Inaintas textil

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Inaintas textil

Mesaj de dani dan »

ryujin momoi super pe 0.28
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Inaintas textil

Mesaj de pescardecrap0308 »

Dan Mitranescu scrie:
ciprian.andriesei scrie:Pentru ca am avut tot felul de discuții în contradictoriu cu diverși alți pescari m am gândit sa pun o întrebare și pe forum
Ce dimensiune de fițe textil folosim ca inaintas la un mono de 0.25 ? Dimensiunea optima pt lanseuri de distanta .
Mulțumesc aștept părerile voastre

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Grosimea inaintasului nu se raporteaza la diametrul firului mono.
Inaintasul se pune suficient de gros incat sa reziste la aruncare. Nu conteaza ce vine dupa el.
Peresonal am pescuit cu doua diametre de inaintas ( 0,25 si 0,30 ) fara sa observ absolut nicio diferenta in lansare. Pentru ca 0,25-ul mai ceda la cateva zeci de aruncari cu o lanseta mai puternica, acum folosesc numai 0,30. ( maxx camouflage )

In plus, nu gasesti doua fire textile pe piata, care la aceeasi dimensiune scrisa pe ambalaj, sa coincida si ca dimensiune reala. Asa ca un raspuns complet din partea celor care isi spun parerea trebuie sa contina diametrul , dar si marca.
Dane, care este părerea ta despre înaintașilor mono conic vs cel textil ? Avantaje dezavantaje etc...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Inaintas textil

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescardecrap0308 scrie: Dane, care este părerea ta despre înaintașilor mono conic vs cel textil ? Avantaje dezavantaje etc...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Nu am sesizat diferente luat in calcul.
Am folosit conic atunci cand pescuiam cu fire subtiri la distanta mare si era concurs de viteza ( Corbu ). Ma ajuta la mal sa fortez pestii la minciog, lucru mai greu de facut cu textilul de 8m legat de un 0,18.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”