ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

max-carpfishing
Mesaje: 151
Membru din: Lun Dec 05, 2011 22:34
Puncte: 0
Localitate: Roma

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de max-carpfishing »

Chlorophyll red sau pe romaneste spus clorofila rosie,care de fapt este cu totul alta chestie...in amestec cu alte bazaconi care la final are gust:usor picant, dulce si fructat...gust tonuri naturale piperate, pamantii...gust puternic si condimentat cu nuante piperate.Toata ingineria consta in cantitatile de ingrediente si durata de timp cat sunt tinute inchise ermetic pentru a deveni in final faimosul si legendarul robin red :wink:
PS1:Exista si Robin Red lichid.
PS2:Eu unul nu am auzit ca pasarile(canarii)sa manance reziduri rezultate din fabricarea alcolului(in cazul de fata Whisky)...mai repede boschetarii nostri care s-au aciuit pe acolo,sa prepare oarece matrafox din asa ceva :lol:
Ultima oară modificat Mie Mar 06, 2013 14:27 de către max-carpfishing, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Bogdan Dragan »

Genes Florin scrie:Bogdane ai facut bile fara RR dar cu boia?
daca da, au prins peste?

Florine, eu nu fac bile fara Robin Red, il consider un ingredient clasic in fabricarea boiliesurilor de calitate.
Pe de alta parte am pescuit de cateva ori cu bile de fructe fara Robin Red, pe mix birdfood si am prins peste. Sunt sigur ca bilele fara Robin Red prind peste, fie ca este vorba de fishmeal (cu sau fara boia) sau birdfood, dar problema se pune asa....prind mai bine decat cele cu RR?

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Bogdan Dragan »

max-carpfishing scrie:Chlorophyll red sau pe romaneste spus clorofila rosie,care de fapt este cu totul alta chestie...in amestec cu alte bazaconi care la final are gust:usor picant, dulce si fructat...gust tonuri naturale piperate, pamantii...gust puternic si condimentat cu nuante piperate.Toata ingineria consta in cantitatile de ingrediente si durata de timp cat sunt tinute inchise ermetic pentru a deveni in final faimosul si legendarul robin red :wink:
PS1:Exista si Robin Red lichid.
PS2:Eu unul nu am auzit ca pasarile(canarii)sa manance reziduri rezultate din fabricarea alcolului(in cazul de fata Whisky)...mai repede boschetarii nostri care s-au aciuit pe acolo,sa prepare oarece matrafox din asa ceva :lol:
Bun Google-ul asta nu... :wink:
Chlorophyll red sta la baza acestui produs, bineinteles ca in combinatie cu alte ingrediente si sub un anumit proces tehnologic, proces pe care cu siguranta nu o sa il destainuie cei de la Haith's lui Florin! :lol:

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Genes Florin »

sigur nu o sa-l stiu de la ei Bogdane.
Dar daca la baza sta Chlorophyll red mandoiesc ca este ceva atat de placut pestilor incat au scos si alte culori.
Tu ai facut bile fara RR?
poate cu ceva colorant.....!!!!!!
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Bogdan Dragan »

Florine, ai ars ceva in seara asta?
De ce ma intrebi de 2 ori acelasi lucru? Vezi ca ti-am raspuns mai sus la intrebarea legata de bilele fara RR!

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Genes Florin »

Bogdan Dragan scrie:Florine, ai ars ceva in seara asta?
De ce ma intrebi de 2 ori acelasi lucru? Vezi ca ti-am raspuns mai sus la intrebarea legata de bilele fara RR!
Scuze, nu am fost atent.
De ciupit nu am ciupit dar poate a ramas de aseara.
O seara buna!
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Vali Bonto »

Bogdan Dragan scrie:
max-carpfishing scrie:Chlorophyll red sau pe romaneste spus clorofila rosie,care de fapt este cu totul alta chestie...in amestec cu alte bazaconi care la final are gust:usor picant, dulce si fructat...gust tonuri naturale piperate, pamantii...gust puternic si condimentat cu nuante piperate.Toata ingineria consta in cantitatile de ingrediente si durata de timp cat sunt tinute inchise ermetic pentru a deveni in final faimosul si legendarul robin red :wink:
PS1:Exista si Robin Red lichid.
PS2:Eu unul nu am auzit ca pasarile(canarii)sa manance reziduri rezultate din fabricarea alcolului(in cazul de fata Whisky)...mai repede boschetarii nostri care s-au aciuit pe acolo,sa prepare oarece matrafox din asa ceva :lol:
Bun Google-ul asta nu... :wink:
Chlorophyll red sta la baza acestui produs, bineinteles ca in combinatie cu alte ingrediente si sub un anumit proces tehnologic, proces pe care cu siguranta nu o sa il destainuie cei de la Haith's lui Florin! :lol:
In many cases they may even be very wide of the mark. Take, for instance, the widely held belief that Robin Red® included a synthetic colouring agent called Carophyll Red™. Though this widely held and much propagated ‘fact’ has existed for many, many years, the fact is that apparently Robin Red® does not now nor ever has contained Carophyll Red™!
......So just to make things clear…Robin Red® does not now, nor has it ever contained Carophyll Red™

Ken Townley.


Si sursa : http://www.haiths.com/articles/template ... ticleid=79

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Genes Florin »

maimutoi esti suparat pe mine?
Balta Puiesti

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Genes Florin »

Mai Vali ma ametesti.... :lol: :lol: :lol:
Ce sa mai inteleg????????
Balta Puiesti

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de razvan u. »

Genes,
Robin asta are legatura cu robin hood? :lol:
C. S. PELICANUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”