Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de robyvan »

Lao scrie:marcelica, anuntul are 2 ani.
Poate vrea sa fie infruntat..... :lol:
slowly we rot- by Obituary

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: reclama falsa

Mesaj de Dan Mitranescu »

marcel_72 scrie:Danut nu le mai face reclama falsa,nu stiu ce castigi dar nici nu ma intereseaza dar cred ca e corect sa incepem sa spunem adevarul.
Daca nu este adevarat din cea am spus infrutatima.
Din modul de adresare stiu ca faceti parte din oamenii care ma cunosc destul de bine, poate chiar de cand eram copil. Va salut cu respect, chiar daca aveti doua postari.
Mai mult ca sigur ca am mai vorbit pe tema asta.
Discutiile astea le port cu prietenii sau cu clienti apropiati , de mai bine de 12 ani , de cand pescuiesc pe Mihailesti.
Nu am dat niciodata mura in gura ( loc-momeala-ora-prinzi un sac) si nici nu am sa dau. Am incercat numai sa dau un sfat bine ticluit, prin care cei cu adevarat apropiati puteau sa inteleaga ce potential are o balta la 5 minute de Bucuresti ( de cand baga radarul la Buda fac 10 :D ).
Am chiar cativa prieteni carora le este suficient sa stie ca am fost de doua-trei ori consecutiv pe o balta, ca sa stie deja tot. :wink: ( la 12 ani deja ... :) )
Adevarul nu pot sa il spun niciodata :D . Ca asa este in pescuit. Pot sa spun insa ca nu este cel pe care il banuiti.
Pe vremea lui Lodi cand balta clocotea de peste, la fel auzeam aceleasi vorbe. " ca este balta scumpa, ca ce drept are de inchiriat, ca baga plase si curent, ca este drogat, ca are puscarie, ca nu mai este peste" si tot asa. Si va spun ca partide de pescuit cum am avut in perioada aia, nu am avut de multe ori in alte locatii. Daca ma cunoasteti, poate stiti. :wink:
Nu eram singurul. Erau si altii care bateau balta sistematic . Amintesc cu placere pe Nea Virgil , Nea Petrica Georgescu , Nea Gigi Iorgu, Marius ( tomberon ) , Bolero, Robert si Marius.
Spun acum adevarul, ca il vreti. Luau ( luam :) ) peste cu sacul , in timp ce altii se vaietau de plase, curent... si ca era mai bine odata.

Hai sa ne apropiem putin. In toamna lui 2013, cand a scazut lacul , au fost prinse tone multe de stiuca !!! Stiati asta ? Nu mai pun ca si exemplare intre 5 si 10 kg.
Pai unde ati mai auzit de asa ceva pe o raza de 300km de Bucuresti ?
Dau acest exemplu pentru cei care stiu ca stiuca este printre cele mai vulnerabile la braconaj ( apa mica ) si pot asocia asta cu celelalte specii din lac ( somn , crap , salau ) ,din care nu gasesti unul pe un km de plasa. :wink: Nici de data asta nu spun mai mult si nici exemplu nu ma pot da, din modestie :roll: :D .
Stiti ca foarte multi crapi ce ajung pe carpodroame sunt prinsi pe Mihailesti ? Si vorbim de +20 . Ati mai scos una de la mine ! :wink:
Cati teni de +25 se prind in fiecare an ? Majoritatea cu twisterul de corp, accidental, ca de gura nu mai poate lumea sa stea cu fundul pe dale, fara pat, fara cort , :) ... . Cati somni se prind pe pripoane de localnici in fiecare an ?

Va spun eu adevarul gol golut. Atat pe Dunare, Olt cat si Mihailesti ( ca pe astea le stiu ) se prinde peste bine, indiferent cat de braconate sunt sau nu .
Si va mai spun tot un adevar gol golut. Problema prinsului de peste nu vine din partea baltilor sau a braconajului, ca asta este impartit si egalizat de la sine. Trebuie cautata din sens opus, ca parca nu imi vine sa cred ca toti pescarii sunt la fel de experimentati, muncesc si investesc in a cunoaste o balta la fel de mult. Nu a plouat si nu o sa ploua niciodata cu crapi. :wink:

In alta ordine de idei. O stiti pe aia cu "da muzica mai tare si inchide-o" ! :) Asa o sa fie si cu Mihailestiul. Din cate stiu balta a fost preluata de un om care chiar vrea sa investeasca acolo.
Deja se vede acest lucru. Braconajul a fost oprit in mare parte. Vrea sa populeze si cum este normal, sa o bage cu un regim mai strict, adica asa cum sunt majoritatea baltilor private.
Nu stiu de ce, dar sunt sigur ca o sa fiti mult mai deranjat de acest lucru, chiar daca braconajul dispare complet. :wink:
Si braconaj nu inseamna pescuitul cu plase legale. Concesionarea da acest drept de a se recolta peste.

In schimb, prinsul de peste 5kg de peste pe ape publice ( cum sustineti ca doriti lacul :wink: ) este braconaj. Pescuitul cu mai mult de doua lansete este tot braconaj. Asa ca eu unul nu am sa spun de nimeni niciodata ca este braconier ! Nici macar nu pomenesc cuvantul asta . :wink:

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Stefan B »

Am pescuit pe Mihailesti cu ceva ani in urma..., avand diferiti administrator la conducerea afacerii. Este un lac cu mare potential, dar care intr-adevar trebuie sa stii unde sa pescuiesti, unde sa te asezi ....sa tii cont de conditiile meteorologice...

Printre primele pescuituri care l-am trait la Mihailesti (inainte de 89 ....eram un copil de 7-9 ani)....erau pe fundul lacului .....adica mergeai cu masina pe jos ...si erau formate lacuri de diferite dimensiuni si cu adancimi serioase ...La momentul respectiv pescuiam la trestie din patru bucati .....iar pluta era la virful trestiei ....si tot nu ajungeam pe fund .....

Este foarte greu sa o golesti de peste .....inclusive daca pescuiesti industrial .....

Prin anii 1996-2000 (cand eram in facultate) ...am avut un prieten de familie, pensionat pe caz de boala, care isi luase casa fix in Mihailesti si ani la rindul avea abonament de la ANPA pt pescuit sportiv. Pescuiam zi, de zi ...si cu barca si fara barca....ne alegeam ce peste dorim sa prindem ....(clean, somn, rapitor....mreana, sabioara, caras, crap/ten) si atunci erau cu plasele, mai puitn cu current .....si tot prindeam toate speciile enumerate.

Am pescuit si cand era Lotzi ....era mai din topor asa ...dar daca ii spuneai ce ai de spus ...pleca si nu te mai deranja ....si am prins niste amuri de nu-mi venea sa cred ca are balta ...asa ceva ..... Oricum din 2003-2004 nu am mai pescuit niciodata pe Mihailesti !

Venind mai la present ...am inteles ca lacul a fost preluat de ceva vreme de Gigi Stefan ....care chiar dezvolta si o productie de crestere crap .....si e interest si de pescarii sportivi. Stiu ca in unul din anii ...la o furtuna ....s-au rupt custiile de crescut crapii si vreo 25 t s-au dus catre "populare" .....

Eu zic ca cel mai greu lucru pe Mihailesti este localizarea pestelui .....tinand cont de conditiile meteo...care joaca cel mai determinant rol ...in totdeauna conditiile meteo mi-au determinat capturile si tipul de peste vizat ....

Sa auzim de bine si poate mergem odata sa vedem ce se intimpla .....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu mai este domnul Gigi Stefan la administrarea lacului . A predat stafeta .
Ce am observat ca se intampla in ultima vreme pe Mihailesti, ma face sa spun ca lacul intra pe un altfel de drum.
Totul se face privind lucrurile pe termen lung si consider ca cine gandeste asa, chiar doreste sa faca treaba. :wink:

Avatar utilizator
CristianBadislav
Mesaje: 202
Membru din: Mar Noi 20, 2012 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de CristianBadislav »

Dan Mitranescu scrie:Nu mai este domnul Gigi Stefan la administrarea lacului . A predat stafeta .
Ce am observat ca se intampla in ultima vreme pe Mihailesti, ma face sa spun ca lacul intra pe un altfel de drum.
Totul se face privind lucrurile pe termen lung si consider ca cine gandeste asa, chiar doreste sa faca treaba. :wink:
Eu am inteles ca a fost populata cu o cantitate foarte mare de crap, pana in 2016 pescuitul este interzis ;)
Când vei fi tăiat ultimul copac, contaminat ultimul râu şi pescuit ultimul peşte, atunci îţi vei da seama că banul nu poate fi mâncat. ·.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

CristianBadislav scrie:
Dan Mitranescu scrie:Nu mai este domnul Gigi Stefan la administrarea lacului . A predat stafeta .
Ce am observat ca se intampla in ultima vreme pe Mihailesti, ma face sa spun ca lacul intra pe un altfel de drum.
Totul se face privind lucrurile pe termen lung si consider ca cine gandeste asa, chiar doreste sa faca treaba. :wink:
Eu am inteles ca a fost populata cu o cantitate foarte mare de crap, pana in 2016 pescuitul este interzis ;)
Si eu am auzit acelasi lucru, dar nu direct de la administratia lacului, ca sa pot sa spun ceva concret.
Cand am sa trec pe la dansii (pentru organizarea concursului de casting ) ma pun la punct si cu informatiile. :)

Avatar utilizator
CristianBadislav
Mesaje: 202
Membru din: Mar Noi 20, 2012 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de CristianBadislav »

Dan Mitranescu scrie:
CristianBadislav scrie:
Dan Mitranescu scrie:Nu mai este domnul Gigi Stefan la administrarea lacului . A predat stafeta .
Ce am observat ca se intampla in ultima vreme pe Mihailesti, ma face sa spun ca lacul intra pe un altfel de drum.
Totul se face privind lucrurile pe termen lung si consider ca cine gandeste asa, chiar doreste sa faca treaba. :wink:
Eu am inteles ca a fost populata cu o cantitate foarte mare de crap, pana in 2016 pescuitul este interzis ;)
Si eu am auzit acelasi lucru, dar nu direct de la administratia lacului, ca sa pot sa spun ceva concret.
Cand am sa trec pe la dansii (pentru organizarea concursului de casting ) ma pun la punct si cu informatiile. :)
poate in 3-4 ani avem campionatul mondial pe lac la Mihailesti :lol:
Când vei fi tăiat ultimul copac, contaminat ultimul râu şi pescuit ultimul peşte, atunci îţi vei da seama că banul nu poate fi mâncat. ·.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

CristianBadislav scrie:
poate in 3-4 ani avem campionatul mondial pe lac la Mihailesti :lol:
Ne incurca putin Corbu. :D

marcel_72
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 31, 2015 12:56

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de marcel_72 »

Am observat cand a fost postat anuntul coane, dar nu am putut sa ma aptin sa nul comentez,de ce nu vreti sa credeti ca este braconat 24 din 24 si locurile cele mai bune de pescuit sunt plase bagate daca doriti ne intalnim si va demonstrez,eu locuiesc in Bragadiru am copilarit pe arges stiu toate gropile,si locurile de caras crap, salau.....dar din pacate e pe cale de disparitie.Ce predomina acum in lac ieste novacul.
Cu furtuna care a rupt tarcurile de plasa si ascapat 24t ie poveste.Nu se stie exact cum s-au rup sunt multe variante,ca leau taiat cei din Mihailesti........... si in niciuncaz 24T :lol:

Astept o invitatie pe mihailesti adresa de meil marcel_frigorifice@yahoo.com

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

marcel_72 scrie:Am observat cand a fost postat anuntul coane, dar nu am putut sa ma aptin sa nul comentez,de ce nu vreti sa credeti ca este braconat 24 din 24 si locurile cele mai bune de pescuit sunt plase bagate daca doriti ne intalnim si va demonstrez,eu locuiesc in Bragadiru am copilarit pe arges stiu toate gropile,si locurile de caras crap, salau.....dar din pacate e pe cale de disparitie.Ce predomina acum in lac ieste novacul.
Cu furtuna care a rupt tarcurile de plasa si ascapat 24t ie poveste.Nu se stie exact cum s-au rup sunt multe variante,ca leau taiat cei din Mihailesti........... si in niciuncaz 24T :lol:

Astept o invitatie pe mihailesti adresa de meil marcel_frigorifice@yahoo.com
Pai ne cunoastem, Marcel. :wink:
Domnul Stefan a incercat sa faca ceva mai multe, dar din birou este greu de gestionat o balta.
A renuntat din cauza asta.
Acum lucrurile sunt schimbate. Pescuitul o sa fie inchis cel putin un an, din ce am inteles, iar puterea de control a noii administratii, intrece cu mult ce a fost pana acum.
Eu unul consider ca este spre bine.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”