PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Moderator: Dan Mitranescu

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de danbd »

Salutare,

Ma bag si eu in subiect, desi nu cred ca imi e locul aici :D

Eu cand pescuiesc cu plumbi DM, tai vartejul si montez conector DM de 2.5cm (cel din link de mai jos) si parca ar merge cu un cm mai lung, implicit zic ca tija s-ar incadra intre 3-4 cm
https://danmitranescu.ro/accesorii-mont ... ngime-25mm

Suplimentar, folosesc si niste plumbi cu tija de 5 cm. Nici la 5 cm nu am simtit probleme.

In concluzie, cred ca pe interval 3.5-5 cm poti sa te situezi oriunde (repet cred)


P.S. tija de plastic la momitoare nu se rupe si la aruncare pe "intoarcere"? (doar ce ai zis ca o tija lunga "intoarce" mai greu)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Mie Mar 24, 2021 11:05
Salutare,

Ma bag si eu in subiect, desi nu cred ca imi e locul aici :D

Eu cand pescuiesc cu plumbi DM, tai vartejul si montez conector DM de 2.5cm (cel din link de mai jos) si parca ar merge cu un cm mai lung, implicit zic ca tija s-ar incadra intre 3-4 cm
https://danmitranescu.ro/accesorii-mont ... ngime-25mm

Suplimentar, folosesc si niste plumbi cu tija de 5 cm. Nici la 5 cm nu am simtit probleme.

In concluzie, cred ca pe interval 3.5-5 cm poti sa te situezi oriunde (repet cred)


P.S. tija de plastic la momitoare nu se rupe si la aruncare pe "intoarcere"? (doar ce ai zis ca o tija lunga "intoarce" mai greu)
Modelul de plumb pe care il fac cu tija rigida este putin mai lung ca varianta similara ca gramaj, pe care o am acum la plumbii ficsi, respectiv cei cu sectiunea hexagonala. Asa ca 1 cm deja este castigat de la forma plumbului.
Am hotarat ca tija rigida sa aiba 4 cm. Tija este subtire, rigida, iar daca o fortezi este elastica. Plumbul in ansamblu arata foarte bine.
O sa specific si lungimea totala pe fiecare gramaj in parte.
Matritele sunt facute de la 90g la 140g, din 5g in 5g. Valoarea este notata exact pe plumbi, cu diferente sub 1%.

Referitor la discutia despre paie, acestea au o elasticitate care le permite "sa intoarca" la aruncare fara sa se rupa. In testele de casting tijele se rup doar daca se infige plumbul in pamant si fortam intinderea firului. Altfel, rar le gasesti rupte.
Daca paiul iese din plumb mai mult de 12-15 cm are sanse sa se franga si la aruncare.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de danbd »

Dan,

Daca tot e subiectul de plumbi pun si eu o intreare chiar daca nu are legatura cu subiectul.

De ce nu iei in calcul un plumb de tip "trilob" sau "lift"?

Poate nu e cel mai bun pe ultra long casting, dar avantajul pe recuperare este foarte, foarte mare, el urcand repede in masa apei si apoi prin glisare reducand efortul in mulinare. (si reducerea este mare)
Poate sunt eu mai plapand dar eu resimt aceste recuperari pe "gol" in concursuri (poate daca as recupera pe plin cu peste mai des ar merge mai bine :D)

Ma asteptam sa speculezi acest avantaj deoarece multe din inovatiile tale au avut la baza exact utilitatea in exploatare.

Merci si sper ca nu am deranjat cu intrebarea,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Mie Mar 24, 2021 20:21
Dan,

Daca tot e subiectul de plumbi pun si eu o intreare chiar daca nu are legatura cu subiectul.

De ce nu iei in calcul un plumb de tip "trilob" sau "lift"?

Poate nu e cel mai bun pe ultra long casting, dar avantajul pe recuperare este foarte, foarte mare, el urcand repede in masa apei si apoi prin glisare reducand efortul in mulinare. (si reducerea este mare)
Poate sunt eu mai plapand dar eu resimt aceste recuperari pe "gol" in concursuri (poate daca as recupera pe plin cu peste mai des ar merge mai bine :D)

Ma asteptam sa speculezi acest avantaj deoarece multe din inovatiile tale au avut la baza exact utilitatea in exploatare.

Merci si sper ca nu am deranjat cu intrebarea,
Stii bine ca discut cu placere probleme tehnice, mai ales cand sunt legate de pescuit. Ma deranjezi ca pui problema ca ma deranjezi, :D indiferent de situatie.
Tin cont de ideile bune intotdeauna, iar daca nu sunt neaparat bune, apreciez implicarea.
Am avut plumbi trilob acum ceva ani. Nu erau asa de apreciati. Mai spre deloc. :) Eu trebuie sa ma raportez si la cerere. Pot sa fac orice plumb, dar sincer sunt limitat de spatiu. Obisnuiesc sa lucrez cu stocuri in tot ce fac, iar momentan am ajuns la 60 repere pe plumbi. Efectiv nu mai am pe unde sa ii pun la depozit ca sa ii tin in ordine, iar in magazin deja isi pun mainile in cap cand mai scot cate un reper. :) , tot din lipsa de spatiu.

Am terminat cele 10 matrite pentru plumbi cu tija rigida. Acum lucrez la doua matrite pe care nu credeam vreodata ca am sa le fac: "plumb cub pentru punga solubila". Altfel nu zboara punga. Aici am cedat. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Mie Mar 24, 2021 11:05
Nu stiam ca ai avut asa ceva si nu ma asteptam sa nu aiba cerere.
Evident ca daca nu au cerere nu ai de ce sa ii produci, (ce ma mira e ca ii vad pe la "branduri" si mai nou sunt facuti si de Deca'... atat ca e cam 8-10 RON/buc adica prea mult)
Eu am 3 greutati in general la pb fix: 80 gr (+/-) pentru distante mici, 105(+/-) pentru distante normale si 125g(+/-) pentru avioane. In afara de cei de distanta as folosi doar trilob pentru ca eu consider ca au un super avantaj la recuperare pe "liber". Atat ca nu prea am gasit in preturi bune (poate nu am stiut sa caut)

Cat despre "cubulet" recunosc ca nu am rabdare sa folosesc punga si nici nu prea se preteaza pe baltile pe care le frecventez dar am vazut si eu ca e de actualitate si poate nu forma e importanta ci faptul ca sunt mai compacti.
Ce sa zic daca faci o sa iau si eu ca-mi "plac" :D

Intorcandu-ma la topic plumb cu tija, am vazut ca ai mers pe abatere foarte mica la gramaje ceea ce ma bucura. Cred ca acesta e cel mai important aspect.
Incerc sa renotez toate matritele cu gramajul cat mai apropiat de realitate. Problema nu este notatul lor, ci cum sterg vechile notatii. Am bagat pana acum 200 de nituri. Le bat, le slefuiesc... :) Salaul ma striga ... :)

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Buricu »

Legat de pungile solubile: existau pe vremuri, cca 10 ani in urma, niste pungi solubile "ascutite" (un cilindru un un con deasupra)! Acelea zburau si fara aripi😎
Am sa caut prin geanta cu de toate si poate mai gasesc una sa-i fac un releveu.
In punga aia chiar ar fi indicat sa se foloseasca un plumb inline obisnuit, nu cub, concentrand greutatea in zona varfului!
Dar daca lumea vrea cuburi.......
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 25, 2021 12:19
danbd scrie:
Mie Mar 24, 2021 11:05
Nu stiam ca ai avut asa ceva si nu ma asteptam sa nu aiba cerere.
Evident ca daca nu au cerere nu ai de ce sa ii produci, (ce ma mira e ca ii vad pe la "branduri" si mai nou sunt facuti si de Deca'... atat ca e cam 8-10 RON/buc adica prea mult)
Eu am 3 greutati in general la pb fix: 80 gr (+/-) pentru distante mici, 105(+/-) pentru distante normale si 125g(+/-) pentru avioane. In afara de cei de distanta as folosi doar trilob pentru ca eu consider ca au un super avantaj la recuperare pe "liber". Atat ca nu prea am gasit in preturi bune (poate nu am stiut sa caut)

Cat despre "cubulet" recunosc ca nu am rabdare sa folosesc punga si nici nu prea se preteaza pe baltile pe care le frecventez dar am vazut si eu ca e de actualitate si poate nu forma e importanta ci faptul ca sunt mai compacti.
Ce sa zic daca faci o sa iau si eu ca-mi "plac" :D

Intorcandu-ma la topic plumb cu tija, am vazut ca ai mers pe abatere foarte mica la gramaje ceea ce ma bucura. Cred ca acesta e cel mai important aspect.
Incerc sa renotez toate matritele cu gramajul cat mai apropiat de realitate. Problema nu este notatul lor, ci cum sterg vechile notatii. Am bagat pana acum 200 de nituri. Le bat, le slefuiesc... :) Salaul ma striga ... :)
Și un avion îți bate la usa!
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Joi Mar 25, 2021 18:45

Și un avion îți bate la usa!
Cu avertizorii tai. Stiu. Am rugat o stewardesa sa ii tina la piept tot drumul. :)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 25, 2021 12:19
:) Salaul ma striga ... :)
Nu-l asculta ca a intrat in prohibitie...el striga de durere ca are boasele pline :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PLUMBI CU TIJA RIGIDA - INTREBARE

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Joi Mar 25, 2021 22:23
Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 25, 2021 12:19
:) Salaul ma striga ... :)
Nu-l asculta ca a intrat in prohibitie...el striga de durere ca are boasele pline :wink:
Nu are nicio scuza sa nu respecte prohibitia si sa manance pestisori plini de icre. Trebuie pus la punct si eu resimt aceasta obligatie morala pe care o avem ca pescari. Daca striga de durere pentru ca nu-si gaseste femela reprezinta circumstante atenuante. Specia trebuie protejata de asa exemplare. :)

P.S. Pe ape publice a intrat in prohibitie.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”