Inaintas textil

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Inaintas textil

Mesaj de ciprian.andriesei »

Pentru ca am avut tot felul de discuții în contradictoriu cu diverși alți pescari m am gândit sa pun o întrebare și pe forum
Ce dimensiune de fițe textil folosim ca inaintas la un mono de 0.25 ? Dimensiunea optima pt lanseuri de distanta .
Mulțumesc aștept părerile voastre

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Inaintas textil

Mesaj de Simu Alexandru »

ciprian.andriesei scrie:Pentru ca am avut tot felul de discuții în contradictoriu cu diverși alți pescari m am gândit sa pun o întrebare și pe forum
Ce dimensiune de fițe textil folosim ca inaintas la un mono de 0.25 ? Dimensiunea optima pt lanseuri de distanta .
Mulțumesc aștept părerile voastre

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
eu folosesc 0.30
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3752
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Inaintas textil

Mesaj de odoctee »

Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Inaintas textil

Mesaj de Remus Drobota »

Pentru aruncari la distanta inaintasul trebuie sa fie cat mai subtire, rezultand un nod cat mai mic.
Berkley Whiplash - 0.19 stiu ca foloseau multi pescari. Dezavantajul firelor foarte subtiri folosite ca inaintas este ca uzeaza foarte repede si cele mai bune degetare. Manusa de la Gardner s-a rupt dupa doua aruncari cu inaintas textil de 0.18 folosind lanseta MTX 14. Si MTX 14 demult numai este considerata o lanseta rigida.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de pescardecrap0308 »

Cum spuneai doar păreri contradictorii

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Inaintas textil

Mesaj de atb333atb »

Eu recomand un inaintas de la unul din producatorii mai vechi dar consacrati pentru ca poti cumpara la role mai mari si iti iasa un pret mai decent important este sa aibe o rezistenta intre 30-50lb:
Tuf Line (eu am de 30lb aprox 0,25mm)
Berkley Whplash (atentie diametru real este aproximativ dublu fata de cel dat de producator cumpara in functie de rezistenta nu diametru lasa prostiile cu 0,19 ca real este de 0,45 !!!! ) 0,10 rezista la 30lb si are diametru real mai mult decat dublu. Un fir foarte bun dar e suficient 30-50lb
Power pro
WTF
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Inaintas textil

Mesaj de ovideli »

atb333atb scrie:Eu recomand un inaintas de la unul din producatorii mai vechi dar consacrati pentru ca poti cumpara la role mai mari si iti iasa un pret mai decent important este sa aibe o rezistenta intre 30-50lb:
Tuf Line (eu am de 30lb aprox 0,25mm)
Berkley Whplash (atentie diametru real este aproximativ dublu fata de cel dat de producator cumpara in functie de rezistenta nu diametru lasa prostiile cu 0,19 ca real este de 0,45 !!!! ) 0,10 rezista la 30lb si are diametru real mai mult decat dublu. Un fir foarte bun dar e suficient 30-50lb
Power pro
WTF
vezi ca Berkleyul de 0,24 are 0,45mm nu cel de 0,19mm, e masurat de mine cu micrometrul asa ca ai dreptate partial 0,19mm are 0,29mm si tine foarte bine la plumbi de 118gr, inclusiv degetarul, nu are nici o problema atat timp cat strangi foarte bine frana, asa cum zicea cineva mai sus,
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Inaintas textil

Mesaj de martinik »

La fir de 0,23 pe tambur, plumb de 120 si 130gr, am pus inaintas din dragon de 0,20mm si 20 rola de 100mt
Sa fie mama lui, aia cu ochii mici si pielea galbena a dracu, daca am rupt in aruncare. Si au fost peste 150 de aruncari intre 150-180 mt in cateva sedinte de antrenament .
Degetarele le am facute de mine din piele si e adevarat ca se ciupesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Inaintas textil

Mesaj de Dan Mitranescu »

ciprian.andriesei scrie:Pentru ca am avut tot felul de discuții în contradictoriu cu diverși alți pescari m am gândit sa pun o întrebare și pe forum
Ce dimensiune de fițe textil folosim ca inaintas la un mono de 0.25 ? Dimensiunea optima pt lanseuri de distanta .
Mulțumesc aștept părerile voastre

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Grosimea inaintasului nu se raporteaza la diametrul firului mono.
Inaintasul se pune suficient de gros incat sa reziste la aruncare. Nu conteaza ce vine dupa el.
Peresonal am pescuit cu doua diametre de inaintas ( 0,25 si 0,30 ) fara sa observ absolut nicio diferenta in lansare. Pentru ca 0,25-ul mai ceda la cateva zeci de aruncari cu o lanseta mai puternica, acum folosesc numai 0,30. ( maxx camouflage )

In plus, nu gasesti doua fire textile pe piata, care la aceeasi dimensiune scrisa pe ambalaj, sa coincida si ca dimensiune reala. Asa ca un raspuns complet din partea celor care isi spun parerea trebuie sa contina diametrul , dar si marca.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inaintas textil

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Grosimea inaintasului nu se raporteaza la diametrul firului mono.
Inaintasul se pune suficient de gros incat sa reziste la aruncare. Nu conteaza ce vine dupa el
dane, ai punctat perfect, dar sunt curios cati baga la cap ? :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”