Nadire catapulta

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re:

Mesaj de Ursu Florin »

Cristian Sandru scrie:Da, e f bună. O folosesc de mai bine de un an. Avantajul este ca faci bulgarii f repede și de aceeași dimensiune, astfel poți sa nadesti grupat

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
O folosesti precum in prezentarea celor de la Nash? Adica pui carligu in bulgare? Sau faci doar bulgarii si ii dai cu catapulta ? :?:
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
Cristian Sandru
Mesaje: 227
Membru din: Lun Mai 26, 2014 11:39
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de Cristian Sandru »

Doar pt făcut bulgari pt catapulta. Cu varianta de 60 mm bulgarii ies destul de mari și grei, nu cred ca poți pune cârligul în bulgare. Adică îl poți pune dar la lansare vei avea dificultăți.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Exista un "secret" pentru a intoarce cupele cat mai rapid in aer.
Ii spun secret pentru ca inca nu am vazut sa scrie cineva despre el si am observat multi pescari versati ca nu prea il iau in calcul, decat daca se potriveste.

Folosirea firelor subtiri reduce cursa cupei si anuleaza posibilitatea ca aceasta "sa nu se intoarca" si sa elibereze bulgarele. Un 0,25 este cel mai indicat. Frecarea firelor groase cu inelele nu lasa cupa "sa se intoarca".

Cand avem vant puternic din spate sau lateral, ce da traiectorii deranjante cupei, sau cand vrem sa se intoarca cat mai repede, se poate lega o punga de plastic de plutitorul catapultei. ( un nod simplu facut cu o punga subtire , dupa care se taie partile libere la 10-15cm ). Acest truc mareste puterea de intoarcere a cupei si astfel bulgarele se elibereaza mai repede.

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Nadire catapulta

Mesaj de carpdiem »

Interesant, o sa incerc :)
CarpDiem - Cezar Paunescu

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Nadire catapulta

Mesaj de carpdiem »

arsinel scrie:
carpdiem scrie:Spombul macar pluteste si vine pe la suprafata, asta se afunda in apa si tragi de el ceva vreme...
Ai catapulta de plastic cu gauri. Este? Aia se duce la fund si tragi de ea ca de un crap :lol: :lol: .
trebuie sa-ti iei una de piele . 15 20de lei si este foarte buna.
Exact. O sa iau una de piele...
CarpDiem - Cezar Paunescu

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de freespirit »

carpdiem scrie:
arsinel scrie:
carpdiem scrie:Spombul macar pluteste si vine pe la suprafata, asta se afunda in apa si tragi de el ceva vreme...
Ai catapulta de plastic cu gauri. Este? Aia se duce la fund si tragi de ea ca de un crap :lol: :lol: .
trebuie sa-ti iei una de piele . 15 20de lei si este foarte buna.
Exact. O sa iau una de piele...
Intr-adevar, se poate scufunda mai repede catapulta perforata, insa, de asemenea, la recuperare, ar trebui sa aiba un avantaj in fata celei neperforate, din acelasi motiv pentru care se practica si la.corturi acele orificii pentru vant, ca sa nu fie luate pe sus, la fel si catapulta, fiind perforata, ar trebui sa intampine mai putina rezistenta la recuperare, din moment ca volumul de apa pe care il disloca la recuperare este mai mic, datorita orificiilor, prin care se reduc parametrii, fata de cea din piele, neperforata. Daca logica mea nu e corecta, ma puteti contrazice, cu argumente.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de freespirit »

Cristian Sandru scrie:Da, e f bună. O folosesc de mai bine de un an. Avantajul este ca faci bulgarii f repede și de aceeași dimensiune, astfel poți sa nadesti grupat

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Apropo, unde se poate gasi ball maker-ul Nash de 60 mm? La noi?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de freespirit »

Desi nu am vazut, au aparut si ball maker-e pentru 70-80 mm, indiferent de producator?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de freespirit »

Ma gandeam la o corelare intre inaltimea catapultei, distanta dintre bratele "V"ului, coeficientul de elasticitate al diverselor modele de tuburi elastice, unghiul de atac (cu care se inclina cupa cu elasticul si distanta de aruncare, pentru a avea un grafic util pentru nadirea cu catapulta. A incercat cineva sa faca un calcul de acest gen?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Nadire catapulta

Mesaj de gabi1 »

Bună idee! Îți mai trebuie o riglă de calcul și un dinamometru. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”