Discutii diverse ... de iarna ! :)

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gor965 »

Filip Mihai scrie:...nu s-au gandit sa adune toate calitatile din fiecare mulineta scoasa pana acum si sa faca o singura mulineta...pacat ! :(
N-ar avea nici un interes sa faca asta. In ziua de azi economia modiala merge pe baza consumului. Daca sculele se consuma, adica se strica la un moment dat, se fabrica altele, se vand, toata lumea traieste si tot asa. Nu se mai fac marfuri de calitate excelenta decat in procente f. mici, evident, la preturi f. mari. N-ar avea sens sa se produca doar lucruri de calitate ptr. ca ar scadea consumul si implicit productia. Chestia e ca generatia noastra de pescari, care am prins primele modele de mulinete dedicate pescuitului la crap, nu inghit cu usurinta "scaparile" unor astfel de mulinete scumpe. Noua, astora mai in varsta ne e usor sa spunem ca pe vremuri o mulineta Biomaster te tinea 15 ani ... pai generatia actuala de pescari mai tineri considera chestia asta ceva de domeniul fantasticului, cand ei stiu ca dupa 1 an te poti trezi cu nu stiu ce problema la bucse, arc, tambur, etc. la o mulineta cu mult mai scumpa.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de malavita »

Dan Mitranescu scrie:
malavita scrie:Ca de obicei circ.pune omu o intrebare si drept raspuns?meciuri personale.
Deschideti fratilor un topic despre arogante,meciuri personale,bascali si alte nimicuri.asa cum scriam mai de mult in nu stiu ce topic asa va spun si acum:mai sant si oameni interesati de informatie nu de cancanuri.
Nu cred ca esti interesat de informatie, ca era mai multa decat crezi .
Real, cred ca esti interesat numai sa nu se atinga orgoliul brandului mult iubit.
Numai atunci ai intervenit, chiar daca sunt multe "cancanuri" pe forum. :wink:

Parerea d-voastra si o respect,dar va contrazic.orgoliul meu nu se masoara in branduri sau milioane aruncate pe scule si echipamente.ceea ce am scris este o constatare care este din ce in ce mai accentuata.tocmai d-voastra care santeti unul din moderatori nu ati observat acest lucru sau poate doar va simtiti bine in mijlocul acestor sicane.
Folosesc cu placere lansete si mulinete shimano,swingeri hakuyo.
am folosit pat carpspirit,scaun baracuda,
Folosesc cort chub,,umbrela decathlon.
Am folosit advance 393,avertizori hakuyo,cutie accsori carp sprit,xy7000.asta ca sa ma laud :D
Vedeti d-voastra.ma cam lasa rece brandurile dar daca le gasesc la pret bun asta este prost sa fii sa nu cumperi

App 4 velocity si 4 bblc ci4+ m-au costat 3100 lei anul asta in februarie.cat de antishimano sa fi sa nu cumperi la pretul asta?acelasi lucru al faceam si daca era fox,hakuyo,daiwa s.a.m.d
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Lucian SV »

gor965 scrie: Nu se mai fac marfuri de calitate excelenta decat in procente f. mici, evident, la preturi f. mari. N-ar avea sens sa se produca doar lucruri de calitate ptr. ca ar scadea consumul si implicit productia....
păi, tocmai asta e problema, dacă dai buleală pune și prețuri de buleală. țac-pac xtd-ul la 149,99 lire prezentată ca mocăială, când zoaia face 25-30 lire. păi ce-am făcut nene, cumpărăm ambalaje?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gabi1 »

Lucian SV scrie:
gor965 scrie: Nu se mai fac marfuri de calitate excelenta decat in procente f. mici, evident, la preturi f. mari. N-ar avea sens sa se produca doar lucruri de calitate ptr. ca ar scadea consumul si implicit productia....
păi, tocmai asta e problema, dacă dai buleală pune și prețuri de buleală. țac-pac xtd-ul la 149,99 lire prezentată ca mocăială, când zoaia face 25-30 lire. păi ce-am făcut nene, cumpărăm ambalaje?
Cumpărăm de regulă ''după ureche'' și, orice lucru merită fix cât suntem dispuși să plătim.
(''Investiția în cunoaștere are cea mai bună dobândă''). :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Dan Mitranescu »

malavita scrie:
Dan Mitranescu scrie:
malavita scrie:Ca de obicei circ.pune omu o intrebare si drept raspuns?meciuri personale.
Deschideti fratilor un topic despre arogante,meciuri personale,bascali si alte nimicuri.asa cum scriam mai de mult in nu stiu ce topic asa va spun si acum:mai sant si oameni interesati de informatie nu de cancanuri.
Nu cred ca esti interesat de informatie, ca era mai multa decat crezi .
Real, cred ca esti interesat numai sa nu se atinga orgoliul brandului mult iubit.
Numai atunci ai intervenit, chiar daca sunt multe "cancanuri" pe forum. :wink:

Parerea d-voastra si o respect,dar va contrazic.orgoliul meu nu se masoara in branduri sau milioane aruncate pe scule si echipamente.ceea ce am scris este o constatare care este din ce in ce mai accentuata.tocmai d-voastra care santeti unul din moderatori nu ati observat acest lucru sau poate doar va simtiti bine in mijlocul acestor sicane.
Folosesc cu placere lansete si mulinete shimano,swingeri hakuyo.
am folosit pat carpspirit,scaun baracuda,
Folosesc cort chub,,umbrela decathlon.
Am folosit advance 393,avertizori hakuyo,cutie accsori carp sprit,xy7000.asta ca sa ma laud :D
Vedeti d-voastra.ma cam lasa rece brandurile dar daca le gasesc la pret bun asta este prost sa fii sa nu cumperi

App 4 velocity si 4 bblc ci4+ m-au costat 3100 lei anul asta in februarie.cat de antishimano sa fi sa nu cumperi la pretul asta?acelasi lucru al faceam si daca era fox,hakuyo,daiwa s.a.m.d
Imi cer scuze. Am crezut ca sunteti clona si am bagat detectorul. Brandurile care bubuie preturile isi permit sa plateasca clone care bantuie forumurile si promoveaza mascat combinatia. Eu sunt aici ca Van Damme cand ii dadea cu nisip in ochi. Numai intuitia ma ajuta sa-mi depistez adversarul. Asa ca imi pare rau daca v-am indus in eroare cu testul meu, dar cand apare o clona de asta de care spun , inevitabil ii apar si neamurile. Trebuie sa fiu atent.

In alta ordine de idei, eu nu sunt Dan M si nici Dan M nu este moderator. Este administratorul site-ului.
Eu sunt Dan Mitranescu, vanzator infocat de produse care nu includ in pret si taxa pentru clone, trei recorduri nationale de cantitate in concursuri de crap si cu cel mai mare crap prins vreodata in competitiile din toata lumea ( cred, la noi sigur ). Multumesc pentru posibilitatea de a ma prezenta.
Oricand va stau la dispozitie daca veti considera ca pot sa va ajut cu un sfat.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gabi1 »

malavita scrie:Nu sant platit asa de bine dar nici treaba nu o fac bine.
Se pare ca nici detectorul d-voastra nu a fost bagat in priza,multe erori va da acest utilaj.
_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.
În condițiile în care și în mileniul 3 aracul ascuțit stă strategic sub pat :lol:, se pare că detectorul lui Brâncuși funcționa în parametri. :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Filip Mihai »

gabi1 scrie:
Deci, ma poate ajuta cineva ?

Va rog sa se raspunda doar on-topic ! Multumesc !
Soluția o știi, alte arcuri, cum ți-a spus Iulian.
Caută-l pe om, nu aștepta să fii pețit, riști să stai așa mult și bine.
Ai dreptate, nu m-am exprimat corect, solutia o stiu, dar domnul Iulian mi-a dat de inteles ca nu mai exista persoane care sa faca acele arcuri pentru ca nu se merita, deci ma interesa daca mai cunoaste cineva aceste persoane "unice".

Multumesc cu stima !

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Ca in afara de idei nu existi.
..pentru tine nu exist. Si asta pentru ca aleg eu asta.
Baga mare cu povestioarele, aceiasi placa ani de zile....moralitate pe bani.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Ca in afara de idei nu existi.
..pentru tine nu exist. Si asta pentru ca aleg eu asta.
Baga mare cu povestioarele, aceiasi placa ani de zile....moralitate pe bani.
Pentru nimeni nu existi. :) Din soft crezi asta, dar cauta tu o persoana care stie cine este Albert. Ai sa vezi ca nu gasesti. Ai incredere in mine. Tin la tine, chiar daca incerci sa-mi faci rau. Esti clona. Nu fii suparat.

In sfarsit ai spus un lucru corect.
Da, de 15 ani imi conduc afacerea numai pe lucruri care am considerat ca sunt "morale".
Nu am vandut sau recomandat niciodata lucruri cu raport merit/pret explodat, de dragul banilor, chiar daca am vazut in jurul meu cum se fac banii usor ...
Incearca sa ma privesti asa, indiferent care iti este serviciul. :wink:

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de petre iulian »

Dan Mitranescu scrie:
SEPY31 scrie:De curând am fost să le văd și să le achiziționeze dar când le-am văzut live am avut o mare decepție asupra lor tocmai de aceea mi-am achiziționat penn affinity ( este doar părerea mea despre xtd )
Recunosc ca am achizitionat si eu una.
Este in China acum.
La anul se intoarce cu neamurile . :D
----------------

pai ... compara cu MULINETA FL YF9000 :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”