Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Mar Mar 23, 2021 16:09
Buna ziua dl. Dan...un număr de telefon de la magazinul fizic, se poate (vreau sa întreb de o lanseta lăsată la reparat) ? Este cel de site sau acela este doar pt comenzile on-line ? Mulțumesc frumos!
Salut, numarul de telefon de la magazinul fizic este: 0767.075.101. George.
Oricand, cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Mar Mar 23, 2021 19:04
:?: Am si eu o nelamurire ... noua gama de lansete e toata cu actiune semirapida...sunt convins ca asa s-a dorit ... dar de ce?
"Actiune" lansetei reprezinta o alta informatie destul de vehiculata, dar mai putin cunoscuta in amanunt.
O lanseta buna are o singura actiune si actiunea aia scoate ce este mai bun dintr-un bat.
Curbura unei lansete bune trebuie sa fie numai una, indiferent de puterea lansetei. Lanseta trebuie sa se indoaie cat mai mult catre varf, dar la limita riscurilor de rupere.
Cel mai bun exemplu pe care il stiu este Hi-s 200 vs. Class. Ambele erau la fel de tari si aveau aceeasi greutate. Carbon de calitate pe amandoua. Hi-s 200 avea o actiune spre varf si asta este motivul pentru care se rupea. Class-ul rezista.

Asa ca "actiunea" este numai una cand vorbim de lansete bune si actiunea asta eu o asociez cu "semirapida", pentru ca o lanseta de crap "rapida" este prost conceputa si se rupe.
In spinning este altceva. O lanseta rapida poate sa aduca avantaje atat ca semnal cat si ca viteza de intepare. Pescarul poata sa fereasca un asemenea bat de riscurile de a se rupe, intepand sub un unghi mai mic.
La crap nu se poate proteja lanseta cand lansezi, iar cele rapide se rup.

Ajungand la Tazura, dupa atatia ani in care am studiat lansetele, nu am cum sa fac lansete parabolice, semiparabolice, ...sau rapide. De aici actiunea din descrierea lansetelor.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

O lanseta buna are o singura actiune si actiunea aia scoate ce este mai bun dintr-un bat.
Curbura unei lansete bune trebuie sa fie numai una, indiferent de puterea lansetei. Lanseta trebuie sa se indoaie cat mai mult catre varf, dar la limita riscurilor de rupere.
multam !

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

Dane, te intreb din pura curiozitate: de ce ai renuntat la echiparea lansetelor cu 9 inele?
N-a avut succesul scontat de tine sau ai avut alt motiv care te-a facut sa renunti?
Spunea-i ca-i inventia ta, chiar ne-am contrazis pe acest subiect, ai scris pagini intregi laudand lanseta cu 9 inele. Acum ai revenit la echiparea (oarecum) clasica, avand in vedere ca pe p-ta sunt multe lansete cu 7 inele.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Vin Apr 02, 2021 17:43
Dane, te intreb din pura curiozitate: de ce ai renuntat la echiparea lansetelor cu 9 inele?
N-a avut succesul scontat de tine sau ai avut alt motiv care te-a facut sa renunti?
Spunea-i ca-i inventia ta, chiar ne-am contrazis pe acest subiect, ai scris pagini intregi laudand lanseta cu 9 inele. Acum ai revenit la echiparea (oarecum) clasica, avand in vedere ca pe p-ta sunt multe lansete cu 7 inele.
Diferenta in aruncare are o medie de 2m intre seriile de inele New Concept 7 si 9.
Costurile pentru doua inele in plus raportat la pretul lansetelor Tazura nu se justifica raportat la diferenta de performanta.
Pe MTX Class se justifica seria de 9 inele. Cine doreste maximum, pai il vrea in cele mai mici amanunte.

Echiparea lansetelor Tazura nu este clasica. "Caderea" in primele 3 inele ( New Concept ) si pe final inele de 10 nu gasesti pe nicio alta lanseta de crap. Am urcat putin inelele si am suplinit in mare masura lipsa unui inel pana la seria de 9 inele.
Mai este ceva. Seria de 9 inele creste putin performanta, dar seria cu 7 inele arata mai bine. Trebuie sa tin cont si de asta. :wink:
P.S se lanseaza cu Tazura Class ( si 3K ) frecvent 175m - 180m si nu sunt aruncatori de elita. Eu unul sunt foarte multumit de noile lansete din toate punctele de vedere. MTX Class ramane top, dar 14-le ... pot sa zic ca simt un gol in suflet cand trebuie sa vorbesc despre el.

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlinMitrica »

Pentru M line rosu neon care este dimensiunea minima care poate fi folosita fara inaintas? Pana acum am folosit m line modelul vechi 0.4 si nu mi s a rupt niciodata. As vrea sa cobor la 0.35...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlinMitrica scrie:
Sâm Apr 03, 2021 18:55
Pentru M line rosu neon care este dimensiunea minima care poate fi folosita fara inaintas? Pana acum am folosit m line modelul vechi 0.4 si nu mi s a rupt niciodata. As vrea sa cobor la 0.35...
Fara inaintas nu rezista niciun mono sub 0,40mm. Sau cel putin nu te poti baza pe el. Chiar daca nu rupi la fiecare lansare, la 4-5 lenseuri tot rupi una.

Cu 0,40 poti sa dai cat poti de tare. Cu 0,35-ul daca dai la fel de tare se rupe, iar daca dai mai incet ( sa nu il rupi) arunci la fel ca distanta. Asa ca 0,40 ramane cea mai buna solutie. Te rog sa ma crezi ca am studiat problema ani de zile.

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de florianb »

Sal, am si eu o intrebare, mi s-a intamplat de cateva ori ca pestele sa se infiga cu spinul cel mare de pe coama in ochiurile de la minciog, si greu l-am desfacut si asta pt ca am taiat cateva ochiuri cu foarfeca, astfel plasa minciogului acum are ceva gauri. Intrebarea mea este, ar putea rezolva problema acest cap de minciog din linkul de mai jos? Se preteaza si la pesti mari 20+ ?
https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... fiata.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

florianb scrie:
Mar Apr 06, 2021 12:16
Sal, am si eu o intrebare, mi s-a intamplat de cateva ori ca pestele sa se infiga cu spinul cel mare de pe coama in ochiurile de la minciog, si greu l-am desfacut si asta pt ca am taiat cateva ochiuri cu foarfeca, astfel plasa minciogului acum are ceva gauri. Intrebarea mea este, ar putea rezolva problema acest cap de minciog din linkul de mai jos? Se preteaza si la pesti mari 20+ ?
https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... fiata.html
Salut, problema cu spinul nu o rezolvi neaparat printr-o plasa cu ata plastifiata.
Iti recomand sa-ti imbunatatesti tehnica de scoatere a spinului. Putin mai multa rabdare si nu vei mai avea probleme.
Plasa plastifiata rezolva partial aceste probleme, dar este de preferat sa pierzi cateva minute la scoaterea unui spin (in cazuri izolate), in loc sa manevrezi tot timpul un minciog ... greu.

Legat de volum, in orice minciog de 100x100 intra orice crap din lume. :)
Pentru crapi de pana la 20kg, ca tot am deschis subiectul, o spun cu toata increderea ca un minciog de 80x80 este suficient de mare si MULT mai usor de manevrat.
Pentru asta am adus modelele de la Tazura de 80:
https://danmitranescu.ro/272-mincioguri-crap
Pe cuvantul meu ca imi pare rau ca nu am avut la dispozitie asa ceva ( sau mai exact ca nu am stiut care sunt diferentele ) cand am scos zecile de tone de crap din competitii.

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de florianb »

Merci pt. raspuns!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”