Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dupa doi ani de reinprospatare piscicola a barajului Mihailesti conducerea lacului vine in atentia pescarilor cu o oferta de luat in calcul.
Aflat la numai 15 minute de Bucuresti , cu acces permanent indiferent de conditiile meteo , lacul este o varianta buna pentru iesirile scurte la pescuit, de pana in 12 ore .
Speciile de pesti rapitori din lac sunt stiuca , salaul si somnul .Acestea chiar daca se inmultesc pe cale naturala si nu sunt in cantitati impresionante , au oferit satisfactii de neuitat pescarilor ce frecventeaza acumularea prin exemplare mari sau atacuri repetate .
Pe langa populatia de crapi existenta , cu multe exemplare de doua cifre , conducerea a facut populari cu aceasta specie.Astfel se prind frecvent crapceni de 3-4 kg .Inclusiv amurul a fost introdus in cantitati mari , acum avand greutati intre 3 si 5kg .
Carasul si balosul mare sunt prezenti pentru unditari.

Conditiile de pescuit sunt urmatoarele :
-se pescuieste de la rasaritul si pana la apusul soarelui.
-patru lansete si doua undite
-se pot retine 5kg peste sau un singur peste ce depaseste aceasta greutate
-permisul de pescuit pe un an de zile costa 450 lei pentru pensionari si 600 lei intreg.
Permisele se pot achizitiona de la magazinul meu.

Lasand partea asta de descriere sumara a lacului ,care poate sa para "pompoasa" , va spun ca pescuiesc de 10 ani aici si cine invata balta este multumit de iesirile facute . In plus popularile facute in ultimii doi ani au scos la mancare si exemplarele vechi ale baltii.
Si cel mai important lucru ,cel putin pentru mine ... : avand permis , orice dimineata sau dupa-amiaza libera se poate transforma intr-o partida de pescuit ce nu implica costuri care sa-ti taie elanul ...

Nu am nici cel mai mic avantaj din cele spuse pana acum si nici din vanzarea permiselor . Fac acest lucru pentru ca am considerat ca oferta administratiei lacului este una ce vine in ajutorul multor pescari carora "vremea de acum " le-a limitat placerea partidelor de pescuit ...

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de razvan u. »

Pescuitul din barca proprie este permis?
C. S. PELICANUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

Razvan Ulmeanu scrie:Pescuitul din barca proprie este permis?
Pescuitul din barca proprie este permis in doua variante : pe 12 ore 50 lei sau abonament anual de 2000 lei.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Claudiu Garlea »

Nu se pot achizitiona si bilete de 12h/24h? Nu neaparat de la dumneavoastra din magazin, si daca DA. Pe unde se intra in baraj (nu cred ca-i placut sa pescuiesti pe dalele alea de beton, cel putin pentru mine).

BClaudiu
Mesaje: 134
Membru din: Joi Mar 01, 2012 22:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de BClaudiu »

platesti pe malul apei cand vin paznicii

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Claudiu Garlea »

BClaudiu scrie:platesti pe malul apei cand vin paznicii
Asta da, am cam gresit eu intrebarea, e vina mea. Eu cand am mai trecut pe acolo, am vazut pescari ce stateau pe malul ala abrupt, d-asta.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Dan Mitranescu »

GClaudiu scrie:Nu se pot achizitiona si bilete de 12h/24h? Nu neaparat de la dumneavoastra din magazin, si daca DA. Pe unde se intra in baraj (nu cred ca-i placut sa pescuiesti pe dalele alea de beton, cel putin pentru mine).
Pescuitul se face numai "de la rasarit pana la apus " deci varianta de 24 ore iese din calcul.
Costul unei partide de pescuit este de 30 lei in deschiderea sezonului . Am inteles ca o sa creasca ulterior odata cu aparitia tenilor la mancare .
Abonamentele achizitionate raman valabile indiferent de situatie , dar si valoarea acestora poate sa creasca ulterior in functie de cresterea potentialului baltii ...

Treaba cu dalele este de adaptabilitate. Normal ca ne dorim toti gazon ... ( si tuns :D ) , dar si cand stam cu noroiul pana la genunchi parca tot mai bun este ceva beton chiar daca este si inclinat. Avantaje si dezavantaje ....Cand trage pestele nici nu mai stim ce avem sub picioare ... :D Eu satau in barca , pe o scandura, de ani de zile si nu mai zic nimic ... :D

marcel_72
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 31, 2015 12:56

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de marcel_72 »

Frumoasa descriere despre lacul de acumulare Mihailesti,dar ce facem cu BRACONAJUL? ziua plase noaptea plase si CURENT.
Unde sa pescuiesti? locurile bune sunt intesate de plase sau a trecut cu curent si adio pescuit.Sa bagat un lighean de peste si se scoate vagoane a distrus stiuca,salaul despre crap nici nu mai vorbim daca prinzi doi trei carasi pe zi e minune.
Toti administratori care au inchiriat lacul mihailesti au promis ca nu se mai braconeaza,minciuni cel mai mare braconaj il fac iei, cum poti sa suti ca nu se mai braconeaza si tu bagi plase mono filament (de guta) care nu iarta nimic radiaza totsi cand vine un amarat de pensionar la pescuit sariti pe iel ca sacali.Sper cat de curand autoritatile sa intre sin administratori de lacuri care au nenorocit piscicola,vorba lui Udrea tic tac,tic tac,tic tac.....
Anul acesta sunt hotarat sa stau cu ochi pe iei (camera) si pun pe net.
Apropo cat luciu de apa ati inchiriat?

marcel_72
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 31, 2015 12:56

reclama falsa

Mesaj de marcel_72 »

Danut nu le mai face reclama falsa,nu stiu ce castigi dar nici nu ma intereseaza dar cred ca e corect sa incepem sa spunem adevarul.
Daca nu este adevarat din cea am spus infrutatima.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti-Cornetu 2013

Mesaj de Lao »

marcelica, anuntul are 2 ani.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”