Discutii diverse ... de iarna ! :)

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de pescarusull »

Problemele aparute la diverse mulinete sunt de real interes pentru multe persoane.
Asta ar trebui discutat aici nu problema clonelor. Sau care brand e mai tare.
Asa cum zice gabi1 "Se vor produce si echipamente low sau middle entry dar și exclusiviste." iar fiecare cumpara ce-i place si ce-si permite. Oricum cred ca afinitatea pentru un anume brand trece in proportie de 95% prin buzunar.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Discutii diverse ... de iarna ! :)

Mesaj de DumiD »

Rusine Dan Mitanescu, vorbesti prostii fara sa fii documentat! Cum poti sa il acuzi pe Albert ca e un nimeni si o clona???
In timp ce tu te ocupai cu chinezariile tale...

..despre Albert se scriau carti
Imagine

...se scria in ziare
Imagine

...se faceau spectacole
Imagine

Ps. Si ca sa nu mai suferi atata ca tu esti mare pescar si ca pe Albert nu l-a vazut nimeni pe balta, poftim:
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Discutii diverse ... de iarna ! :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asa da.
O prezentare corecta.
Imi cer scuze Albert ca te-am considerat clona.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Problemele aparute la diverse mulinete sunt de real interes pentru multe persoane.
Asta ar trebui discutat aici nu problema clonelor. Sau care brand e mai tare.
Asa cum zice gabi1 "Se vor produce si echipamente low sau middle entry dar și exclusiviste." iar fiecare cumpara ce-i place si ce-si permite. Oricum cred ca afinitatea pentru un anume brand trece in proportie de 95% prin buzunar.
Problemele produselor apar de cand posesorii sunt influentati sa le achizitioneze .
O boala decat sa fie tratata, toata lumea prefera sa o previna. :wink:
Nimeni nu spune care brand este mai tare. Apar comparatii numai datorita exemplificarilor intre lucrurile bine facute si cele mai putin reusite.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gabi1 »

pescarusull scrie: Asa cum zice gabi1...

Mulțumesc, ai din partea mea un bilet de favoare semnat în alb. :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de Simu Alexandru »

gabi1 scrie:E loc sub soare pentru toți.
Provocările acestei industrii sunt probabil provocările oricărei alte industrii.Unii se adaptează alții nu.Consumul are și el anumite limite care se pare că au fost atinse și chiar depășite.Cum ar fi ca de mâine toată lumea să își poată permite Century (denumirea este folosită numai cu titlu de exemplu și poate fi înlocuita cu orice altă marcă la fel de exclusivistă)? Cum ar fi ca posesorii actuali de Century, să se trezească cu alți posesori de astfel de produse exclusiviste la cumpărături la aprozar (comparația este puțin forțată dar sper să se înțeleagă scopul).Cei care achiziționează echipamente (fie că este primul, fie că mai are câteva acasă, ) sunt destul de variați ca și cerere față de piață: avem persoane care se mulțumesc cu un echipament (indiferent de marca), cei care isi doresc echipamente in functie de ocazie (mă refer aici la genul low sau middle entry) sau cei care consideră ca un echipament scump (nu neapărat cel mai avansat d.p.d.v tehnologic/estetic etc) îi face să arate celor din jur statutul lor social (adevarat sau fals - luăm un echipament scump ca să vadă lumea ce bine o ducem) și cred ca mai sunt câteva categorii; a, să nu îi uităm și pe cei care cumpară falsuri - și aceasta este o piață care rupe bucați bune din cea în care joacă cei care produc cinstit. Câti din cei de mai sus sunt interesați de ceea ce se află in spatele etichetei cu ''brandul'' - 5%, 15% sau mai mulți?
Cați din cei care au echipament high end, stiu ce se gaseste în spatele etichetei, sau îi interesează numai ca lumea sa vadă ce scrie pe etichetă?
Suntem atât de diferiți atât în ceea ce privește caracterele, obiceiurile etc.
Ori, industria trebuie să se adapteze unor astfel de consumatori.
Se vor produce si echipamente low sau middle entry dar și exclusiviste.
Se vor cumpăra din toate aceste categorii.
Hai, lăsați la dracu' resentimentele. :lol: :lol:
frumos in sfarsit ceva care sunt de acord cu tine:))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gabi1 »

SEPY31 scrie:
gabi1 scrie:E loc sub soare pentru toți.
Provocările acestei industrii sunt probabil provocările oricărei alte industrii.Unii se adaptează alții nu.Consumul are și el anumite limite care se pare că au fost atinse și chiar depășite.Cum ar fi ca de mâine toată lumea să își poată permite Century (denumirea este folosită numai cu titlu de exemplu și poate fi înlocuita cu orice altă marcă la fel de exclusivistă)? Cum ar fi ca posesorii actuali de Century, să se trezească cu alți posesori de astfel de produse exclusiviste la cumpărături la aprozar (comparația este puțin forțată dar sper să se înțeleagă scopul).Cei care achiziționează echipamente (fie că este primul, fie că mai are câteva acasă, ) sunt destul de variați ca și cerere față de piață: avem persoane care se mulțumesc cu un echipament (indiferent de marca), cei care isi doresc echipamente in functie de ocazie (mă refer aici la genul low sau middle entry) sau cei care consideră ca un echipament scump (nu neapărat cel mai avansat d.p.d.v tehnologic/estetic etc) îi face să arate celor din jur statutul lor social (adevarat sau fals - luăm un echipament scump ca să vadă lumea ce bine o ducem) și cred ca mai sunt câteva categorii; a, să nu îi uităm și pe cei care cumpară falsuri - și aceasta este o piață care rupe bucați bune din cea în care joacă cei care produc cinstit. Câti din cei de mai sus sunt interesați de ceea ce se află in spatele etichetei cu ''brandul'' - 5%, 15% sau mai mulți?
Cați din cei care au echipament high end, stiu ce se gaseste în spatele etichetei, sau îi interesează numai ca lumea sa vadă ce scrie pe etichetă?
Suntem atât de diferiți atât în ceea ce privește caracterele, obiceiurile etc.
Ori, industria trebuie să se adapteze unor astfel de consumatori.
Se vor produce si echipamente low sau middle entry dar și exclusiviste.
Se vor cumpăra din toate aceste categorii.
Hai, lăsați la dracu' resentimentele. :lol: :lol:
frumos in sfarsit ceva care sunt de acord cu tine:))
Pe bune? Nu mă așteptam, m-ai emoționat până la lacrimi.
PS.În semn de recunoștință îți pregătesc și ție un ''bilet în alb''. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Discutii diverse ... de iarna ! :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

Se apropie sarbatorile. Frumos ! :)

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de pescarusull »

gabi1 scrie:
pescarusull scrie: Asa cum zice gabi1...

Mulțumesc, ai din partea mea un bilet de favoare semnat în alb. :lol:
Dute bah de te impusca. :lol:
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano BBLC XT-A LC CI4+

Mesaj de gabi1 »

pescarusull scrie: Dute bah de te impusca. :lol:
Imagine

:lol: Mult e dulce și frumoasă, limba noastră ROMÂNEASCĂ.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”