Despre balti ... de la noi, de la altii...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Despre balti ... de la noi, de la altii...

Mesaj de popescu59 »

brietudor scrie:Cu mare placere.
Baltile pe care am pescuit anul trecut au fost urmatoarele:
Din tara : Moby Dick, Cetariu, Sisterea, Corbu si Siclau.
Din Ungaria: Harsany si nagykallo
Dintre cele enumerate mai sus, cele mai bune sunt Harsany, Nagykallo si Siclau.
Pe fiecare din ele am reusit sa prindem pe langa multi crapi peste 15 kg si de peste 20 kg.
De departe prima in top este siclau, jud arad unde am reusit anul acesta 5 crapi peste 20.
Nagykallo este ideala pentru mers cu familia fiind dotate standurile cu cabanute cu curent si conditii ft bune, dar este si cea mai scumpa.
Harsany este de asemenea un lac de vis unde poti avea lejer partide in care sa faci o medie de 15 kg, doar ca este si cea mai indepartata ( aprox 350 km de cluj)
Daca mai pot sa va ajut si cu alte detalii, cu mare placere
Frumoase balti dar pentru noi este peste mina sa facem un pescuit acolo.A fost fiul meu la Arad dar nu a venit prea incintat si dupa ceva calcule am concluzionat ca pentru noi nu se merita atita drum sa nu mai spun de cheltuiala .Atita timp cit avem linga noi o Moara Vlasiei 2 , un Tincabesti si inca citeva balti nu se merita pentru cei din zona de sud sa mearga tocmai la Arad sa pescuiasca . Cit despre baltile din Ungaria la fel , dupa ce ca aproape tot anul sunt programari sa mai bati 800-1000 de km pentru a prinde citva crapi nu se merita nici ca timp si nici ca si costuri.
Asa ca avantaje si dezavantaje atit pentru cei din zona noastra cit si pentru cei din zona voastra .

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Capturi 2013

Mesaj de petre iulian »

Frumos si in Ungaria :wink:

Am vre-o 4-5 pescari in club care merg in fiecare an pe acolo si ma bate gandul sa merg si eu la anul . Este si ieftin :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
brietudor
Mesaje: 186
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:37

Re: Capturi 2013

Mesaj de brietudor »

Da asa e. drumul lung se cam compenseaza cu taxa.
Harsany de exemplu e aprox 65 lei / 24 ore, si sunt multe balti unde stai o saptamana cu 100 - 120 euro, si ma refer la balti cu pesti foarte mari.
Campion national de tineret 2013!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Capturi 2013

Mesaj de osc1or »

lu nea popescu ii place sa se duca pe moara sa stea umar la umar cu ceilalti pescari si sa prinda si el multi pesti
Critic echilibrat

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Capturi 2013

Mesaj de petre iulian »

brietudor scrie:Da asa e. drumul lung se cam compenseaza cu taxa.
Harsany de exemplu e aprox 65 lei / 24 ore, si sunt multe balti unde stai o saptamana cu 100 - 120 euro, si ma refer la balti cu pesti foarte mari.
------

Are `domn Prezidente G.L. masina cu 9 locuri + mai multi baieti cu dube(pt. echipament ) deci 10 pescari in doua masini este ok ca drum + katerinka de pe drum :wink: .Iesi mai bine ca in Romania + ca acolo ai si alte facilitati :wink:....problema este ca nu gasim sa rezervam 5 locuri de pescuit alaturate in aceias perioada :D

vorbesc de Nagykallo
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Capturi 2013

Mesaj de petre iulian »

Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
brietudor
Mesaje: 186
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:37

Re: Capturi 2013

Mesaj de brietudor »

Da, din pacate asta e problema mare in ungaria. La 1 dec am fost personal la harsany numai ptr rezervari. Am fost 32 de masini eu am fost nr 14 de ordine si deja erau numai gauri, nici poveste sa rezerv locurile pe care le-am vrut, iar pana seara era ocupat tot pana la sf lui oct ... iar la Nagykallo s-a dat startul la rezervari la 15 sept, asa ca deja e cam full...
Campion national de tineret 2013!

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Capturi 2013

Mesaj de popescu59 »

Pentru un club si membrii lor este intradevar rentabil o astfel de iesire , dar pentru mine si fiul meu este cam scump , adica nu se merita sa cheltuiesti peste 500 eu pentru a pescui citeva zile . Cind am scris ca nu se merita pentru cei din sud m-am referit mai mult la drumul care depaseste usor 1000 de km unde numai carburantul te duce spre 10 mil lei .In rest totul super ok pentru cei din Cluj , Arad nu e problema se duc ca la ei acasa.
La fel privesc si ei cind scriem noi despre Tincabesti , Sarulesti sau Moara Vlasiei2 .

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Capturi 2013

Mesaj de petre iulian »

pai.... si ce va retine sa intrati intr-un club ?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Capturi 2013

Mesaj de popescu59 »

Ne vom inscrie si noi in cel mai recent club infintat in 2014 .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”