PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLASIEI

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:Am facut calculele pentru cele 3 sisteme propuse (actual ,Mitranescu si mine )

Actual

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu = 4 puncte (11 acumulate cantitate/calitate )
loc 2 -Masu -Voicu -Dinescu =8 puncte (18 acumulate cantitate/ calitate )
loc 3 -Rapciuc --------------=9 puncte (17 acumulate cantitate/calitate )
loc 3 Mitranescu ------------=9 puncte (17 acumulate cantitate/calitate )

-----------------------------------

----------sistem "Mitranescu " cele mai bune doua rezultate si cantitate din 3 ------------

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu = 2 puncte si 614 kg
loc 2- Masu -Voicu -Dinescu =4 puncte si 393 kg
loc 3 -Rapciuc = 3 puncte si 638 kg
loc 3 -Mitranescu =5 puncte si 621 kg
mai sunt echipe cu 5 puncte :wink:

se schimba clasamentul si devine

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu
loc 2 -Rapciuc
loc 3 -Masu -Voicu -Dinescu

-----------------------sistem "Iulian " cu punctajul propus ------------------------

trebuie sa plec la atelier sa fac niste bile si fac calculul cand revin
o zi buna :wink:
Ce calcule sa faci Iuliane.
De unde stii tu rezultatele echipelor care au jucat la misto ultima mansa , daca o faceau la intensitate maxima ?

Intelege ca propunerea era facuta sa ramana cat mai multe echipe in joc.
Recunosc acum ca tot o prostie era in acest sens si nu am cum sa ma pun cu "matematicienii" care au studiat de 10 ori mai mult fisele concurentilor decat sa pescuiasca si care in ultimile 4 ore de concurs au "rezolvat" munca de trei zile a unor echipe care chiar au muncit .

Nu sunt ranchiunos si nu am nimic cu persoanele in cauza , dar ce ma doare este ca ne complacem in situatia aceasta.
Acceptam un sistem ce da loc la n variante de noncombat , combat , multiple variante de greseli ( grame , o cifra , ... ) . Trebuie sa calculam de nebuni ce ??? Fisele noastre daca sunt in minus sau ale tuturor participantilor ?
Pai toti influenteaza clasamentele astea in grame facute pentru "calitate''.

Am incercat sa ma adaptez majoritatii si sa accept sistemul care include "calitatea" . Nu stiu care majoritate ca eu cu cine vorbesc toti considera ca este o gresala . Este adevarat am vorbit numai cu pescari cu discernamant , castigatori de podiumuri .

Nu cred ca am inaintat intr-o gresala mai mult decat cu aceste concursuri de calitate - cantitate . Bine macar ca am reusit sa ma abtin de cele numai pe "calitate" .

Spuneti aici cei care sustineti "calitatea" cum selectati voi crapii si cum ii mutati prin balta dupa mirificele voastre nade si arome. Spuneti cum . Macar la cate spume am pe mine sa ma distrez putin . Ia spuneti cum !?

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de Genes Florin »

in lada frigorifica:))))
Balta Puiesti

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de doru_croc »

Genes Florin scrie:in lada frigorifica:))))
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ti-ai revenit?
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

celmare
Mesaje: 86
Membru din: Lun Sep 17, 2012 19:02
Puncte: 0
Localitate: brasov

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de celmare »

salut nu sunt in masura sa d au idei dar o intimplare va pot povesti am fost plecat cu serviciul intro zona prin partea de nord a tari si din intimplare era o balta in apropiere binenteles nu m am putut abtine si m am deplasat la balta era organizat un concurs la fel gen moara dar spre uimire mea o echipa era compusa din 6 pescari cite 2 pescari pe fiecare sector intrind in discutie cu un participant l am itrebat de ce schema aceasta m ia explicat foarte politicos cu ani in urma ieseau aceleasi discuti cu care va confruntati acum iar in schema respectiva fiecare lot are echipa pe un sector la urma se trage linie si se aduna lotul cu cel m ai bun punctaj cistiga :idea:
Pescar incepator !

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de Madalin Dirla »

Eu am decis(dupa Cupa Iernii 2013) sa nu mai particip la concursurile bazate pe cantitate/calitate mai ales pe MV2 unde schimbi standul dupa 22 de ore si nu iti poti face nici o strategie pt. peste mare.Este o parere personala,nu am nimic cu nimeni sa nu se inteleaga gresit.Daca se vor tine si concursuri bazate doar pe cantitate voi raspunde oricand prezent.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de Genes Florin »

Pe loturi.
Balta Puiesti

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de petre iulian »

Am facut calculele pentru cele 3 sisteme propuse (actual ,Mitranescu si mine )

Actual

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu = 4 puncte (11 acumulate cantitate/calitate )
loc 2 -Masu -Voicu -Dinescu =8 puncte (18 acumulate cantitate/ calitate )
loc 3 -Rapciuc --------------=9 puncte (17 acumulate cantitate/calitate )
loc 3 Mitranescu ------------=9 puncte (17 acumulate cantitate/calitate )

-----------------------------------

----------sistem "Mitranescu " cele mai bune doua rezultate si cantitate din 3 ------------

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu = 2 puncte si 614 kg
loc 2- Masu -Voicu -Dinescu =4 puncte si 393 kg
loc 3 -Rapciuc = 3 puncte si 638 kg
loc 3 -Mitranescu =5 puncte si 621 kg
mai sunt echipe cu 5 puncte :wink:

se schimba clasamentul si devine

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu
loc 2 -Rapciuc
loc 3 -Masu -Voicu -Dinescu

-----------------------sistem "Iulian " cu punctajul propus ------------------------

castiga cel care acumuleaza cel mai mic numar de puncte la calitate si cantitate pe toate mansele (adica se contabilizeaza 6 clasari )

punctaj :(si la calitate si la cantitate )

loc 1 =1 punct
loc 2 =2 puncte
loc 3 =3 puncte
loc 4=4 puncte
loc 5 =4,1 puncte
loc 6 =4,2 puncte
loc 7=4,3 puncte
loc 8=4,4 puncte
loc 9 =4,5 puncte
loc 10 =4,6 puncte

-----------------------------------


loc 1 -Ghita -Pate -Nicu - 2 cant +1 cal =2+1=3 puncte
--------------------------2 cant +3 cal =2+3=5 puncte
--------------------------1 cant +2 cal =1+2=3 puncte

---------------------------TOTAL =11 PUNCTE

loc 2- Masu -Voicu -Dinescu -4 cant +1 cal =4+1=5 puncte
-----------------------------3 cant + 4 cal =3+4 =7 puncte
-----------------------------3 cant +4 cal =3+4=7 puncte

----------------------------TOTAL =-19 PUNCTE

loc 3 -Mitranescu -1 cant +2 cal =1+2=3 puncte
------------------3 cant +4 cal =3+4 =7 puncte
------------------3 cant +4 cal =3+4 =7 puncte

-------------------------TOTAL =17 PUNCTE


loc 3 -Rapciuc -6 cant+6 cal =4,2 +4,2 = 8 ,4 puncte
---------------1 cant +1 cal =1+1 =2 puncte
---------------2 cant + 1 cal =2+1=3 puncte

---------------TOTAL =13,4 PUNCTE

loc 1 -Ghita -Pate -Nicu- 11 PUNCTE
LOC 2 -Rapciuc -13,4 puncte
loc 3 -Mitranescu 17 puncte


Dane ma raportez la primele 4 pozitii din clasament doar.... si vezi care este "clasamentul adevarului "

Eu cred ca mai de `adevar este clasamentul propus de mine in care o echipa a tras o gherla dar s/a putut redresa ......

vezi bine ,clasamentul asta zice adevarul :wink: ....locul doi cu o gherla de loc este la doar 2,5 puncte dupa locul 1 :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de Dan Mitranescu »

Apreciez munca depusa in folosul comunitatii. :) Putini se straduiesc.
Rezultatele erau cu totul altele daca se pescuia pe clasamentele propuse. Nu stiu care , dar parerea mea este ca echipele discutate nu mai faceau atatea puncte in ultima mansa datorita faptului ca se juca total altfel.
Concursul trecut am ajuns la concluzia ca se pot aranja cartile numai in cateva ore ( ultimul cantar ) , asa ca atat timp cat este pe puncte nu o sa se rezolve niciodata. Trebuie sa cautam cu totul altceva . Avem timp toata iarna. :)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de petre iulian »

Dane m/am gandit la o noua varianta :

concurs de 96 ore (4 zile ) cu schimbare de locuri calitate (5 pesti) -cantitate :lol:

Calitatea si cantitatea se noteaza separat iar dupa 3 zile raman mai departe 6 echipe in ultima mansa .
Raman primele 3 echipe clasate mai bine la calitate (se cumuleaza punctajul obtinut din cele 3 manse )+ primele 3 echipe clasate mai bine la cantitate (se cumuleaza punctajul obtinut din cele 3 manse). In caz de egalitate de puncte la calitate departajarea se face la pestele cel mai mare si la cantitate la cantitatea ce-a mai mare prinsa .

in ultima mansa (finala s-o denumim ) raman 6 echipe in total si se pescuieste pe (ponton 1 ,2,3,4,6,7 si primul loc de pe pamant )-Se pot marii sau scade numarul participantilor la `finala -organizatorul decide cate locuri considera ca sunt egale ca valoare cat de cat ...

Castiga echipa cu ce-a mai mare cantitate de peste prinsa la finalul mansei :wink:

ce echipa mai ajuta alta echipa(non-combat) in finala tinand cont ca din 6 chipe 3 castiga si toate placa egale in finale ?

ce zici Dane ?.. merge ?

am lasat si `calitate in cele 3 manse ca sa mai echilibrez standurile :wink: dar o calitate proasta nu influenteaza pe cel care prinde mult si face cantitate :wink:

normal costul nu creste mult pt. ca in ultima mansa sunt mai putini arbitrii si poate putem inchiria doar zona pontoanelor ca sa fie mai bine la bani :wink:

ps. e cam ciudat sa pleci dupa 3 zile acasa dar nu au ce cauta echipe care nu mai au sanse in ultima zi :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: PROPUNERE REGULAMENT CUPA IERNII / PRIMAVERII MOARA VLA

Mesaj de petre iulian »

de `foame (si dupa cateva pahare :D ) am mancat cateva litere dar sper ca se intelege ce vreau sa spun .

orice sfat -propunere este bine -venita :wink: Numai impreuna putem face un regulament bun :wink:
Sarbatori fericite tuturor !!!
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”