Istoria participarii Romaniei la Campionatul Mondial de Crap

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

tudorel
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 16, 2005 13:01

Istoria participarii Romaniei la Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de tudorel »

2000 Italia St. Lorenzo Su'Larno
Lupsan Aurel
Nitu Ioan

Oana Victor
Tomoioaga Liviu

Bratu- Gheorghiu-Cioflanc

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Ai cumva si clasamentul individual si pe tari?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu prea scrie nimeni pe aici . Chiar nu se stie nimeni cum s-au comportat echipele noastre nationale pina acum la competitiile mondiale ? Ma refer la perioada pina in 2004 - ca de atunci stim cam ce s-a intimplat !
Se pare ca exista o aura de mister si cerc privat asupra acestui subiect . Eu zic ca nu e nimic rau ca nu s-au obtinut rezultate , important este sa sa vedem cam care au fost cei care ne-au reprezentat atitia ani , pe banii lor ! Curaj fratilor !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Nu e nici un secret. Numai ca la vremea aceia nu existau atitea echipe de pescari. Abia, abia se puteau aduna 3 echipe. Ce echipa de rezerva? De unde? Nada aveai numai daca ieseai pe afara s-au daca aveai ceva prieteni sa-ti trimita. O alta sursa erau boiliesurile facute de Tata Nitu. La vremea aceia erau excelente. In 1999 cind echipa Romaniei a participat prima oara la CM multe din echipele de azi nici nu stiau ce-i pescuitul si cu ce se maninca.(nu o spun cu rautate)
Participarile se faceau cu bani din buzunarul fiecaruia, insa dorinta de a fi si Romania acolo era imensa.
Prima editie a avut loc in 1999 cind Romania nu a participat.
A doua editie 2000 Italia - Romania participa si ocupa locul 6
A treia editie 2001 Portugalia - Romania ocupa locul 4
A patra editie 2002 Franta - Romania ocupa locul 5
A cincea editie 2003 Italia - Romania ocupa locul 12.
A sasea editie 2004 Portugalia - Romania ocupa locul 2

In 2001 Romania a pierdut podiumul la un peste.(trebuia sa puncteze in ultimul sector)
As vrea sa mai precizez ca la vremea aceea Lupsan a fost inima si catalizatorul acelor loturi. Lui datoram prezentele la cele 5 CM.
Eu cred ca ar trebui sa-i respectam pe toti acei nebuni care au crezut ca o data si o data echipa Romaniei va prinde si podiumul.
Anul trecut l-am prins, anul acesta sper din tot sufletul, ca cei ce ne vor reprezenta vor deveni CM.
De-a lungul timpului, cu toate greutatile, eu zic ca Romania s-a comportat onorabil.

Pe scurt cam asta a fost istoria.
SA AUZIM DE BINE.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Poate aflam si cine ne-a reprezentat ca in afara locului 12 - restul locurilor nu sunt chiar rele . Are idee cineva de componenta echipelor participante ?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Val,

Majoritatea stiu cine erau cei ce participau. Nu are rost sa riscam iarasi discutii despre mafie, ca lotul se facea la un sprit etc.
Eu am vrut sa arat faptul ca, in primii trei ani de participare, cu toate greutatile si nivelul la care eram in materie de pescuit, rezultatele au fost onorabile.
In 2003 cind a inceput sa se mai gaseasca si pe la noi cite ceva, (de regula ne aducea Grabmayer) s-au incercat primele selectii. Pista fiind Sarulesti.
Primul lot format in urma primelor selectii a avut componenta:
Nitu & Lupsan ; Oana & Marcel ; Bobi & Sergiu ; rezerve Doru (Oslobeanu) & Dan.
Ar fii de precizat ca echipa Nitu & Lupsan Nu au participat la selectii, fiind calificati direct. (hotarirea s-a luat de catre ceilalti participanti, ca respect si recunoastere a eforturilor si rezultatelor celor doi de-a lungul timpului.)
Interesant ar mai fii de amintit faptul ca cei calificati veneau din: Sf. Gheorghe, Brasov, Bucuresti, Sinaia si Constanta. :roll:
In 2004 stim cu totii cum a fost la Hobaia si faptul ca s-a obtinut cel mai bun rezultat.

tudorel
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 16, 2005 13:01

Mesaj de tudorel »

2001 - Montargil Portugalia

Lupsan Aurel - Nitu Ioan
Radu Badica - Leopold Denk
Chifa Marcel - Oana Victor
Radu Silea - Georgian

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bodyghost »

Montargil Portugalia 2001

Nitu - Lupsan locul 6 individual
Oana - Chifa locul 12 individual
Badica - Denk locul 13 individual

1. Croatia
2. Portugalia
3. Italia
4. Romania
5. Belgia
6. Franta
Radu Badica

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

In Italia in 2003 Romania a luat locul 12, la egalitate fiind cu Austria, Belgia, Franta si Portugalia, departajarea intre locul 8 si 12 a fost facuta de alfabet.

tudorel
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 16, 2005 13:01

Mesaj de tudorel »

2002 - Franta - Rennes

Lupsan Aurel - Nitu Ioan
Oana Victor - Chifa Marcel
Badulescu Nicolae - Hansa Serban
Georian

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”