NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Super carlige.
Calitate Japoneza. Subtiri, rezistente, teflonate, micro spin, inteapa impecabil, le tine varful, forma cea mai prinzatoare :wink: .
https://danmitranescu.ro/carlige-crap/1 ... onate.html
Imagine

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de gimi_mures »

Seamănă cu modelul krank de la korda.
Daca sunt cel putin la fel de bune vor avea succes pe piată. Forma lor nu cred ca este intamplatoare 😜.
Felicitari !
C&R

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

gimi_mures scrie:
Vin Ian 03, 2020 22:16
Seamănă cu modelul krank de la korda.
Daca sunt cel putin la fel de bune vor avea succes pe piată. Forma lor nu cred ca este intamplatoare 😜.
Felicitari !
De foarte multi ani, mai exact din 1997, pescuiesc cu carlige ce au forma "chinu" si pe care le desfac cu patentul foarte mult. Toti prietenii cu care am pescuit imi stiu "nebunia".
Am vrut sa trimit un astfel de carlig in fabrica sa le fac de serie, dar nu am gasit sustinere. Ce-i drept, nici eu nu aveam incredere ca vor fi atat de apreciate, forma fiind destul de ciudata si privind situatia strict comercial, nu am insistat.
Acum trei ani, la un concurs cu Vladut Mateianu si cu Toni Comsa, Vladut a venit cu Krank-urile in stand. Le-am apreciat forma de la prima vedere, varful acului avand fix unghiul pe care il obtineam eu la Sasamele mele. Un mare plus venea si de la micro spin, aspect ce imbunatateste mult inteparea. Cine pescuieste la spinning stie ce spun. :)
Am folosit acele in acel concurs pe montura helicopter, o montura care in general scapa destul de mult peste, chiar daca trasaturile sunt mult mai frecvente pe ea.
Cu toate astea, noi am prins foarte mult peste fara sa scapam crapi. Am bagat la cap. :)
Apoi, am mai tras cu ochiul si pe la alti pescari versati. Toti le apreciau si le foloseau in blat. :)
Carligele se potriveau cu ideile mele, iar acum aveam si sustinerea altora "mai destepti". Asa ca am prins curaj si le-am dat la facut in fabrica. Mai bine de un an au stat sa faca micro spinul. Nu au reusit in China. In Japonia au putut.
Inca nu am pescuit cu ele, dar din teste consider ca au iesit impecabil. Arata si bine cu teflonul acela grena.
Meritul meu nu este asa de mare sau important.
Sincer, chiar a existat si o retinere personala de a populariza o astfel de forma la ace. Era un secret pentru mine, pe care l-am spus numai "fortat", coechipierilor. :D Cand le-am vazut aparute pe piata, am zis : "asta este, pana aici a fost"... :( :) .

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de gimi_mures »

Mi se pare ca lucesc mult mai tare decat alte carlige teflonate. Sti cumva din ce cauza ?
C&R

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

gimi_mures scrie:
Sâm Ian 04, 2020 8:24
Mi se pare ca lucesc mult mai tare decat alte carlige teflonate. Sti cumva din ce cauza ?
Lucesc din cauza luminii puternice de la fotografierea produsului . Culoarea este mata, specifica teflonarii.


Imagine

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de danbd »

Salut Dan
Am intele eu bine ca ati folosit acest model de carlige pe monturi elicopter?
Monturi elicopter cu fir rigid?
varianta asta sau varianta cu ochetul intors spre spate?
Vor ajunge si cele cu ochet intors?
Dupa mintea mea... la ce forma au astea... pe montura cu amnezia se 'inchid' de tot
Multumesc,
Au ceva in comun cu cele de la Fl?
Am luat tot de la tine din gama FL (alea de seamana cu Fox) si au varful slab rau.
Multumeac,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Sâm Ian 04, 2020 12:31
Salut Dan
Am intele eu bine ca ati folosit acest model de carlige pe monturi elicopter?
Monturi elicopter cu fir rigid?
varianta asta sau varianta cu ochetul intors spre spate?
Vor ajunge si cele cu ochet intors?
Dupa mintea mea... la ce forma au astea... pe montura cu amnezia se 'inchid' de tot
Multumesc,
Au ceva in comun cu cele de la Fl?
Am luat tot de la tine din gama FL (alea de seamana cu Fox) si au varful slab rau.
Multumeac,
Eu am folosit Krank-urile de la Korda. Forma da unghiul de intepare si asta mi-a placut la ele, deoarece sunt adeptul deschiderilor mari si a "sucirii" carligelor. Asta faceam eu pe Sasame.
A scos si FL o forma aproximativ la fel. Tot Krank se numesc :D . Arata bine, dar ca si cele de la Korda, le cedeaza varful destul de repede. Cel putin asta este aprecierea mea in comparatie cu Sasame.
Cele venite la Hakuyo au o forma asemanatoare, dar sunt mici diferente fata de FL : varful la Sharp este forjat pe toata lungimea ( "batut" pentru intarire si subtiere ), iar unghiul deschiderii este o idee mai pronuntat. La FL varful este in plan cu bucla si "sucirea" este din tija, iar la Sharp varful este sucit inclusiv in raport cu bucla.
In plus, nu cred ca mai are cineva curaj sa scrie MADE IN JAPAN pe produs fara ca acesta sa fie facut acolo.
Carligele inteapa foarte bine, dar cum spuneam, nu le-am folosit pana acum ca sa merg pana la capat cu aprecierile.

Legat de montura cu fir mono, consider ca tocmai aceasta "inchidere" ( cum o numesti ) a carligului face montura prinzatoare. Real se obtine o departare a varfului carligului fata de axa firului, deci o deschidere mai mare, nu o inchidere.
Varful agata amplu si se indreapta imediat pentru a intepa cand pestele pleaca cu momeala. Asta este si smecheria.

In poza avem Sharp in stanga si FL in dreapta. Se observa diferenta de unghi.


Imagine

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de syyd »

Dl Dan, unde ar tb poziționat varnisul de ghidare la modelul asta de cârlig pentru o funcționare optimă? Diferă poziționarea acestuia daca este momeala este flotanta sau de fund?

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Joi Ian 30, 2020 21:26
Dl Dan, unde ar tb poziționat varnisul de ghidare la modelul asta de cârlig pentru o funcționare optimă? Diferă poziționarea acestuia daca este momeala este flotanta sau de fund?

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk
Modelul asta de carlig, pentru montura helicopter, se leaga direct cu cu fluocarbon, fara varnis.
In cazul in care se leaga cu textil, varnisul se duce la un nivel intre varful acului si spin, lasand carligul sa atarne.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de syyd »

Mulțumesc pentru promptitudine. Nr mai mici nu aduceți? Pentru ciortani și feeder.

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”