MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
rnihai
Mesaje: 76
Membru din: Dum Ian 03, 2021 14:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de rnihai »

Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat. Cele doua mulinete la care m-am oprit si intre care oscilez sunt MT 14000 Plus sau MX 14000 Plus.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Pentu oricare model optezi daca nu e shimano si nu costa peste 1500 ron bucata ai sa ai probleme ... nu ma refer la calitatea produselor ci la gandirea unora dintre noi si ma opresc aici ca sa nu supar prea tare pe meseriasi ...deoarece am obs ca deranjaza subiectul Mitranescu ... probabil din cauza ca nu sponsorizeaza marile cruciade revolutionare in stiinta paranormala a pescuitului si indroctinarea cu produse care dau randamet maxim doar prin faptul ca incarca conturile unora... am 3 mtx 14 (daca imi permiteam luam class) si 3 mx14000 pe care le-am scos de maxim 15-20 ori in 1,5 ani de cand le detin deci nu pot sa ma laud ca le cunosc suficient , detin si lanstete feeder si surfuri telescopice din comoditate , deci pescuiesc cu mai multe tipuri de bete nu sunt tipicar si nici indoctrinat de casting si de competiti si iti spun parerea mea ca simplu pescar ... aceste bete si mulinete fac fata cu brio in orice imprejurare , folosit betele sunt puternice te poti bizui pe ele si le poti incarca ... dejaba dai la casting cu 110 g si fir de 0,25 ... 170 m cu un bat care nu se incarca mai mult , in conditi reale cu un momitor sau plumb plus boiiles un bat care se incarca mai mult chiar daca are plecarea ceva mai lenta te bate ... un mtx 14 se incarca bine in functie de pescar de la 115 g in sus ... adica cu cat e mai greu cu atat ajunge mai departe cu boilies chiar daca viteza de plecare e mai mica ... pura balistica ... greutatea lansetei si a mulinetei conteaza la distanta dar mai mult conteaza pentru comoditatea si usurinta pescuitului , mulinetele sunt bune , placute si te obijnuiesti repede cu ele frana e foarte reusita , imi pare rau ca nu au fost atunci cele cu angrenajul de bronz si rulmentul in plus ca pentru acele optam ... la 110 m pot pescui cu momitoarele mv2 de 60 g cu tija si fir de 0,25 fara sa ma stresez , cu un momitor mai greu incarcat usor merg mai bine( daca folosesti alt shock leader decat cel textil scade considerabil distanta la fel si cu fir cu camasa de plumb cei 10-15 cm de tija fac diferenta) cu plumb nu am avut ocazia sa pescuiesc la distante mai mari de 120 m desi dupa ce le-am achizitionat cu inaintas conic de 15 m am aruncat in jur de 135 m cu plumb de 120 g , acum daca ma bag in ele cu inaintas textil probabil reusesc sa pescuiesc la acea distanta ... am pescuit pe o balastiera unde trebuia sa arunc doar 60 sau 80 m (in functie de locul pe care am pescuit)diferenta fata de vecini a facut-o faptul ca pescuiam cu plumb de 90-100 g si agatam pe fir solubil inca 6 bile de 20 pe carlig deci picau in acelasi loc 7 bile ne fiind nevoit sa intretin cu cobra , momitor nu puteam folosi deoarece balastiera are multi somotei...iti recomand daca ai posibilitatea si poti incarca un bat de asa putere sa achizitionezi lansete mtx class si mulinete mx custom iar daca iti doresti si un set de avertizoare pe care sa nu platesti mai mult firma poti opta linistit pe modelul 2018 le am si sunt incantat de ele . Nu am nici un interes si nici un castig sa fac reclama imi exprim doar parerea si nu cred ca gasim pe piata produse la aceiasi calitate la un asemenea pret sau mai mic iar magazinul e serios , mi-a venit o mulineta rupta din cauza transportului pe care au schimbat-o fara probleme...fir intins.

rnihai
Mesaje: 76
Membru din: Dum Ian 03, 2021 14:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de rnihai »

Bum, multumesc pentru descriere. Chiar ai pus suflet aici si mi-a facut placere sa citesc.

Inteleg ca nu e deloc o alegere rea sa merg pe MX 14000 Plus in dauna lui MT 14000 Plus. Eu sunt pescar de feeder insa am considerat ca e bine sa am cu mine si o lanseta de crap cu care sa incerc diverse lucruri (distante mai lungi) atunci cand "feederul" iese din zona de confort.

Avand in vedere vremea de afara, mai analizez o vreme. Nu sunt genul care arunca cu banii doar pentru brand (Shimano, de exemplu) dar o sa mai arunc un ochi pe la Okuma.

Multumesc inca o data si fire intinse!

Dan A.
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 12, 2021 22:50

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan A. »

Salut,
Astazi am primit 2 Mx 14000Plus si sunt foarte multumit de ce vad, astept sa ies pe balta.
Din pacate, produsele domnului Mitranescu nu sunt cunoscute in randul noilor pescari, incepatorilor. Eu m am apucat anul trecut de pescuit la crap si cu greu am aflat de Hakuyo.
In afara de site, informatiile sunt limitate. Am cautat pe youtube un review pt mulinetele si lansetele Hakuyo, dar sunt doar videoclipuri vechi. Cred ca ar fi util ca aceste produse sa aiba cate un filmulet pe youtube, sa stie si cei tineri sau la inceput de drum, ce inseamna produsele Hakuyo si sa vada ca nu este necesar sa dai 200€ pe o mulineta.
In rest, ce sa zic, cred ca am ales un produs de calitate la un pret decent.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan A. scrie:
Mar Ian 19, 2021 18:31
Salut,
Astazi am primit 2 Mx 14000Plus si sunt foarte multumit de ce vad, astept sa ies pe balta.
Din pacate, produsele domnului Mitranescu nu sunt cunoscute in randul noilor pescari, incepatorilor. Eu m am apucat anul trecut de pescuit la crap si cu greu am aflat de Hakuyo.
In afara de site, informatiile sunt limitate. Am cautat pe youtube un review pt mulinetele si lansetele Hakuyo, dar sunt doar videoclipuri vechi. Cred ca ar fi util ca aceste produse sa aiba cate un filmulet pe youtube, sa stie si cei tineri sau la inceput de drum, ce inseamna produsele Hakuyo si sa vada ca nu este necesar sa dai 200€ pe o mulineta.
In rest, ce sa zic, cred ca am ales un produs de calitate la un pret decent.
Multumesc pentru achizitie si pentru aprecierea produselor.

Legat de promovare, Ai dreptate, pierd multi pescari incepatori , dar asta este compromisul pe care trebuie sa il fac. Chiar sa iau eu toti clientii, nu se poate. :D
De cand am intrat pe acest drum cunosteam fenomenul, stiam ca se comunica mult si ca lucrurile bune, mai exact cele care au un raport calitate pret ridicat, vor fi apreciate de cei mai buni pescari si am preferat ca recomandarile sa-mi vina din aceasta zona. Mai mult, un client "patit" poate sa aprecieze mai bine un produs bun sau un pret corect. Si din zona asta am considerat ca pot sa vina recomandari.
O fi bine, o fi rau, nu pot sa spun :D , dar ceva este sigur, imi traiesc viata frumos in relatia cu oamenii si asta conteaza cel mai mult. :wink:

Am sa incerc sa fac mai multe videoclipuri de prezentare a produselor. Nu ca reclama neaparat, dar ca explicare cat mai clara a caracteristicilor sau a functionarii produselor consider si eu ca este benefic.
Multumesc pentru impulsionare. :D

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Daca mi se permite ... ca si client imi este destul de greu sa caut produsele noi chiar stiind cam tot ce ma intereseaza din magazinul viirtual pe de rost ... o cautare cu ce e nou si la descrierea produselor parerile pescarilor ar fi benefic si productiv pt magazin ... desigur complica putin lucrurile ... multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Mie Ian 20, 2021 15:11
Daca mi se permite ... ca si client imi este destul de greu sa caut produsele noi chiar stiind cam tot ce ma intereseaza din magazinul viirtual pe de rost ... o cautare cu ce e nou si la descrierea produselor parerile pescarilor ar fi benefic si productiv pt magazin ... desigur complica putin lucrurile ... multumesc.
Nu pot sa gestionez asa ceva. Recomandarile "pescarilor" deschise pe pagina produselor este loc de lafaiala pentru influencerii carora le dau eu .... de cate ori am ocazia si nu pot sa stau dupa ei peste tot.
Lumea nu stie, dar industria influencerilor a ajuns la nivel josnic.
Sa nu se inteleaga gresit, nu ma refer la cei care fac reclama si ataseaza numele brandului pe care il promoveaza.
Eu ma refer la cei care fac recomandari "pe persoana fizica" fiind platiti in spate pentru asta, recomandari pe care le fac inclusiv cu zeci de conturi false pe fb. Au ajuns la un nivel si mai infect, respectiv ataca direct concurenta, chiar fara sa fi pus mana pe un produs.
Influenceri de acest fel au facut mii de euro pe luna, ca sa intelegeti la ce nivel se discuta.
Multi comercianti se complac in cloaca asta pe care unii o numesc promovare si platesc pentru asa ceva.
Nu am facut asta si nici nu o sa o fac niciodata. Ma lupt direct cu ei.
Cautati pe Google dupa "review-uri platite" , sau ce servicii ofera influencerii si o sa vedeti cum sta treaba. :wink:
Nu am sa deschid asa ceva pe site si nici nu o sa ma ghidez dupa asa ceva niciodata in alegerile pe care le fac.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Ian 20, 2021 15:57
Bum scrie:
Mie Ian 20, 2021 15:11
Daca mi se permite ... ca si client imi este destul de greu sa caut produsele noi chiar stiind cam tot ce ma intereseaza din magazinul viirtual pe de rost ... o cautare cu ce e nou si la descrierea produselor parerile pescarilor ar fi benefic si productiv pt magazin ... desigur complica putin lucrurile ... multumesc.
Nu pot sa gestionez asa ceva. Recomandarile "pescarilor" deschise pe pagina produselor este loc de lafaiala pentru influencerii carora le dau eu .... de cate ori am ocazia si nu pot sa stau dupa ei peste tot.
Lumea nu stie, dar industria influencerilor a ajuns la nivel josnic.
Sa nu se inteleaga gresit, nu ma refer la cei care fac reclama si ataseaza numele brandului pe care il promoveaza.
Eu ma refer la cei care fac recomandari "pe persoana fizica" fiind platiti in spate pentru asta, recomandari pe care le fac inclusiv cu zeci de conturi false pe fb. Au ajuns la un nivel si mai infect, respectiv ataca direct concurenta, chiar fara sa fi pus mana pe un produs.
Influenceri de acest fel au facut mii de euro pe luna, ca sa intelegeti la ce nivel se discuta.
Multi comercianti se complac in cloaca asta pe care unii o numesc promovare si platesc pentru asa ceva.
Nu am facut asta si nici nu o sa o fac niciodata. Ma lupt direct cu ei.
Cautati pe Google dupa "review-uri platite" , sau ce servicii ofera influencerii si o sa vedeti cum sta treaba. :wink:
Nu am sa deschid asa ceva pe site si nici nu o sa ma ghidez dupa asa ceva niciodata in alegerile pe care le fac.
DA ASA E nici nu m-am gaindit la acest aspect ... desi stiam ca e adevarat ... scuze ... dar un mod de cautare la noutati sau o pozitie asa cum e la reduceri ... atunci e simplu intra omul si se uita ce e nou ... ar fi constructiv ms.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Mie Ian 20, 2021 16:49

DA ASA E nici nu m-am gaindit la acest aspect ... desi stiam ca e adevarat ... scuze ... dar un mod de cautare la noutati sau o pozitie asa cum e la reduceri ... atunci e simplu intra omul si se uita ce e nou ... ar fi constructiv ms.
Am inteles. Voi incerca sa pun un buton si pentru noutati. Multumesc pentru sugestie.

Dan A.
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 12, 2021 22:50

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan A. »

Salut,
Se poate monta inca un clips pe tamburul mulinetei MX?
MULTUMESC!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”