Despre balti ... de la noi, de la altii...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de RSC »

ionut72 scrie: Eu cred ca nu poate fi vorba de fel despre dispret fata de baltile cu mult peste, pe care, eu unul cel putin, m-am perfectionat (si sunt convins ca multi dintre noi am facut-o) si care sunt benefice intregului fenomen crapistic, ci, pur si simplu, de faptul ca, asa cum bine zicea Razvan, sunt pescari care cauta altceva, care, intr-un cuvant, evolueaza!...
Normal ca nu este vorba despre dispret fata de carpodroame sau pentru cei ce cauta cantitatea, ci despre dispretul "popestilor" pentru aceia care cauta "trofeul", adica calitatea. Prin postarea de mai sus am vrut sa arat "unora" ca, de la granita Romaniei incolo, lumea vede pescuitul la crap ALTFEL...
Unul dintre prietenii mei din UK imi spunea: "telul oricarui pescar englez adevarat de crap, (nu dintre cei care traiesc din pescuit si fac vanzari, marketing, etc....) este sa mearga pe un lac in care sa stie ca e un "trofeu" si sa faca in asa fel incat sa-l prinda. Pestii pe care ii va prinde pana la acel trofeu inseamna experienta... dar numai "trofeul" este incoronarea lui ca pescar de crap adevarat. Asa am fost crescut de la 4 ani de cand mergeam cu tata la pescuit...sa prind cel mai mare peste, indiferent de lacul unde pescuiesc..."
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa existe carpodroame sau oameni carora sa le placa sa pescuiasca in ele...dar respectati-i si pe cei ce au alte "unitati de cuantificare" a satisfactiei data de acest hobby. Nu dati cu pietre, "popestilor"...in cei carora le "place jazzul" :wink:
"Keep it simple!"

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Peleianu »

ce va faceti voi ca nu intelegeti e ca in carpodroame sunt pesti mari, capturi. in schimb, incercati ca niste prezentatori de teleshopping sa faceti reclama unor balti in care nu stiti exact cati pesti sunt dar credeti voi asa ca-s mari sau aveti voi o dorinta foarte apriga asa sa laudati o balta pe care n-ati incercat-o pe forum............

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de delcea_sergiu »

Peleianu scrie:ce va faceti voi ca nu intelegeti e ca in carpodroame sunt pesti mari, capturi. in schimb, incercati ca niste prezentatori de teleshopping sa faceti reclama unor balti in care nu stiti exact cati pesti sunt dar credeti voi asa ca-s mari sau aveti voi o dorinta foarte apriga asa sa laudati o balta pe care n-ati incercat-o pe forum. RSC, daca n-ai fi fudul, n-ai fi tu destul. auzi ca iti place jazzul...ce destept trebuie sa te simti!
In balta a fost documentat deja un numar de exemplare de crap cu tot cu marimea lor, nu cred ca e cazul sa intram in teorii ale conspiratiei ca sunt poze cu pesti care au disparut instant din lac etc.
Punctul central exact acesta e ca sunt unii pescari pt care nu conteaza "cati pesti sunt" ci "ce pesti sunt" si pentru care balta va fi buna prin acele exemplare. In Pleasa (pe care am pescuit-o ceva in ultimii 2 ani) nimeni nu a prins cei 3-5 over 20 (un 18.5 e recordul baltii cred Dl. Gabriel Calin Manolache, poate fi unul din cei over 20 scazut in greutate dar asta e alta discutie) totusi balta nu e frecventata de genul de pescari care isi arata acum entuziasmul fata de optiunea numita Varlaam. Pleasa de ex. prin natura baltii e o semi-loterie sa prinzi crap de 15kg+ deci pt un impatimit al capturilor balta nu va fi "buna" intrucat nu isi poate testa eficient anumite strategii, idei despre pescuit. Personal prefer oricand sa imi pun abilitatea la incercare (chiar daca lipsa de experienta creste sansa de esec) in Varlaam pt ca vreau sa testez fie si pt fix 5 crapi mari si altceva decat 5cm intre bila si carlig si pescuit la marginea patului de nada (facut pe sistemul tare si in fata) pe Pleasa pt a incerca sa evit crapul de 5kg lasand restul in baza norocului.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

Peleianu scrie:ce va faceti voi ca nu intelegeti e ca in carpodroame sunt pesti mari, capturi. in schimb, incercati ca niste prezentatori de teleshopping sa faceti reclama unor balti in care nu stiti exact cati pesti sunt dar credeti voi asa ca-s mari sau aveti voi o dorinta foarte apriga asa sa laudati o balta pe care n-ati incercat-o pe forum. ..............

Nu prietene,tu n-ai inteles !
Pe carpodroame sunt cantitati mari de pesti cu media la greutate scazuta , un numar mai mare sau mai mic de dulapi si un numar foarte mare de pescari
............ :!:

alexdumi80
Mesaje: 129
Membru din: Vin Feb 24, 2012 18:35
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de alexdumi80 »

e o mare diferenta intre a pescui pe balti gen varlam si "carpodroame" ...
unii pescari prefera calitatea acel over xx kg , linistea care o ofera o astfel de partida , surpriza ca la capatul celalalt al firului se poate afla un monstru sau un pui de crap . sunt gusturi diferite si nu putem sa obligam pe nimeni sa accepte cea ce unii dintre noi consideram placerea de a pescui , ar trebui sa ne bucuram ca suntem mai putini pe aceste lacuri "salbatice "

am avut placerea de a pescui la Ecsed , o partida pe un lac superb , care daca unii nu ar fi prins ciortani viteza ar putea afirma cu usurinta ca " nu are peste "

http://www.crapmania.ro/articole/balti- ... aria-28493


unora le place mai intai sa arunce cu piatra in apa si pe urma sa gandeasca.....

abia astept sa vedem ce trofee sunt in varlam ...

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de RSC »

In loc de certuri inutile, mai bine un film fara reclame la bile :D , cu un intro haios al unor tineri care au o pasiune comuna - pescuitul la crap...pescuit in ape publice in Olanda si pe un lac in Franta...enjoy!!

"Keep it simple!"

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de gor965 »

RSC scrie:In loc de certuri inutile, mai bine un film fara reclame la bile :D , cu un intro haios al unor tineri care au o pasiune comuna - pescuitul la crap...pescuit in ape publice in Olanda si pe un lac in Franta...enjoy!!
Foarte fain ! Bravo lor ! :D

L.E.
Topic ras, tuns, frezat ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Despre balti ... de la noi, de la altii...

Mesaj de RSC »

Uite o balta asa cum ar trebui sa avem si noi (cateva :D ) in Romanika...pacat ca filmuletul e in olandeza.
Pentru o saptamana platesti 250 euro, inclusiv barca, curent electric, dus, toaleta "vest"... ponton, pietris, alei :D ... si 7 locuri de pescuit la o suprafata de 12.5 ha...la care se adauga un stoc de peste interesant cu multi crapi +20 kg ...+ harta adancimilor din balta!

https://www.youtube.com/watch?v=g7n7b8Vsb3I
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Despre balti ... de la noi, de la altii...

Mesaj de ionut72 »

RSC scrie:Uite o balta asa cum ar trebui sa avem si noi (cateva :D ) in Romanika...pacat ca filmuletul e in olandeza.
Pentru o saptamana platesti 250 euro, inclusiv barca, curent electric, dus, toaleta "vest"... ponton, pietris, alei :D ... si 7 locuri de pescuit la o suprafata de 12.5 ha...la care se adauga un stoc de peste interesant cu multi crapi +20 kg ...+ harta adancimilor din balta!

https://www.youtube.com/watch?v=g7n7b8Vsb3I
Avem cel putin una. Varlaam. La preturi si mai mici: 750 lei/7zile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre balti ... de la noi, de la altii...

Mesaj de nit_matias »

Pacat ca este singurul care are intr-adevar niste conditii foarte bune, dar cu mentiunea ca este foarte greu sa prinzi standul dorit in perioada dorita.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”