MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
lazarini
Mesaje: 81
Membru din: Mie Iun 22, 2005 11:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de lazarini »

Stefan Popescu scrie:Posibil. Ce pot sa spun este ca AGVPSR are dat prin executor judecatoresc punerea in aplicare a doua Decizii ale ICCJ, definitive....
Luam in calcul ca daca, dupa punerea in executare prin executor, AGVPSR nu va respecta deciziile ICCJ, sa formulam si o plangere penala in acest sens....
Popescule, nu o mai da pe dupa cires, raspunde clar daca tot sustii ca aici se poarta un dialog: ce anume vei pune in executare din continutul dispozitivului celor doua hotarari judecatoresti, hotarari prin care se resping actiunile reclamantului AGVPS?

De fapt Popescu, in mintea lui goala de continut, este convins ca instanta va incuviinta punerea in executarea silita a considerentelor hotararilor judecatoresti in discutie, si alea interpretate in stil popescian. Asta in situatia in care, intradevar, s-a adresat unui executor judecatoresc. Si chiar daca a facut-o, eu am convingerea ca orice executor judecatoresc, fiind sesizat cu cereri de genul celor de mai sus, va trimite petentul la plimbare in ideea ca nimeni nu risca sa se faca de ras la instanta cerand incuviintarea executarii silite a unor hotarari prin care nu se schimba nimic.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de kelu84 »

Stefan Popescu scrie:Vedeti, daca dumneavoastra va pricepeti la pescuit, eu ma pricep la Legi. .
Si cu pozitia asta vreti sa va ocupati de pastoritul pescuitului din Romania?
Ca sa gestionati activitatea de pescuit sportiv in Romania trebuie sa aveti si un bagaj de cunostinte vaste in domeniu, ceva care sa va recomande pentru pozitia de lider. Puteti sa prezentati un palmares? Multumesc din nou

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Stefan Popescu »

lazarini scrie:
Stefan Popescu scrie:Posibil. Ce pot sa spun este ca AGVPSR are dat prin executor judecatoresc punerea in aplicare a doua Decizii ale ICCJ, definitive....
Luam in calcul ca daca, dupa punerea in executare prin executor, AGVPSR nu va respecta deciziile ICCJ, sa formulam si o plangere penala in acest sens....
Popescule, nu o mai da pe dupa cires, raspunde clar daca tot sustii ca aici se poarta un dialog: ce anume vei pune in executare din continutul dispozitivului celor doua hotarari judecatoresti, hotarari prin care se resping actiunile reclamantului AGVPS?

De fapt Popescu, in mintea lui goala de continut, este convins ca instanta va incuviinta punerea in executarea silita a considerentelor hotararilor judecatoresti in discutie, si alea interpretate in stil popescian. Asta in situatia in care, intradevar, s-a adresat unui executor judecatoresc. Si chiar daca a facut-o, eu am convingerea ca orice executor judecatoresc, fiind sesizat cu cereri de genul celor de mai sus, va trimite petentul la plimbare in ideea ca nimeni nu risca sa se faca de ras la instanta cerand incuviintarea executarii silite a unor hotarari prin care nu se schimba nimic.
AGVPSR a cerut Instantei doua lucruri:
1. Sa anuleze Certificatul de Identitate Sportiva (actul de recunoastere al federatiei;
2. Sa i se recunoasca dreptul de a organiza in continuare competitiile de pescuit sportiv pe care le organizeaza de peste 50 de ani.
Asta in prima cauza. Instanta a respins cererile AGVPSR pe motiv ca nu s-a reorganizat ca structura sportiva conform art. 94 din Legea sportului.
Asta in primul dosar

In al doilea dosar, a cerut sa se anuleze Autorizatia de afiliere internationala a federatiei la CIPS, motivand ca ea functioneaza ca federatie sportiva si ca este afiliata la CIPS din anul 1957. Si ca federatia nu se poate afilia decat dupa ce se dezafiliaza ea. Instanta a respins cererea pe motivul ca nu este structura sportiva si ca nu este autorizata sa reprezinte Romania intr-un organism sportiv, iar autorizatia federatiei este emisa cu respectarea Legii.

Deciziile fiind emise de o Instanta de contencios, reprezentau titlu executoriu. Insa AGVPS se crede stat in stat. Am recurs la procedura executarii silite, desi puteam apela la o plangere penala.

In functie de cum se va comporta AGVPSR, vom proceda in consecinta.

Asa cum spuneai, se executa dispozitivul Hotararii. Dar, avand in vedere cererea formulata de AGVPSR, cred ca este limpede ce concluzie se poate trage.
kelu84 scrie:
Stefan Popescu scrie:Vedeti, daca dumneavoastra va pricepeti la pescuit, eu ma pricep la Legi. .
Si cu pozitia asta vreti sa va ocupati de pastoritul pescuitului din Romania?
Ca sa gestionati activitatea de pescuit sportiv in Romania trebuie sa aveti si un bagaj de cunostinte vaste in domeniu, ceva care sa va recomande pentru pozitia de lider. Puteti sa prezentati un palmares? Multumesc din nou
Nu palmaresul sportiv te recomanda pentru a conduce o federatie. Sunt mari campioni care nu stiu sa scrie, daramite sa conduce o federatie. Va asigur ca o federatie nu se compara cu o roaba pe care o iei de manere si o durigi la vale.
Va asigur ca fac bine ceea ce fac. Inteleg frustrarile unora ca nu sunt la butoanele federatiei. Insa trebuie sa intelegeti un lucru elementar. Sa faca fiecare ceea ce stiu. Pescarii sa pescuiasca, iar cei care si-au asumat constituirea federatiei ceea ce au de facut. E ca si cum Becali nu ar fi patron la Steaua daca nu are nici un palmares sportiv.
Inca odata, retineti faptul ca federatia este o chestiune privata, iar afilierea la federatie este o optiune. Care poate fi aprobata sau respinsa de Adunarea generala a federatiei. Pot sa garantez ca sunt cativa indivizi care nu vor indrazni sa se arate pe la usa federatiei avand in vedere modul cum au tyratat aceasta federatie. Si sub acest aspect, am si eu un cuvant de spus. Destuol de greu.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de gabi1 »

Stefan Popescu scrie: Pot sa garantez ca sunt cativa indivizi care nu vor indrazni sa se arate pe la usa federatiei avand in vedere modul cum au tyratat aceasta federatie. Si sub acest aspect, am si eu un cuvant de spus. Destuol de greu.
N-apuci tu ziua aia...te ia Dracu pe coadă şi te parchează acolo unde se adună toţi oamenii de neânlocuit.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Stefan Popescu scrie: Sunt mari campioni care nu stiu sa scrie, daramite sa conduce o federatie.
Pai tu, nu te incadrezi nici in prima categorie, nici intr-a doua :lol: .
Si daca asa zisa "federatie" e "privata", care mai e diferenta`ntre ea si AGVPS ?!
Gone fishing....

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de nicuB »

Stefan Popescu scrie:Nu palmaresul sportiv te recomanda pentru a conduce o federatie. Sunt mari campioni care nu stiu sa scrie, daramite sa conduce o federatie. Va asigur ca o federatie nu se compara cu o roaba pe care o iei de manere si o durigi la vale.
Da' pe 'mneata ce te recomanda?
Si Federatia de bob e condusa de unu' care n-a urcat in viata lui intr-un bob.....si pe-acolo bate vantul, ca la 'mneata in subsol (cunoscut sub porecla de federatie :))

Exemplul dat de 'mneata cu sportivii nescoliti se potriveste de minune si in ceea ce te priveste. Degeaba cunosti legislatia, ca n-ai profil de lider, nu esti nascut pt asa ceva. Dar ai un scurtcircuit la mansarda si iti este greu (chiar imposibil) sa pricepi asta.
La varsta ta stai si te certi pe forumuri si accepti sa fi mistocarit de unul si de altul. Daca era ceva de capul tau nu erai un coate-goale care-si pierde vremea pe la tribunal.
Pune mana, organizeaza campionate, demonstreaza prin practica ca esti bun si pe partea de management.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de gor965 »

Stefan Popescu scrie:...Sa faca fiecare ceea ce stiu. Pescarii sa pescuiasca, iar cei care si-au asumat constituirea federatiei ceea ce au de facut...
Pai nu intrezariti un scurt circuit in ce-ati spus mai sus?...pescarii din fericire si-au vazut de treaba si au castigat la mondiale...din pacate, aia care au constituit federatia fac orice altceva decat sa organizeze competitii nationale...fac amenintari, fac plangeri penale, fac procese, fac polemica pe forum, etc. Apucati-va domne' de treaba...lasati-i dracu pe-aia de la AGVPS, cautati fonduri sa organizati campionate cum scrie in lege, cautati sponsori, premiati cei mai buni sportivi pe baza rezultatelor nu pe ochi frumosi, atrageti cluburile astea care vor sa faca performanta...ca de ce v-ati ocupat pana acum s-a saturat lumea ca de mere padurete :!:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de viorel doloc »

Q.E.D.
Carp Passion

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de kelu84 »

Deci pescar merituos nu sunteti, palmares nu aveti, dar stiti legile. De ce tocmai pescuitul atunci? Ceva nu se leaga. Cnd vrei sa faci o federatie o faci din pasiune pentru obiectul de activitate al federatiei. DLe Popescu...cu scuzele de rigoare va spun ca in toti anii acestia de cand ati iesit la rampa, eu nu v-am vazut intervenind pe vreun topic dedicat unei lansete, mulinete, tehnica de pescuit. Nimic nimic...Spuneti ca nu va mana banii in aceasta lupta dar atunci??? Pescuitul efectiv nu va intereseaza, asta se vede cu foarte mare usurinta. Si atunci?? Pentru ce va pierdeti timpul cu ceva ce nu va pasioneaza, pentru ce atatea procese? Mie spre exemplu nu imi place fotbalul...de ce m-as lupta cu norii sa fac o federatie de fotbal si sa ma iau in piept cu toate cluburile daca pe mine obiectul muncii nu ma pasioneaza?
Comparatia cu Becali este cel putin nefericita...ala e investitor la Steaua
Sincer nu va inteleg...cum puteti sa veniti in fata noastra sa spuneti ca nu trebuie sa fi mare pescar pentru a conduce o federatie si pescarii sa faca ce au de facut??? WTF???

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Anti FRPS »

Vine in primul rand pentru asta
Adunarea Generala extraordinara a FRPS din data de 27.05.2017 a aprobat prin Hotarare modelul de licenta, taxele de examinare si valoarea taxei anuale pentru vizarea acestora.

Taxa de examinare este de 150 lei iar taxa pentru viza anuala este de 50lei .
Plus mullte alte taxe , cotizatii , penalitati sportive etc . Adica este intereseat de banii pescarilor de competitie , atat si nimic mai mult :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”