ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Doru Ionica »

:lol: Si in mod sigur multi producatori de nada din Romania au inlocuit de mult Robin Red cu alte produse bazate pe Carophilla Red ... :idea: de altfel absolut naturale si care au acelasi efect... in pescuit.Nu stiu daca si coloreaza vrabiile :lol: :lol:
C.S.OLTENIA FISHING - Craiova

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Sorin Ionescu »

Doru Ionica scrie::lol: Si in mod sigur multi producatori de nada din Romania au inlocuit de mult Robin Red cu alte produse bazate pe Carophilla Red ... :idea: de altfel absolut naturale si care au acelasi efect... in pescuit.Nu stiu daca si coloreaza vrabiile :lol: :lol:
De vrabii nu stii.....Dar Gastele le jumuleste sigur..!!! :D :lol: :lol: :lol:

Nu e chiar asa de usor de descoperit reteta cum cred unii ,Dar ma rog......Spor la treaba.>!!
Campion National 2011

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Genes Florin »

Sorin Ionescu scrie:
Doru Ionica scrie::lol: Si in mod sigur multi producatori de nada din Romania au inlocuit de mult Robin Red cu alte produse bazate pe Carophilla Red ... :idea: de altfel absolut naturale si care au acelasi efect... in pescuit.Nu stiu daca si coloreaza vrabiile :lol: :lol:
De vrabii nu stii.....Dar Gastele le jumuleste sigur..!!! :D :lol: :lol: :lol:

Nu e chiar asa de usor de descoperit reteta cum cred unii ,Dar ma rog......Spor la treaba.>!!
nu este vorba de adescoperi reteta rr, eu vreau sa spun sa nu cred ca este un ingredient minune.
asta din cauza ca a fost scos in mai multe culori.
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Sorin Ionescu »

Genes Florin scrie:
Sorin Ionescu scrie:
Doru Ionica scrie::lol: Si in mod sigur multi producatori de nada din Romania au inlocuit de mult Robin Red cu alte produse bazate pe Carophilla Red ... :idea: de altfel absolut naturale si care au acelasi efect... in pescuit.Nu stiu daca si coloreaza vrabiile :lol: :lol:
De vrabii nu stii.....Dar Gastele le jumuleste sigur..!!! :D :lol: :lol: :lol:

Nu e chiar asa de usor de descoperit reteta cum cred unii ,Dar ma rog......Spor la treaba.>!!
nu este vorba de adescoperi reteta rr, eu vreau sa spun sa nu cred ca este un ingredient minune.
asta din cauza ca a fost scos in mai multe culori.
RR ala care-l stiu eu nu e un ingredient minune dar e unul dintre atractantii de baza care da mereu rezultate.
despre variantele de culoare nu stiu ce sa zic.......nu le-am vazut..!!
Campion National 2011

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de robbinho »

sebas scrie:Exista o insecta, un fel de purice de cactus (Dactylopius cocus costa), care se numeste "cochinilla" in spaniola; dupa recoltare, uscare si prelucrare resulta un praf mult folosit ptr. culoare si ca sursa de proteine.
In insulele Canarias se producea in masa fiind cel mai bun din lume (datorita climei) dar in momentul de fata se produce f mult in Peru si Mexic.
Se "banuieste" ca este inclus in reteta de la haiths.
Pe langa boia, sare, piper si alea-alea. :mrgreen:
Praful ala este CARMIN, il gasim in mai tot in alimentatie, de la prajituri la mezeluri! Apropo, si unele sucuri contine asa ceva! Este acel ....."colorant natural...." stiu sigur ca se gaseste in fanta!

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de prologic »

Io cred ca sigur contine extract de sfecla rosie ( un fel de sfecla rosie uscata si macinata sau poate invers:), am vazut produsul pe la magazinele naturiste ,ceva boia dulce/iute si diverse seminte/condimente macinate,poate orez rosu fermentat....! Oricum din punctul meu de vedere RR este un produs supraevaluat atat ca efect cat si ca pret! :wink:
Am folosit vreo 2-3 ani in paralel mixuri cu si fara RR si nu am observat mari diferente!!!!( lucru valabil si pt betaina)
Si CCmoore vad are doar un mix pe baza de RR la comercializare!!! Nu neg ca in trecut sa fi avut un efect deosebit dar la vremea aia nu erau atatea ingrediente pe piata ca si acuma !!! Asta e parerea mea!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de nit_matias »

perfect adevarat, sunt zeci de bile care fara robin red sunt eficiente
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de eugen dragnea »

Poate,daca adresam o rugaminte, se sesizeaza un producator de nada si ne spune clar rolul Robin Red-ului in bile si calea metbolica pe care o influenteaza daca tot este atat de apreciat si de scump. :roll:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de DumiD »

cred ca este un ingredient foarte foarte bun....pentru pescari.o vopsea de oua.are acelasi rol intr-un mix ca sucul rezultat dintr-o sfecla rosie data prin storcator...coloreaza in rosu.

Avatar utilizator
Vali_ms
Mesaje: 74
Membru din: Mie Feb 09, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: ce credeti ca este de fapt robin red-ul?

Mesaj de Vali_ms »

Si brusc......liniste se facu... :shock:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”