Concursuri doar ptr bogati ???

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de Serboiu Alexandru »

Pare ca ne departam putin de subiect, dar comparam mere cu pere. Olimpiada scolara e o competitie organizata direct sau indirect de stat, nu este un concurs privat la care se percepe taxa de inscriere. Dar daca tot te-ai dus in zona aia erau si acolo concursuri de matematica unde costa inscrierea si unde nu iti platea nimeni transport/cazare daca te calificai.

Dincolo de asta, eu iti pot spune din experienta personala ca am intalnit perscari foarte misto, dornici sa ajute, care mi-au oferit si "sponsorizari" in nada si reduceri substantiale la produsele comerializate, chiar daca nu eram un pescar de competitie si nici nu le faceam o mare publicitate prin capturile mele.

Bine, asta presupune si sa dai putin in coate si sa te zbati daca intr-adevar iti doresti sa faci ceva, sa stii sa te promovezi si sa "te vinzi" pentru ca nu o sa vina dynamite(ca sa nu dau un exemplu autohton) la tine sa iti propuna o sponsorizare cu nada pentru 10 concursuri pe an

Patrikx
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 20, 2021 15:56

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de Patrikx »

Salutare.
In mare parte Vladut,ai dreptate! Nu vad sa ridici acest aspect pe considerentul ca te afecteaza,ca doar esti producator de nada si chiar una foarte buna. Iti inteleg oful pentru ca lumea nu mai este realista,s.a creat impresia ca unde e mult,scump si pe opulenta...e tot.
Acum, cine isi permite, sa participe sanatos dar nu vedem substratul si esenta in sine. Un regulament intr.un concurs tine in brate sansele oricarui pescar venit pe balta plin de speranta iar cand apare regula >exclusiv boilies< deja se face o selectie...nu in apa ci pe mal. Poate asta se vrea...fara saraci,fara complicatii, un pescuit curat. Poate i se infunda narile sau poate si.a schimbat dantura si nu mai haleste altceva decat bila.
Faza e ca s.a agreat acest fenomen asa cum a ramas si metoda de inscriere in concursuri...multe si din timp,de nu mai apuca loc si omul de rand cu minimul necesar(echipament,nada,bani)...ehee...cate si mai cate.
In fine...daca pescuitul competitional se face numai in aceleasi cercuri,aceiasi oameni,aceleasi reguli....asa o fi.
D.p.d.v personal am ajuns la concluzia ca cine poate, oase roade si nimic mai mult...nu se merita. Merg acolo unde imi permit si arat ce pot,cat pot...fiind mandru in continuare de orice rezultat obtinut si traind la maxim pasiunea din acest sport.
Numai bine !

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de okd »

daca tot e despre dat cu parerea: toate concursurile sunt pentru saraci, la buzunar sau cu duhul.Se suprapopuleaza un bazin si apoi cateva zeci de standuri trag de pestii aia cum pot ei mai tare.La sfarsit, cupe si diplome, laba in grup.

Nu e cu intentia de jignire parerea de mai sus, e doar un punct de vedere, corect pentru unii, gresit pentru altii.Organizati fratilor concursuri doar cu boabe de naut MetroChef, cine poate spune ca e gresit ?!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:
Mie Noi 24, 2021 8:50
daca tot e despre dat cu parerea: toate concursurile sunt pentru saraci, la buzunar sau cu duhul.Se suprapopuleaza un bazin si apoi cateva zeci de standuri trag de pestii aia cum pot ei mai tare.La sfarsit, cupe si diplome, laba in grup.

Nu e cu intentia de jignire parerea de mai sus, e doar un punct de vedere, corect pentru unii, gresit pentru altii.Organizati fratilor concursuri doar cu boabe de naut MetroChef, cine poate spune ca e gresit ?!
Ai participat la un astfel de eveniment ? :D

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de okd »

la concurs da, la concurs cu boabe de naut inca nu :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:
Mie Noi 24, 2021 14:17
la concurs da, la concurs cu boabe de naut inca nu :D
Nu la concursul in sine ma refeream. Sfarsitul era interesant. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de Dan Mitranescu »

... vorba aia: "O cupa la vremea ei face cat 10 premii castigate !" :D

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de okd »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Noi 24, 2021 20:50
... vorba aia: "O cupa la vremea ei face cat 10 premii castigate !" :D
"un sector la vremea lui face cat 10 cupe mondiale !" :D

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de DumiD »

- se poate nadii pe tot parcursul zilei, fara sa deranjezi vecinii
- se elimina jmecheria - unii nadesc pe parcursul zile cu o lanseta de pescuit. clipsat, aruncat, scuturat, recuperat, repeat. de obicei fac asta cand vecinul incepe sa prinda peste, si practic nu este o nadire grea, nu?

astea ar fii avantajele din punctul meu de vedere

p.balan
CS SENZOR
Mesaje: 361
Membru din: Vin Ian 19, 2018 22:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concursuri doar ptr bogati ???

Mesaj de p.balan »

Salutare Vlăduț
Deoarece ma număr printre cei care au organizat anul asta vreo 10 concursuri , iar la anul vreo 22 pe 3 bălți diferite , o sa îndrăznesc sa imi spun părerea si tot odata sa îți raspund si la întrebare
Daca o sa urmărești regulamentul pentru concursurile de la anul , o sa observi ca aproape la toate este permis aproape orice ( momitor , pasta , plastice etc ) mai putin nada vie … singurul lucru pe care nu l am introdus in regulament , a fost nadirea grea , si o sa incerc sa explic de ce am considerat eu asta …
Aici vorbim doar de bălți cu distante scurte , intre 50-100 M pana in mal , ori daca dau voie cu bulgăreala si spomb , sa demonstrat in mai multe concursuri , ca foarte greu se mai întoarce pestele … îți cam Strici standul … si nu ar fi o problema ca ti l Strici pe al tău , dar mai grav este ca mai Strici 1-2 standuri stânga -dreapta … cel putin asa o văd eu
Si da , sunt perfect de acord cu tine
1- taxele au devenit mult prea mari , drept dovada din 22 de concursuri doar unul singur va fi cu o taxa mai mare , restul sunt între 850 si 1500 taxa … majoritatea pe la 1200 ron
2 -nici eu personal nu am fost de acord cu concursurile strict doar pe bila , sau cu concursurile strict doar calitate … , daca doar pe bila am mai facut si eu pt ca asa sa cerut , doar calitate nu o sa fac niciodată …

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”