Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danyjojo scrie:
Lun Mai 31, 2021 17:14
Buna Dan
As dori sa stiu daca swingere modelu nou Tazura se vor comercializa si la bucata sau set de 3 ? Si cand vor intra pe stoc deoarece as achizitiona set avertizori tazura 3+1 pluswingeri 3 buc.
Salut, swingerele Tazura se vor comercializa inclusiv la bucata, dar si in penar de 3,4,5 si 6.
Lucrez la ei zilnic ( am mai adus cateva modificari si am ales nuanta la culorile finale ) si am promisiuni ca la sfarsitul lunii iulie vor intra in stoc. Mai mult nu stiu ce sa spun. Au fost multe intarzieri anul acesta si imi este frica sa mai dau termene.

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Costin Tudora »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Mai 30, 2021 13:32
Costin Tudora scrie:
Dum Mai 30, 2021 13:17
Salut Dan,

As vrea sa cumpar 4 swingere mkm3 alb si ma intereseaza daca gasesc fara sistemul de tensionare a firului sau macar cum/daca il pot da jos/elimina fara sa las urme pe tija.
Gasesc la dumneavoastra ?
Imi pare rau Costin, dar modelul MKM3 culoarea alba nu mai este in stoc, indiferent de varianta.
Eu am taiat butoanele pe swingerele mele, dar estetic nu ai cum sa rezolvi problema.

Vor veni in iulie swingerele Tazura si le am inclusiv in varianta alba, fara buton de tensionare. Chiar si la cele cu buton de tensionare, sistemul functioneaza impecabil, fiind eliminate problemele de la vechile modele. ( jocuri, oxidare, decuplare in timp, ... )
Eu totusi vreau pe alb plin cum erau cele de la hakuyo iar cele de la tazura au doar carcasa asa.
Mai revin in stoc cele albe ? - ati avut si fara buton de tensionare pe alb ?
Vad ca aveti pe mov pe stoc fara buton de tensionare, daca nu or sa mai revina cele albe cred ca o sa ma multumesc cu cele mov 8)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Costin Tudora scrie:
Mar Iun 01, 2021 7:13

Eu totusi vreau pe alb plin cum erau cele de la hakuyo iar cele de la tazura au doar carcasa asa.
Mai revin in stoc cele albe ? - ati avut si fara buton de tensionare pe alb ?
Vad ca aveti pe mov pe stoc fara buton de tensionare, daca nu or sa mai revina cele albe cred ca o sa ma multumesc cu cele mov 8)
Pe alb si fara buton de tensionare nu au fost. Nici cele cu buton de tensionare nu stiu sa intre in stoc curand.
Sfatul meu este sa mai asteptam putin, macar sa le vedem pe astea noi. :)

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Rus Bogdan »

Buna ziua domnul Dan,
Azi mi-am pus lansetele de vanzare, m-am orientat spre Tazura Class si Tazura Class 3k, dar mai este si varianta Tazura X-Spod care din tabel prezinta niste valori mai bune decat celelate 2 la un pret mai bun; care ar fi dezavantajele folosirii lansetei Tazura X-Spod la pescuit?

Costin Badea
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 01, 2021 16:53

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Costin Badea »

Bună ziua domnule Dan doresc să cumpăr două lansete Tazura cadet și mi-ar prinde bine ceva sfaturi de la dvs despre ele......Mulțumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Rus Bogdan scrie:
Mar Iun 01, 2021 17:06
Buna ziua domnul Dan,
Azi mi-am pus lansetele de vanzare, m-am orientat spre Tazura Class si Tazura Class 3k, dar mai este si varianta Tazura X-Spod care din tabel prezinta niste valori mai bune decat celelate 2 la un pret mai bun; care ar fi dezavantajele folosirii lansetei Tazura X-Spod la pescuit?
Salut Bogdan,
Apreciez faptul ca te intereseaza prioritar performantele lansetei.

Cred ca stii parerea mea despre spod-uri. Pentru mine nu exista asa ceva. Sunt toate lansete, unele mai bune si altele mai putin bune. O lanseta buna pentru aruncat o sa fie buna intodeauna si pentru nadit, reciproca fiind la fel de valabila.
O lanseta cu cat este mai usoara si/sau mai tare cu atat o sa fie mai buna in lansare. Restul descrierilor sunt baliverne comerciale.

Sa intram pe subiect. Nu voiam sa fac spod-uri ( se vand rar, iar investitia este mare ). Nu voiam sa fac nici lansete groase, pentru ca nu sunt atat de comerciale. Totusi, aveam blank-ul de X-Spod iar caracteristicile pe care le oferea m-au facut sa renunt la orice criteriu comercial si sa le aduc strict pentru ce parametri functionali prezinta, respectiv greutate scazuta si putere mare. I-am dat numele de "spod" ca sa justific intr-un fel grosimea blank-ului.

Banuiesc ca deja ai prins "dezavantaj" pe care il prezinta lanseta acesta fiind de natura estetica, respectiv faptul ca blank-ul este o idee mai gros. In rest le vad ca performante imediat dupa Class-urile vechi.
Asa ca daca vrei de la o lanseta sa-ti ofere posibilitatea de a pescui optim in conditii cat mai diversificate, de la distanta si pana la siguranta lansarii monturilor mai grele, atunci poti sa iei X-Spod-urile cu cea mai mare incredere.

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Rus Bogdan »

Multumesc pentru raspuns! Sincer nu am vazut in specificatii diametrele blank-urilor; am vazut ca au aceeasi mandrina toate 3 deci nu cred ca e mare diferenta intre ele; cam care ar fi diametrul blank-ului la Class 3k si la X-Spod?

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Thomas Cristian »

Buna seara!
Domnule Dan, am o intrebare pentru damblaua mea.
Ma puteti ajuta cu schimbarea unor inele ?
Probabil cu Fuji K sau Minima. Imi plac foarte mult inelele cu ceramica subtire. Lansetele in cauza sunt niste Shimano Tx5.
Multumesc!

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Rus Bogdan scrie:
Mar Iun 01, 2021 19:04
Multumesc pentru raspuns! Sincer nu am vazut in specificatii diametrele blank-urilor; am vazut ca au aceeasi mandrina toate 3 deci nu cred ca e mare diferenta intre ele; cam care ar fi diametrul blank-ului la Class 3k si la X-Spod?
Mandrina este la fel, de 18mm. X-Spod-ul are diametrul de 17mm imediat deasupra mandrinei, iar celelalte lansete Tazura au diametrul de 15mm in acelasi loc. ( inclusiv Class-ul si Class-ul 3K )

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Thomas Cristian scrie:
Mar Iun 01, 2021 20:13
Buna seara!
Domnule Dan, am o intrebare pentru damblaua mea.
Ma puteti ajuta cu schimbarea unor inele ?
Probabil cu Fuji K sau Minima. Imi plac foarte mult inelele cu ceramica subtire. Lansetele in cauza sunt niste Shimano Tx5.
Multumesc!

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Buna seara, cu parere de rau, dar noi nu putem schimba inelele. Singurele reparatii pe care le facem sunt sa inlocuim ceramica sparta a inelelor, sau cate un matisaj in cazuri rare. Matisarea inelelor necesita timp si nu avem aceasta posibilitate.
Nu aveti de ce.
Oricand, cu placere.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”