Nadire catapulta

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Nadire catapulta

Mesaj de carpdiem »

Salut,
Eu deobicei folosesc catapulta pt bulgari. Mi se pare incomoda recuperarea ei odata cazuta in apa. A clipsat cineva firul la 5-6 metri? E posibil sa se rupa? Afecteaza distanta de nadire?
CarpDiem - Cezar Paunescu

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Nadire catapulta

Mesaj de ovideli »

carpdiem scrie:Salut,
Eu deobicei folosesc catapulta pt bulgari. Mi se pare incomoda recuperarea ei odata cazuta in apa. A clipsat cineva firul la 5-6 metri? E posibil sa se rupa? Afecteaza distanta de nadire?
daca recuperarea catapultei de la 5-6m este incomoda atunci ce sa zic de un spomb de pe la 120-130m sau poate mai mult.
Parerea mea ar fi sa faci catapulta sa pluteasca decat sa opresti firul.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Nadire catapulta

Mesaj de carpdiem »

Spombul macar pluteste si vine pe la suprafata, asta se afunda in apa si tragi de el ceva vreme...
CarpDiem - Cezar Paunescu

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Nadire catapulta

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
Exclude din start clipsarea firului!
Cu ceva exercitiu, dupa lansarea bulgarelui, pui imediat mana pe tambur, impiedicand astfel derularea firului...o sa vezi ca dupa un timp, cupa de nadire o sa-ti cada la cativa metri de tine si cum atinge apa, o sa o aduci imediat pe mal!
Ps. Daca vrei o nadire cat mai precisa si grupata...foloseste spombul, in clips!
Carp Passion

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de marin laurentiu »

carpdiem scrie:Salut,
Eu deobicei folosesc catapulta pt bulgari. Mi se pare incomoda recuperarea ei odata cazuta in apa. A clipsat cineva firul la 5-6 metri? E posibil sa se rupa? Afecteaza distanta de nadire?
Daca vrei sa nadesti la distante mari si trebuie sa te "infigi" tare in spod, nu ti-as recomanda sa clipsezi firul,ptr ca, in cazul in care bulgarii nu sant facuti corect(prea mari,prea lipiciosi,etc) si se lipesc de cupa,mai mult ca sigur ceva va ceda...
daca nadesti la distante mici,80-100 m, poti pune un fir de bataie mai lung,cca 20 m si sa clipsezi pe la 15 m(in nici un caz la 5-6 m,ptr ca din recul ai sanse mari sa se rasuceasca pe blanc,caz in care pierzi mai mult timp sa-l descurci ,decat sa-l recuperezi)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de arsinel »

carpdiem scrie:Spombul macar pluteste si vine pe la suprafata, asta se afunda in apa si tragi de el ceva vreme...
Ai catapulta de plastic cu gauri. Este? Aia se duce la fund si tragi de ea ca de un crap :lol: :lol: .
trebuie sa-ti iei una de piele . 15 20de lei si este foarte buna.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire catapulta

Mesaj de arsinel »

Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

spricope
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 31, 2015 19:36
Puncte: 0
Contact:

Re: Nadire catapulta

Mesaj de spricope »

Pentru bulgari a incercat careva scula aia de la Nash, ball maker de 60mm?

Avatar utilizator
Cristian Sandru
Mesaje: 227
Membru din: Lun Mai 26, 2014 11:39
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de Cristian Sandru »

Da, e f bună. O folosesc de mai bine de un an. Avantajul este ca faci bulgarii f repede și de aceeași dimensiune, astfel poți sa nadesti grupat

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Dupa ce arunci cu catapulta, pui mana pe fir si il opresti. Dupa ce iti faci mana, multe catapulte vor cadea la 1 2m de mal...

P.s. recomand si eu o catapulta plutitoare, dispare complet efortul de la recuperare. Mitranescu are una foarte buna, poate cea mai buna din ce am folosit eu pana acum.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”