Despre balti ... de la noi, de la altii...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Claudiu Garlea »

bogdan_84 scrie:Indreznesc sa deschid acest topic auzind cuvinte de lauda la aceasta balta care am inteles ca se va deschide anul acesta.
Rog pe aceasta cale administratorii acestei balti sa vina cu detalii , si poate alti pescari care au testat deja aceasta balta.

Balastiera are site:cu regulament, preturi, etc, etc.


Balta se anunta "best buy" pentru acest sezon. La cat costa "biletul", mi se pare ieftina.

Insa, nu va asteptati sa prindeti cantitati industriale cum se prinde pe Moara in 24h, sunt putini pesti per /hectar, dar mari.

Eu unul, de abea astept ! 8)

Avatar utilizator
kyosmin
Mesaje: 474
Membru din: Dum Iul 10, 2011 22:12
Puncte: 0
Localitate: Roman

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de kyosmin »

Salut,
Mai multe detalii găsește pe forum deschis de Dl Vlad Pavlovici ( nu spun nume ca nu știu dacă am voie)
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
crocodilu76
Mesaje: 856
Membru din: Mie Oct 12, 2011 17:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de crocodilu76 »

Balta se anunta "best buy" pentru acest sezon. La cat costa "biletul", mi se pare ieftina.

Insa, nu va asteptati sa prindeti cantitati industriale cum se prinde pe Moara in 24h, sunt putini pesti per /hectar, dar mari.

Eu unul, de abea astept.
.......................................

Ce tare asta : La cat costa biletul mi se pare ieftina. Și cam cât ai vrea sa coste sau poate tu nu trăiești în tara asta în care salariul minim este de kko. Eu unu pt tine as face 100$ ca sa fii mulțumit . Este un preț normal pt tara asta și pentru unii care vor și ei sa meargă și trebuie sa facă investiții serioase la ce regulament exista lansete, fire, saltea etc.
Probably the Best Angler on the Lake ...

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de ionut72 »

La cat costa biletul mi se pare ieftina. Și cam cât ai vrea sa coste sau poate tu nu trăiești în tara asta în care salariul minim este de kko.

1)Ce legatura este intre salariul minim si costul unui "bilet" de intrare pe o balta de pescuit?
2)Si mie imi pare "ieftina", cel putin vis-a-vis de ce ofera "concurenta" in materie de preturi (si cred ca asta a vrut, de fapt, sa transmita si Claudiu)! Apoi, doar timpul ne va spune daca e "ieftina" sau din contra. Sa fii convins ca, daca, zilnic, cererea va depasi oferta celor 15 locuri, inclusiv administratorilor li se va parea ieftina! :D

Hai sa comparam cu alte balti. Sa zicem ca vrei sa te duci cu un prieten, in timpul saptamanii (raportez discutia la cazul meu), la o partida de 48 de ore.

La Varlaam ne costa 80 de lei/persoana. La Tancabesti 200 lei/persoana cel putin (sau 300 lei pe standurile "consacrate"). La MV2 200 lei pe standurile obisnuite ( sau 220 lei/persoana pe pontoane, care pontoane sunt apropiate de conditiile de stand de la Varlaam)! Ce zici, nici acum nu ti se pare ieftin?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

si daca calculam taxe adunate cu tigari,beri si benzina = O, mai bine jucam table ))))

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Stoica dragos »

Sunt si eu curios cum poate cineva sa catalogheze o balta daca nu ai pescuit niciodata acolo ???? oamenii, normal ca o promoveaza foarte frumos , nimeni nu te obliga sa te duci acolo ... Chiar se vede rautatea romanului in postarile astea ...Nae chiar nu stii cum e sa stai 3 zile fara un bip ???? Eu am patit-o la sarulesti si nu am zis ca balta nu are peste , din 40 echipe, 48 ore au punctat jumate ..
V-ati obisnuit cu balti unde cum ai aruncat betele ai 3 pesti in 30 min ,pe urma te mandresti ce pescar bun esti ... Sunt mai multe stiluri de pescuit la crap ... ciortaniada viteza , carpodroame supra populate , pescuit plantat ... ultimul fiind practicat de pescari foarte buni, majoritatea urmarind capturi , nu "tacuri " in 10 minute .... intreaba-l pe cipica cum e sa stai sa astepti trasatura cate 3 zile ... si el isi ia teapa pe baltile unde se duce ??? FIECARE PESCAR PESCUIESTE UNDE VREA SI STILUL PREFERAT ... nu mai fiti voi bunii samariteni buni doar la denigrat si la gasit minciuni in fiecare regulament si la fiecare balta ....
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de exclusiv »

Stoica dragos scrie:Sunt si eu curios cum poate cineva sa catalogheze o balta daca nu ai pescuit niciodata acolo ???? oamenii, normal ca o promoveaza foarte frumos , nimeni nu te obliga sa te duci acolo ... Chiar se vede rautatea romanului in postarile astea ...Nae chiar nu stii cum e sa stai 3 zile fara un bip ???? Eu am patit-o la sarulesti si nu am zis ca balta nu are peste , din 40 echipe, 48 ore au punctat jumate ..
V-ati obisnuit cu balti unde cum ai aruncat betele ai 3 pesti in 30 min ,pe urma te mandresti ce pescar bun esti ... Sunt mai multe stiluri de pescuit la crap ... ciortaniada viteza , carpodroame supra populate , pescuit plantat ... ultimul fiind practicat de pescari foarte buni, majoritatea urmarind capturi , nu "tacuri " in 10 minute .... intreaba-l pe cipica cum e sa stai sa astepti trasatura cate 3 zile ... si el isi ia teapa pe baltile unde se duce ??? FIECARE PESCAR PESCUIESTE UNDE VREA SI STILUL PREFERAT ... nu mai fiti voi bunii samariteni buni doar la denigrat si la gasit minciuni in fiecare regulament si la fiecare balta ....
BIG LIKE !

exact ce spuneam ,nu se pot adapta...si nici nu pot trece peste..))))

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Sorel »

Parerea mea este ca nu trebuie sa ne "infoiem " imediat la aparitia unei noi balti ...:)
Cred ca prezentarea lacului Varlaam este foarte obiectiva si corecta....cel putin din punct de vedere strict al locatiei ...este un loc perfect ....in masura in care pestii vor raspunde ...probabil ca in scurt timp dupa ce incepe sezonul ne vom da seama si de gradul de populare ....

Avand in vedere investiile facute acolo e greu de crezut ca au fost facute doar ca sa "iei ochiul si sa dai teapa " pescarilor ....
Partea buna este ca apar din ce in ce mai multe lacuri interesante care dau posibilitatea pescarilor sa fie mai selectivi...sa nu se "inghesoaie" toti pe o balta sau alta .....ceeace una peste alta este in avantajul tuturor ....

Parerea mea!

Avatar utilizator
Saky
Mesaje: 872
Membru din: Mar Apr 01, 2008 0:10
Puncte: 0
Localitate: ARAD

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de Saky »

@ulmeanu

Frumos pestele din poza ta! Unde fost prins si cate kg a avut ?

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta VARLAAM

Mesaj de razvan u. »

Te sun pentru rezervare si discutam! :wink:
C. S. PELICANUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”