AVPS Fagaras una din cele mai mizerabile as. de pescari !!!

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
apsscobarul
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 27, 2013 15:08

AVPS Fagaras una din cele mai mizerabile as. de pescari !!!

Mesaj de apsscobarul »

AVPS Fagarasi condusa de presedintele Suler (presedinte cu state vechi de pe vremea comunistilor si cu aceeasi gandire) joaca la doua capete, are un Regulament propriu depus la ANPA iar in control vine cu alt Regulament FALS care nu corespunde cu cel depus la ANPA. In reg FALS cu, care vine in cotrol reglementeaza campare si accesul pe apa :
""-Se interzice circuIatia cu barca sau cu ori ce aIt mijloc de plutire pe luciul apei
-Se intezice camparea la mai putin de 10 de mal ""
Iar in cel depus la ANPA scri doar atat :
""-Camparea pescarilor sportivi se face numai in locurile amenajate ""
Pentru a putea pescui din barca AVPS Fagaras percepe o taxa ILEGALA de 200 lei/an
In data 10.06.2015 am fost la pescuit pe lacul de acumulare de pe Olt in dreptul localitatii Ucea de Jos nu apucasem sa pescuiesc si a venit in control AVPS Fagaras in frune cu Presedintele Suler inpreuna cu Jandarmeria Fagaras care ma amendat cu 600 lei pt ca am campat la mai putin de 2 m de mal.
Am facut contestatie la Judecatoria Fagaras si am mai fost de 3 ori la Jud Fagaras la procese ca in final pe 17.11.2015 am castigat procesul si am fost exonerat de plata amenzii vezi linkul
http://portal.just.ro/226/SitePages/Dos ... d_inst=226
AVPS Fagaras controleaza numai pescari cinstiti cu permise vizate la care le pune bete in roate si le pretinde bani pt taxa de acces in zona pt pescuitul din barca pt campare ...etc in loc sa vada de braconierii din zona care sunt ULTRA cunoscuti, cine nu-l cunoaste pe "ARIPA" cu familia lui 3 copi si sotia care baga kilometri de plasa in fiecare noapte si toata lumea din Ucea,Victoria,Fagaras si chiar Brasov cumpara peste de la el (se pare ca cei de la AVPS nu cumpara ei PRIMESC) si mai sant 3 tigani din Ucea si Feldioara care braconeza sistematic iar destia ocazionali apar in fiecare saptamana
Ca sa dovedesc cele spuse va dau linkul unde puteti vedea :Raspunsul de la ANPA la sesizarea facuta de mine cu Regulamentul AVPS Fagaras depus la ANPA,Regulamentul FALS cu ,care AVPS Fagaras merge in contrl,Sentinta de la Jud Fagaras, Motivarea sentintei
gallery/album.php?album_id=492
PS Rog un moderator sa puna aici aceste atasamente eu nu ma pricep si nu am reusit doar cu modalitatea asta cu link Va multumesc

Avatar utilizator
Ahmed Aziz
Mesaje: 275
Membru din: Lun Mai 05, 2014 22:54
Puncte: 0
Localitate: fagaras jud brasov

Re: AVPS Fagaras una din cele mai mizerabile as. de pescari

Mesaj de Ahmed Aziz »

Intr adevar in zona Fagarasului e jale si prapad, populatia piscicola de pe raul olt a scazut dupa parerea mea la sub 50% comparativ cu 2005-2006. Nu stiu cine il sustine pe acest domn Suler si cum ar putea fi inlaturat din functie, dar e clar ca are procent din incasrile braconierilor atata timp cat ei se plimba seara de seara pe malurile oltului cu masini pline de peste si nimeni nu i vede. Eu personal am renuntat de mult sa mai practic pescuitul pe olt si pescuiesc doar pe lacuri private. Rog pe cineva cu experienta in acest domeniu sa ne dea niste sfaturi: cum ar putea fi inlaturat din functie acest domn care pur si simplu asociaza oltul cu un cont bancar?..toata lumea stie ca se braconeaza la foc automat pe aceasta zona dar nimeni nu ia masuri.
Nume utilizator schimbat din andita66

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVPS Fagaras una din cele mai mizerabile as. de pescari

Mesaj de freespirit »

Ce s-a mai intamplat intre timp? Observ ca nu prezinta prea mult interes problemele de acest gen...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVPS Fagaras una din cele mai mizerabile as. de pescari

Mesaj de freespirit »

Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”