Despre balti ... de la noi, de la altii...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Claudiu Garlea »

RSC scrie:Lacul e superb si e situat foarte aproape de Bucuresti! Standurile sunt excelent amenajate. Felicitari!
Da' n-auzi ca n-are peste... ce tot o tii atat? :lol: :lol:

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Peleianu »

razvan u. scrie:E greu de inteles ca prinsul pe banda al pestilor de talie mica/medie intr-un bazin suprapopulat nu aduce satisfactii unui pescar?
E greu de inteles ca sunt pescarii care prefera sa prinda 1 crap de 20 kg(poate) in 3-4 zile decat sa prinda 100 de kilograme de crap cu o medie de 7/8 kg (poate) in 24 de ore?
Oamenii sunt diferiti. Pescarii la fel....

RSC,
LIKE!
E greu de inteles de ce lipsa trasaturilor inseamna ca in balta sunt pesti mari. N-ar putea insemna ca sunt putini si mici sau nu e peste deloc in balta?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu lucrez zilnic cu pescarii. Si le ascult ofurile. Consider ca 90% dintre cei care-mi calca pragul magazinului sunt bucurosi cand fac o partida in care sa prinda multi pesti, chiar daca sunt de talie mica !

Pescuitul dupa "dulapi" necesita timp mult si strategii de pescuit, care uneori nu dau rezultate ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de ionut72 »

cei mai buni pescari evita cu dispret baltile cu mult peste si cauta provocari tot mai mari, balti cat mai pustii, unde sa dovedeasca ce pot
Eu cred ca nu poate fi vorba de fel despre dispret fata de baltile cu mult peste, pe care, eu unul cel putin, m-am perfectionat (si sunt convins ca multi dintre noi am facut-o) si care sunt benefice intregului fenomen crapistic, ci, pur si simplu, de faptul ca, asa cum bine zicea Razvan, sunt pescari care cauta altceva, care, intr-un cuvant, evolueaza! Sunt de acord cu el, puneti-va intrebarea (si incercati sa raspundeti sincer la ea), ce v-ar bucura mai mult: un crap de 20 de kg prins in timpul unei partide pline de provocari, pe o balta "salbatica" de sute de ha gen Sarulesti, sau 30 de crapi prinsi pe banda rulanta in 24 de ore pe MV2, de exemplu!

Uite aici un bun exemplu cred eu a ceea ce vreau sa spun:

http://................................ SUNT PERMISE LINKURI DOAR CATRE PARTENERII CRAPMANIA.RO !

P.S. Vladut, exceptand ce-ti spun tie zilnic 90% dintre pescari, care ar fi raspunsul tau la intrebare?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de razvan u. »

Peleianu scrie:
razvan u. scrie:E greu de inteles ca prinsul pe banda al pestilor de talie mica/medie intr-un bazin suprapopulat nu aduce satisfactii unui pescar?
E greu de inteles ca sunt pescarii care prefera sa prinda 1 crap de 20 kg(poate) in 3-4 zile decat sa prinda 100 de kilograme de crap cu o medie de 7/8 kg (poate) in 24 de ore?
Oamenii sunt diferiti. Pescarii la fel....

RSC,
LIKE!
E greu de inteles de ce lipsa trasaturilor inseamna ca in balta sunt pesti mari. N-ar putea insemna ca sunt putini si mici sau nu e peste deloc in balta?
Ba da, ar putea insemna ce spui tu.
Dar tocmai de aceea pescari culeg informatii pana sa faca o partida de 3-4 zile pe un lac.
Si ca sa fiu la subiect, la Varlaam sunt putini pesti in balta.
Dar aia care sunt, sunt mari.
Prinde-i daca poti. Asta e provocarea. Si satisfactia mai ales!!!
P.S. O alta locatie provocatoare este Sarulesti. Vorbim insa pe alt topic de minunea asta.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

mie personal imi place sa ma duc pe o balta unde sa prind des bucati peste 5kg (si nu ciortani de 1-3kg), sa nu iau vaporas cu mine ,ba chiar echipament foarte usor, in partide de 12-24...dar nu halesc deloc baltile unde se sta umar la umar si vecinii nu sunt in stare sa dea pe directia drept inainte( poate sa fie media si 20kg in balta aia) ...tocmai din cauza asta as prefera o balta salbatica,capturi mari chiar daca sunt rare,partide de la 24 in sus...eu antrenamentul mi l-am facut demult pe pistele celebre romanesti si nu ma mai incanta aglomeratia...eu in primul rand asta caut...locuri frumoase,linistite,putine standuri,multe posibilitati si macar 10 dulapi sa stiu ca sunt in toata balta...in rest,...asteptam

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de ionut72 »

N-ar putea insemna ca sunt putini si mici sau nu e peste deloc in balta?
Ba da si, din pacate, nu sunt deloc putine cazurile cand, un pescar de genul asta, are "sansa" asta, crapul ala mare cautat in poate zile sau chiar saptamani intregi pe o balta noua, sa fie doar o himera. Da' eu zic ca e cu ata mai mult de apreciat acel pescar si efortul sau! Si nu e cazul la Varlaam.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Peleianu »

ionut72 scrie:
cei mai buni pescari evita cu dispret baltile cu mult peste si cauta provocari tot mai mari, balti cat mai pustii, unde sa dovedeasca ce pot
Eu cred ca nu poate fi vorba de fel despre dispret fata de baltile cu mult peste, pe care, eu unul cel putin, m-am perfectionat (si sunt convins ca multi dintre noi am facut-o) si care sunt benefice intregului fenomen crapistic, ci, pur si simplu, de faptul ca, asa cum bine zicea Razvan, sunt pescari care cauta altceva, care, intr-un cuvant, evolueaza! Sunt de acord cu el, puneti-va intrebarea (si incercati sa raspundeti sincer la ea), ce v-ar bucura mai mult: un crap de 20 de kg prins in timpul unei partide pline de provocari, pe o balta "salbatica" de sute de ha gen Sarulesti, sau 30 de crapi prinsi pe banda rulanta in 24 de ore pe MV2, de exemplu!

Uite aici un bun exemplu cred eu a ceea ce vreau sa spun:

http://carponline.ro/lacuri/sarulesti-88139

P.S. Vladut, exceptand ce-ti spun tie zilnic 90% dintre pescari, care ar fi raspunsul tau la intrebare?
zic si eu, ca un pescar amator, care vrea sa afle de la cei mai experimentati:

ca sa fiu eu sigur ca ma invatati de bine si ca ce spun maestrii pe forum nu e marketing sau chiar reclama pe fata pentru balti, bile sau scule, de ce nu faceti niste partide pe sutghiol, pe razelm, pe dunare? acolo nu e niciun dubiu ca apele sunt salbatice iar in sutele/miile de hectare de luciu de apa cu siguranta sunt si pesti foarte mari.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

nu am inteles niciodata de ce pescarii de competitie , nu ii inteleg p'aia care pescuiesc de placere...cum vecinii mei nu inteleg ca eu dau drumul pestelui..."Aaa,pai asa pescar esti tu? le dai drumul?pai si care mai e satisfactia ?''

eu nu vreau sa demonstrez nimanui ce mare pescar sunt...eu vreau sa nu ma trezesc la 6 dimineatza cu un puhoi de masini cand se ridica bariera...e greu de priceput asta?

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

eu am pescuit 4 zile pe Babadag (lacul mare) cu interventia interventiilor...unde am vrut eu....abia dupa 36h am vazut un crap,al doilea dupa inca 12h...restul a treia zi(10 buc)...si ultima absolut nimic...media 9 kg...stiu sute de pescari care dupa 36 de ore se duceau invartindu-se...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”