International Balaton Carp Cup 2018

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de szabo laszlo »

Sunt convins ca toate echipele sunt valoroase dar se pare ca crapii sunt cantonati in zona Balatonbereny - Fonyod de pe malul sudic ,primele 20 echipe din clasament pescuiesc in aceasta zona iar cei din frunte se pare ca sunt in padurea de la varsarea Kisbalatonului in Balaton o zona cu multe aluviuni aduse de pe Kisbalaton vezi poza google maps https://www.google.ro/maps/@46.7076007, ... a=!3m1!1e3

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de Alexandru Popescu »

HÍRZÁRLAT - RESULTS BANED


Are cineva idee de ce nu putem vedea clasamentul ?
...

neamtzzu
Mesaje: 718
Membru din: Vin Mar 30, 2012 16:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de neamtzzu »

Clasamentul....blocat?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de oanavictor »

Sa deblocat
Felicitari Baboieru si Borcan ,locul 7 la genera
L si locul 1 pe sector .
Felicitari Tata Nitu !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Tudor Cosmin
Mesaje: 432
Membru din: Mar Apr 18, 2006 13:06
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de Tudor Cosmin »

Felicitari "BABOIERU TEAM"!!! Felicitari tuturor!!!
CAMPION NATIONAL 2011 & 2014 & 2015 & 2016

Anonimous
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 14:12
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de Anonimous »

Acum.ca s-a terminat....
Pareri?
Impresii?
Nimeni nimic?
Ce ati facut bine?
Cu ce ati gresit?

Asteptam feedback!

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: International Balaton Carp Cup 2018

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Balatonul a facut cea mai tare figura in acest an. Pentru ca vremea a fost ideeala pentru pescuit, s-a reusit capturarea a 51775.92 kg cu o medie de 8.43 kg.
Despre pescuitul in sine, este stiut deja ca este atipic, special, crapii vin in numar foarte mare pe vaduri si in cateva zeci de minute te lasa fara nada, daca nu te misti repede.
Zonele mai bune si-au spus deasemenea cuvantul; greu si nimic anormal in faptul ca pestii prefera unele zone mai mult decat altele.
Anticipam inainte de concurs ca zonele cu stuf vor face legea...asa a si fost.
Detaliile de pescuit nu se schimba foarte tare, doar ca am observat ca pregatirea trebuie facuta pentrua a prinde 2000 kg si cu plumbi si cu nada.
Numaram plumbii pe final si am avut vreo 200 bucati. Pesti nepunctabili multi, la limita ce este drept (4.85, 4.95...), crapi care anul viitor vor intra pe foaie.
Balatonul este cel mai tare lac pe care am pescuit vreodata, pentru ca iti permite sa speri pana la final, dar te poate si nenorocii daca se schimba vantul sau ramai fara nada.
Aici 300 kg sunt nimic de recuperat si asta au aratat-o Babi cu Borcan si Ghita care au obtinut cea mai buna clasarea unei echipe romanesti.
Felicitari tuturor echipelor si as mai aminti echipa lui Tata Nitu (care cred ca a prins foarte multi crapi, pescuind din mana)...Bravo Tati !
In rest Romania a fost reprezentata de echipe bune care trebuie sa invete din aceasta experienta ca pregatirea si necesarul pentru acest concurs, sunt date absolut speciale si nu au element de comparatie.
Noi, The One Team am pescuit intr-o zona de mijloc a unui strand cu 5 locuri si eram tare tristi dupa tragerea la sorti. Bazinul Central este cunoscut ca unul nu foarte bun. Asta pana acum cand echipele din aceasta zona au sarit bine de 500 kg / echipa.
Am avut pestele tot timpul in zona doar ca nu il prindeam decat atunci cand batea vantul de Nord. Am avut doua reprize de cate 8-10 0re in care am prins cam 400 kg. IN rest ciupeam si adaugam cate 15/20 kg pe foaie. Pescuiam sub balizele vecinilor pentru ca zona era plina de mal si aveam doar o fasie de zona buna de plasat monturile. Nadeam 1/1.5kg pe montura la fiecare plantare si cand aveam trasaturi la 5 minute scadeam putin din cantitate, gandind sa nu ramanem fara nada.
Un minim necesar de nada pentru Balaton credeam ca este 150 kg boilies si 150 kg de seminte. Acum, vazand ce s-a intamplat la aceasta editie spun ca necesarul de nada minim este 250 kg boilies si semintele sunt un bonus care poate fi utilizat sau nu. Noi acum ne-am intors cu ele acasa.
Pentru editia urmatoare inscrierile se vor deschide in septembrie si trebuie sa stiti din timp, ca taxa se va achita integral fara procedura de avans, ca pana acum.
A fost anuntata cresterea numarului, la 250 echipe cu limitarea locurilor alocate pe natiuni.
Au fost cateva situatii de neachitare a diferentei ce a condus la anularea unor inregistrari....lucru nedorit si care nu da bine pentru imaginea competitiei.
In rest, astept si cred ca toata lumea asteapta urmatoarea editie a IBCC.
Rezultatele finale : http://ibcc.hu/results_2018/
Fişiere ataşate
poza total kg.jpg
poza total kg.jpg (74.31 KiB) Vizualizat de 1072 ori
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”