Despre balti ... de la noi, de la altii...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Cristian Stanoi
Pescar de competitie
Mesaje: 648
Membru din: Mie Ian 19, 2011 15:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Capturi 2013

Mesaj de Cristian Stanoi »

Nae cand vrei sa te duci, te duci nu conteaza nici distanta, nici banii. Baltile din Ro mai au mult pana sa ajunga la nivelul celor din Hu. Iar patronii de la noi mai au mult de lucrat la mentalitate. Sa imi spui si mie ce balta din Ro e rezervata 100% pentru 2014 si daca nu e nici una sa imi spui de ce crezi tu ca nu e. Eu din Hu pot sa iti spun cel putin doua.

Sent from my LG-E975 using Xparent Red Tapatalk 2
Clubul Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Dypa parerea mea in pescuit nu exista 'nu se merita sa cheltuiesti x lei pentru...' daca iti face placere si iti permiti nimic nu mai conteaza!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Capturi 2013

Mesaj de popescu59 »

e adevarat ce spuneti si voi dar intodeauna exista un dar , dupa ceva calcule oricit de multi bani ai avea tot faci niste calcule . Vreau sa spun despre noi care suntem o echipa formata din familie unde toate costurile revin la 1 singur concurent , credeti ca e bine ?Vreau sa intreb daca v-ar reveni pentru 1 concurs la care participati sa cheltuiti intre 25-35 de mil cum vi s-ar parea ? Si daca mai participi si la 4-5 concursuri intr-un an te duci destul de bine. Alta este cind costurile unui concurs care ajung la 30-40 mil se impart la 3 e cu totul altceva .Asa si cu pescuitul in HU , pina acolo sunt sa zicem 7-800 km dus intors cam 1500 km adica cam 150 l motorina undeva la 9 mil din plecare ,sa nu mai spunem sa mergem cu 2 masini , dupa care nada momeala , mincare taxe te urci undeva la 30 mil . Daca esti 3 pescari sau 2 e totul mai rezonabil dar cind esti 1 singur te cam scarpini in calcii .Asa ca este mult mai rentabil un abonament la Tincabesti unde am avut partide de cite 4 zile pot spune de vis .Si unde costurile s-au ridicat undeva la max 10 mil .O fi vre-o diferenta ? Si am alternat si cu partide pe Moara Vlasiei2 unde costurile nu depasesc 6-8 mil pentru o partida de 3 zile .

Avatar utilizator
Cristian Stanoi
Pescar de competitie
Mesaje: 648
Membru din: Mie Ian 19, 2011 15:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Capturi 2013

Mesaj de Cristian Stanoi »

Si sa stii ca nici la costuri nu ai dreptate in totalitate, daca iti dau exemplu balta Ecsed calculele nu prea se potrivesc:
- taxa 430 euro, totul inclus (barca, baterii, mancare, bautura)
- distanta Bucuresti-Ecsed 830 km
- nada e limitata la 20 kg pe saptamana (in principiu boiles de calitate si ceva alune tigrate)
Toate astea sunt de persoana. Te las pe tine sa faci totalul.
Pachetul e de o saptamana, de sambata pana sambata. Balta e rezervata 100% pentru 2014.

Sent from my LG-E610 using Xparent Green Tapatalk 2
Clubul Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Capturi 2013

Mesaj de popescu59 »

ia sa vedem 430 eu x45 = cam 19 mil - 20 kg bile x 50 lei = 10 mil pina aici 29 mil si daca punem 1600 km x10 la suta = 160 l motorina x 6 lei = 9,5 mil
Deci 29 mil + 9,5 mil = 38,5 mil Asta asa intr-o gluma fara sa bei o cafea deci cam 40 mil pentru 7 zile de pescuit . O fi bine sa platesti 1 persoana suma asta ?Daca mergi 1 data de 2 ori pe an la pescuit se merita sa faci cheltuiala asta dar daca pescuiesti 1 data pe saptamina indiferent de locatie nu se merita sa bati atita drum si sa cheltuiesti 40 mil de persoana.
Si oricum prefer in suma asta sa merg de 3 ori pe Tincabesti .
Gabi nu stiu cum este la altii dar eu NICIODATA nu am putut cere de la copii mei sa plateasca ceva cind au mers cu mine undeva .

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Capturi 2013

Mesaj de ionut72 »

Asa si cu pescuitul in HU , pina acolo sunt sa zicem 7-800 km dus intors cam 1500 km adica cam 150 l motorina undeva la 9 mil din plecare ,sa nu mai spunem sa mergem cu 2 masini , dupa care nada momeala , mincare taxe te urci undeva la 30 mil .
Nae, e a n-a oara cand se discuta treaba asta si tu tot la stadiul de "nelamurit" ai ramas: tot pui la socoteala "nada+momeala+mancare+taxe", da' numai cand e vorba despre mersu' in Ungaria, de parca la Tancabesti (sau pe oricare alta balta din Romania) p'alea nu le platesti!

Singura cheltuiala in plus este cea cu combustibilul. Care, odata ca se amortizeaza in buna masura din diferenta de taxe si, in al 2-lea rand ca, de regula (tu faci exceptie ca mergi in familie la pescuit), noi ceilalti, mergem in parteneriat si injumatatim sau chiar impartim la trei costurile cu combustibilul. Ca sa nu mai spun ca in loc de 2 masini s-a inventat "duba" :lol: :lol:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Capturi 2013

Mesaj de ionut72 »

Si oricum prefer in suma asta sa merg de 3 ori pe Tincabesti .
Si oricum mergi pe dreaq in banii aia "de trei ori" la Tancabesti, ca "o data" = 6 zile! Cam cat platesti doar taxa pentru 6 zile pe Tancabesti un stand 2 persoane?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Capturi 2013

Mesaj de florinbrasov »

gor965 scrie: As duce discutia Generale, ptr. ca e interesant de vazut de ce baltile din Ungaria au alt profil decat la noi.[
./quote]
Pai cred ca e simplu si nu vorbesc din cartii.Ei promoveaza o balta cand o deschid, catva ani.Iar la noi se doreste un profit anual de 40-70 de mii de euro,in primul an ,cand se deschide daca se poate.Acum depinde si de zona ,de numarul de locuri de pescuit.........
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Capturi 2013

Mesaj de gor965 »

florinbrasov scrie: Pai cred ca e simplu si nu vorbesc din cartii.Ei promoveaza o balta cand o deschid, catva ani.Iar la noi se doreste un profit anual de 40-70 de mii de euro,in primul an ,cand se deschide daca se poate.Acum depinde si de zona ,de numarul de locuri de pescuit.........
Adica avem baltile pe care si-i le doresc patronii ? Crezi ca in ziua de azi mai e vre-un patron care viseaza la un profit urias in timp scurt, fara sa ia in calcul daca exista cerere ptr. ce ofera el ? Hai sa presupunem ca toti patronii din Romania sunt niste profitori recunoscuti si le refuzam oferta ... ce alternative avem ? Nici una ! Concurenta baltilor private o reprezinta apele naturale, care ape,la noi in tara, sunt praf si pulbere ! Eu aici vad problema principala...baltile de la noi nu au concurenta pe plan intern, patronii lor se pliaza pe cererea interna care nu e data de ce vor 500 de pescari de crap C&R ci de ce-si doresc zecile de mii de pescari de crap ce retin si consuma pestele prins. In fata unei Dunare secata de peste, o baltoaca plina cu ciortan e o afacere superprofitabila...dar sa ne gandim ca Dunarea ar fi ca si Ebro ... cati pescari s-ar mai duce la baltoaca aia ? Parerea mea e ca patronul roman (si modul in care face afaceri), e departe de a fi cauza principala a lipsei de balti bune in Romania.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Capturi 2013

Mesaj de florinbrasov »

gor965 scrie:
florinbrasov scrie: Pai cred ca e simplu si nu vorbesc din cartii.Ei promoveaza o balta cand o deschid, catva ani.Iar la noi se doreste un profit anual de 40-70 de mii de euro,in primul an ,cand se deschide daca se poate.Acum depinde si de zona ,de numarul de locuri de pescuit.........
Adica avem baltile pe care si-i le doresc patronii ? Crezi ca in ziua de azi mai e vre-un patron care viseaza la un profit urias in timp scurt, fara sa ia in calcul daca exista cerere ptr. ce ofera el ? Hai sa presupunem ca toti patronii din Romania sunt niste profitori recunoscuti si le refuzam oferta ... ce alternative avem ? Nici una ! Concurenta baltilor private o reprezinta apele naturale, care ape,la noi in tara, sunt praf si pulbere ! Eu aici vad problema principala...baltile de la noi nu au concurenta pe plan intern, patronii lor se pliaza pe cererea interna care nu e data de ce vor 500 de pescari de crap C&R ci de ce-si doresc zecile de mii de pescari de crap ce retin si consuma pestele prins. In fata unei Dunare secata de peste, o baltoaca plina cu ciortan e o afacere superprofitabila...dar sa ne gandim ca Dunarea ar fi ca si Ebro ... cati pescari s-ar mai duce la baltoaca aia ? Parerea mea e ca patronul roman (si modul in care face afaceri), e departe de a fi cauza principala a lipsei de balti bune in Romania.
Este un subiect interesant.Ar trebui sa deschizi un tropic nou pe subiectul asta.Din respect fata de cine a deschis acest tropic ,cred ca nu este corect sa abordam alte subiecte, in afara de ce sa dorit in acest tropic.
Multumesc de intelegere
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”