecin si pescarul semneaza pe fisa
- Se puncteaza crapul romanesc si oglinda de la 1500 gr
- Plumbi – min 50 gr
- Se intra in apa pana la genunchi doar cu minciogul si cand se leaga pestele. Drill-ul se face de pe mal.
- Oricate lansete de rezerva puse vertical
- Toate activitatile de pescuit se desfasoara numai in stand
- Pescarii se misca discret, fara zgomot
- 18,30 – 9,00 interzis nadirea grea. In acest interval se poate nadi doar cu bastonul.
- Dupa cantarire pestele nu poate fi returnat in mincioc
- Din momentul in care pe fisa semneaza concurentul, arbitrul si martorul, orice contestatie referitoare la acea cantarire nu mai e luta in seama
- Ultima contestatie scrisa se poate face dupa max. o ora de la final

Contestatiile se fac in scris si se dau arbitrului. Se plateste suma de 100 RON. In cazul in care contestatia se dovedeste intemeiata echipa respectiva primeste banii inapoi.

IN CAZUL INCALCARII DISPOZITIILOR DE MAI SUS ECHIPELE VOR PRIMI AVERTISMENT. LA AL DOILEA AVERTISMENT ECHIPA RESPECTIVA ESTE ELIMINATA DIN CONCURS. EA VA PRIMI UN NUMAR DE PUNCTE EGAL CU CEL AL ECHIPELOR PARTICIPANTE PE SECTOR + UNUL. DACA DESCALIFICAREA SE PRODUCE LA FINALUL CONCURSULUI, CELELALTE ECHIPE DIN SECTORUL RESPECTIV ISI PASTREAZA NUMARUL DE PUNCTE OBTINUTE.


ELIMINARE DIRECTA

- Daca o echipa prezinta la cantar peste mutilat, ranit sau mort
- Pescuitul si naditul cu nada vie
- Pescuitul cu plumb imbracat in pastura, cu arcuri sau feedere
- Folosirea lansetelor mai lungi de 4 m
- Pescuitul din afara standului
- Pescuitul in afara zonei delimitate de liniile paralele ale standului
- Bila de nadit mai mare de 40 mm
- Naditul din afara standului
- Monturi neregulamentare, cu mai multe carlige, sau care, in caz de ruptura, nu elibereaza plumbul.
- Folosirea sonarului
- Montarea cortului sau a echipamentului in afara standului
- Folosirea altor lumini inafara lampii de cap si a lanternei amplasate in cort.
- Mersul cu masina noaptea
- Lasarea standului murdar la final
ALTE DISPOZITII

-se fac 3 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 6.30-7.00, la pranz incepand cu ora 12,30 si seara incepand cu ora 18.
-la aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participle
-exceptie face cazul cand un concurent a prins mai mult de 10 crapi , o captura mai mare de 10 kg .Atunci se pot face si cantariri intre cantarele oficiale.
-cu acceptul arbitrilor si al vecinilor de stand, se pot face cantariri si intre cantarele oficiale
-chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
-arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
-arbitrii sunt obligati sa verifice daca concurentii dispun de saltea de receptie, minimum 15 saci de crap, minciog ecologic si spray dezifectant.
- arbitrii pot pune concurentii sa scoata lansetele din apa pentru verificari
Ultima oară modificat Sâm Iun 16, 2007 10:43 de către andrei vladeanu, modificat de 2 ori în total.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

ora 8,00 - adunarea pe balta
ora 8,30 - tragerea la sorti
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

cred ca "fara masini pe balta, doar organizatorii si arbitrii" e doar o gluma...presupun ca trebuia spus ca numai organizatorii si arbitrii au voie sa circule cu masinile pe balta, iar masinile concurentilor stau lipite de stand, asa cum s-a hotarat la adunarea capitanilor.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vali dumitru »

@ Andrei

Cu pestele mutilat e o problema , cred ca-i observat si tu ca majoritatea pestilor au viermisori sub solzi si mai mult de-abia a iesit din bataie si au rani pe ei. Deja Dan Pasat a inceput sa arunce unele substante in apa ca scape pestii de viermisori. Cred ca arbitrii o sa tina cont de aceste aspecte.
Valentin Dumitru

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”